Bilgii.net

Hamilelikte Sağlık Ocağında Hangi Testler Yapılır?

17.10.2018
Hamilelikte Sağlık Ocağında Hangi Testler Yapılır?

Hamilelik sırasında yapılan testler hem anne adayının hem de bebeğin sağlıklı takibi için çok önemlidir. Hamilelikte yapılan testler kadının yaşına ve sağlık durumuna göre değişiklik gösterebilir. Hamileler için sağlık ocakları da bazı testleri yapmaktadır. Bebeğin kalp atışı, kilo takibi, tansiyon ölçümü gibi kontroller de sağlık ocağında yapılabilir. Hamilelik sırasında kontrol amaçlı testler yapmak çok önemlidir.

Hamilelikte Testler Neden Yaptırılır?

Bu testlerin yapımında ki ilk amaç bebeğin ve anne adayının sağlık durumunun takibidir. Bebeğin ve annenin durumuna göre doğum şeklinin nasıl olacağı da böylelikle belirlenir. Erken doğum, düşük, dış gebelik gibi durumların olup olmadığı incelenir. Bebeğin anne karnında gelişiminin düzgün olduğu kontrol edilir. Anne adayının genetik veya kronik bir rahatsızlığı var ise bunu öğrenmek için de testler yapılmaktadır.

Hamilelik Sırasında Hangi Testler Yaptırılmalıdır?

Hamilelik esnasında düzenli olarak sağlık kontrolünden ve belirli testlerden geçmelisiniz. Bunlar hem bebeğin durumu hem de sizin rahat bir hamilelik geçirip geçirmediğiniz ile ilgilidir. Bu testler hamilelik sürecinde her geçen gün değişmektedir. Bebeğin gelişimine göre bilgi almak için daha farklı testler yapılacaktır. Hamilelik ilk öğrenildiğinde bazı ufak testler size yapılır. Kan sayımı, enfeksiyon olup olmadığı, hepatit testi, tiroit testleri genel olarak her hamileye yapılır. Fakat cinsel bir rahatsızlık geçirmişseniz bununla ilgili de çeşitli testlerden geçersiniz. Genel olarak bu yapılan testlere hamilelik öncesi testleri denir. Bundan sonra yapılacak testler ise ay ay ayrılmıştır.

  • Ay: Hamilelik testi eğer yapılmamış ise ilk başta o testler yapılmalıdır. Sonrasında gerekli aşıların takibi yapılır. Ultrason yardımı ile hamilelik incelenir.
  • Ay: Hamileliğin bu zamanlarında bebeğe ense kalınlık testi yapılır. Bu test kan tahlili ile yapılır. Bu test bebeğin ense kalınlığını ölçmek için yapılan bir testtir.
  • Ay: Hamilelik süresinde en önemli zamanlardan bir tanesi 3.aydır. Çünkü bebek ile ilgili çoğu bilgi elde edilebilir. Diğer aylara göre test sayısı biraz fazladır. Çünkü alınmak istenen bilgi fazladır. Bebeğin down sendromlu olup olmadığının kontrolü için ikili ve üçlü test adı verilen testler yapılır. Her ay normal takip olarak yapılan ultrason kontrolü yapılır. Bebekte genetik bir rahatsızlık olup olmadığının anlaşılması için göbek kordonundan alınan kan ile test yapılır. Her ay yapılan kan sayımı yapılır ve bir farklılık olup olmadığı kontrol edilir. İkili ve üçlü testler sonucu bebek down sendromlu doğmaya yatkın ise bunun kesin kararı için yine bazı testler yapılır.
  • Ay: Bebeğin göbek kordonundan bir miktar kan alınarak yine tahlil yapılır. Her ay normal takip olarak yapılan ultrason kontrolü yapılır.
  • Ay ve 6.Ay: Detaylı ultrasonografi ile bebekte ki gelişimde bir gerilim olup olmadığı kontrol edilir. Hamilelik sırasında şeker anne adayının şeker hastası olup olmadığını kontrol etmek için oral glikoz tolerans testi yapılır. Her ay yapılan kan sayımı ve ultrason kontrolü yapılır. Bebeğin gelişimi ve hareketleri ile birlikte anne adayının durumu incelenir.

6.aydan itibaren daha sık bir şekilde kontrol için ultrasona gitmelisiniz. Çünkü bebek gelişiminde gerileme bu zamanlarda ortaya çıkar ve belli olur. Doğuma yakın zamanlarda ise artık bebeğin tahmini kilosu belirlenir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net