Bilgii.net

Hamilelikte Şeker Yüklemesi Nedir, Nasıl Yapılır, Yapılmazsa Ne Olur?

16.10.2018
Hamilelikte Şeker Yüklemesi Nedir, Nasıl Yapılır, Yapılmazsa Ne Olur?

Bir şeker yükleme testi, vücudunuzun hücrelerinin belirli bir miktarda şeker tükettikten sonra glikozu (şeker) ne kadar iyi emebildiğini ölçer. Doktorlar, açlık kan şekeri düzeylerini ve hemoglobin A1c değerlerini tip 1 ve tip 2 diyabetin yanı sıra prediyabet teşhisi için kullanırlar.

Doktorlar öncelikle hamilelik sırasında diyabet teşhisi için glikoz tolerans testi kullanırlar (gestasyonel diyabet).

Doktorlar genellikle tip 1 diyabeti hızlı bir şekilde teşhis ederler çünkü genellikle hızlı bir şekilde gelişir ve yüksek kan şekeri seviyeleri ve semptomları içerir.

Tip 2 diyabet ise, genellikle yıllardır gelişir. Tip 2 diyabet diyabetin en yaygın şeklidir ve genellikle yetişkinlik döneminde gelişir. Gebelik öncesi diyabeti olmayan gebe bir kadın, gebeliğin bir sonucu olarak yüksek kan şekeri seviyelerine sahip olduğunda gestasyonel diyabet ortaya çıkar.

Şeker Yükleme Testi Nasıl Yapılır?

Doktorlar tüm gebe kadınları gestasyonel diyabet için taramalıdır. Gestasyonel diyabet hamilelik komplikasyonlarına neden olabilir, bu nedenle erken teşhis ve hızlı tedavi önemlidir. Hamileyseniz, doktorunuz genellikle bu testi sizin hamileliğinizin 24 ve 28 haftaları arasında yapmanızı tavsiye eder.

Doktorunuz ayrıca, diyabet semptomları yaşıyorsanız ya da hamilelik öncesi diyabet riskiyle karşı karşıyaysanız, bu testi daha önce yapmanızı tavsiye edebilir.

Şeker yükleme testi için:

 • Halihazırda kullanmakta olduğunuz ilaçlar hakkında doktorunuza danışın.
 • Kortikosteroidler, beta-blokerler, diüretikler ve antidepresanlar gibi bazı ilaçlar sonuçlara müdahale edebilir.
 • Sen en az sekiz saat oruç planlanan test öncesinde gerekir. Su içebilirsiniz, ancak kahve ve kafeinli çay da dahil olmak üzere diğer içeceklerden uzak durun, bunlar sonuçlara müdahale edebilir.
 • İşlemden hemen önce banyoya gitmekten kaçının çünkü idrar örneği vermeniz gerekebilir.
 • Beklerken sizi meşgul edecek bir şeyler veya bir aktivite getirin.

Test boyunca:

 • Test, doktorunuzun ofisinde veya yerel bir laboratuvarda yapılabilir. Geldiğinizde, bir teknisyen bazal glikoz seviyesini ölçmek için bir kan örneği alacaktır. Testin bu kısmı, açlık glikoz testi olarak adlandırılan bir tür kan şekeri testidir.
 • Ardından, test diyabet veya gestasyonel diyabet için test edilip edilmediğinize bağlı olarak değişecektir.
 • Diyabeti test etmek için iki saatlik, 75 gramlık bir oral glikoz tolerans testi (OGTT) kullanılır. Bir sağlık uzmanı, oruç tutan glikoz seviyesini test etmek için oruç tutan bir laboratuvar kanı alır. Daha sonra size 75 gram şeker içeren bir şurup glikoz çözeltisinin 8 onsunu içmenizi isteyecektir.
 • Daha sonra iki saat bekleyeceksiniz. Sağlık hizmeti sağlayıcısı bir ve iki saatlik notlarda kan çeker.
 • Doktorunuz, gestasyonel diyabetiniz olup olmadığını belirlemek için iki test kullanabilir. İlk test, daha önce açıklanan aynı iki saatlik testi kullanır ve hem bir hem de iki saatlik işarette bir kan çekiniz.
 • İkinci test iki adımı içerebilir: ilk olarak, bir saatlik bir tarama ve bir saatlik tarama seviyeleri yükseldiğinde üç saatlik bir glikoz tolerans testi.
 • Açlık glikozu test etmek için kan çekildikten sonra, 50 gram şeker ile bir çözelti içersiniz. Bir saat sonra kan örneği vereceksin. Kan şekeri seviyesini ölçmek için bir laboratuvar teknisyeni bu örneği kullanacaktır.
 • Bu testin ikinci aşaması genellikle yalnızca ilkinin pozitif bir sonucu varsa yapılır. OGTT’nin üç saatlik bir versiyonunu içerir.
 • Üç saatlik testte, bir sağlık kuruluşu size 100 gram şeker içeren bir şurup glikoz solüsyonu tüketmenizi isteyecektir. Glikoz solüsyonunu içtikten sonra oruç tutarken, bir, iki veya üç saat sonra kanınızı çekerler.
 • Vücudunuz şekerli içeceği işledikçe kanınızdan birkaç örnek alarak, doktorunuz vücudunuzun şeker mücadelesini ne kadar iyi idare edebildiğini anlatabilir.

Şeker Yükleme Testi Yapılmazsa Ne Olur?

Bu testlerin ciddi riskleri yoktur. Gestasyonel diyabet için test ediliyorsanız, bu test sizin veya bebeğiniz için ciddi bir risk taşımamaktadır.

Cilt bariyerini kırmak, enfeksiyon riskinizi hafifçe artırabilir. Kör nokta çevresinde kızarıklık ve şişlik ve ateş gibi enfeksiyon belirtileri izleyin. Ayrıca yememekten baygın veya baş dönmesi hissedebilirsiniz. Bazı insanlar glikoz içeceklerini tolere etmeyi zor bulmaktadır, özellikle de daha yüksek şeker seviyelerine sahip olanlar.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net