Bilgii.net

Hamilelikte Sivilce Çıkar Mı, Neden Olur, Cinsiyet ile İlgisi Var Mı?

16.10.2018
Hamilelikte Sivilce Çıkar Mı, Neden Olur, Cinsiyet ile İlgisi Var Mı?

Anne olmaya hazırlanan kişilerin vücudunda birçok değişim meydana gelmektedir. Tüm sorun ve sıkıntılara rağmen insanların hayatında ki en özel süreç olan hamilelikte fiziksel olarak büyük değişimler yaşamaktayız. Kilo alma, vücudun şişmesi, halsizlik ve yorgunluk derken bir de hormonlar da yaşanan değişimler nedeni ile ortaya çıkan akne probleri ortaya çıkmaktadır. Kişilerin genel vücut yapılarına bağlı olarak da sivilce oluşumu olmakta ve miktarını bu faktörler de etkilemektir. Ancak genel olarak hamilelikte sivilce oluşumu olmaktadır. Bu oluşum hamileliğin ilk haftasından itibaren başlayarak 9 ay sürekli de devam edebilir veya yalnız ilk aylarda da yaşanan bir problem olarak kalabilir. Anne adayları için bu akne problemleri, hormonlarının değişime başladığı hamileliğin 8. haftası itibari ile görülmeye başlamaktadır. Genel olarak bu durum tüm anne adaylarında görülen bir problem olmaktadır. Sadece hamileliğinden önce de cildi akneye meyilli olan kişiler de daha fazla görülürken, cildi akneye meyilli olmayan kişiler de daha az oluşmaktadır. Çok nadir olmak ile birlikte bazı anne adayları akne problemi ile karşılaşmamaktadır.

Hamilelik Döneminde Sivilce Neden Olur?

Bu dönemde vücudumuzda ortaya çıkan değişimlerin başında hormanların salınımında artış ve özellikle vücudun yağlanmasında ki artış olmaktadır. Bilindiği üzere bazı hormonların salınımı akne oluşumuna neden olmaktadır. Bu durumu özellikle regl döneminde yaşanan durumla aynı olmaktadır. Tek fark ile regl döneminde bizi kısa süreli etkileyen bu durum hamilelik dönemin de daha uzun süre devam etmektedir. Bu akne ve sivilce oluşumuna neden olan hormonun adı androjen hormonu olmaktadır. Bu hormonun vücutta artışı ciltte yer alan sebase gland adı verilen maddeleri uyarır ve sebumların armasına neden olur. Bu durum da vücutta bakterilerin artmasına ve üremesine zemin hazırlamaktadır. Tüm bunlar da sivilce oluşumuna neden olmakta veya hali hazırda oluşan sivilcelerin artmasına neden olmaktadır.

Hamilelik Döneminde Oluşan Sivilcelerden Kurtulmanın Yolu Var Mı?

Bu dönemde oluşan sivilcelerin oluşumunu engellemek mümkün değildir. Yapabileceğiniz birkaç yöntem ile yalnızca oluşumu en aza seviyeye indirmeniz mümkün olacaktır. Bu yöntemler şu şekildedir.

  • Yüzünüzü bol bol yıkayın ve uygun bir sabun kullanın
  • Vücudunuzun sivilceye elverişli olduğu bu günler de mümkün olduğunca makyaj ve içeriğinde kimyasal olan ürünlerden uzak durun.
  • Ellerinizi çok fazla yüzünüze vurmayın, hamilelikle vücudunuzun geneli aşırı yağ üretme eğiliminde olur ve eller de buna dahil olmaktadır. Sürekli elinizi yüzünüze vurmak cildinizi daha fazla yağlandırmanıza neden olacaktır.
  • Bu süreçte kesinlikle sivilcelerden kurtulmak adına ilaç kullanmayın, bu akne ilaçları genel olarak ağır formüllü ilaçlardır ve dolaşım sistemini büyük ölçüde etkilemektedir. Bu da bebeğinizin gelişimini olumsuz yönde etkileyecektir. Sonuçta bu akne sorunu geçici bir durumdur ve aşırı kafaya takarak sağlıksız şeyler yapmak zararlı olacaktır.

Hamilelikte Oluşan Sivilcenin Cinsiyet İle İlgisi Var Mı?

Bu tarz inançlara Anadoluda oldukça yaygın olmaktadır. Ancak hamilelikte sivilce oluşumunun bebeğin cinsiyeti ile her hangi bir ilgisi bulunmamaktadır. Sivilce oluşumunun bilimsel bir nedeni vardır ve bebeğinizin cinsiyeti ne olursa olsun hormonlardan kaynaklı sivilce oluşumu yaşanmaktadır.    

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net