Bilgii.net

Hamilelikte Parmak Uyuşması Nedenleri ve Tedavisi

16.10.2018
Hamilelikte Parmak Uyuşması Nedenleri ve Tedavisi

Hormonlar bebeğinizin gelişimine yardımcı olurken sizi de bebeğinizin bakımı için hazırlar. Ancak bu hormonlar vücudun ve beynin normalden farklı şekilde çalışmasına neden olur. Hamile kadınlar karınlarındaki bebekten dolayı fiziksel değişikliklerin yanı sıra vücut ağırlığındaki değişime bağlı olarak fiziksel stres de aşarlar. Birlikte ele alındığında bu değişiklikler parmak uyuşmasına neden olabilir. Hamilelikte parmak uyuşması, hamilelik dönemindeki uyuşmaların temel sorumlusu sinire olan bası ve sıkışma yüzündedir. Bu süreçte rahmin büyümesi sinirlere olan baskıyı arttırmakta, sıkışan sinirler vücutta uyuşma etkisi gösterecektir. Daha çok hamileliğin ilerleyen aylarında parmak uyuşması daha fazla yaşanan bir sorundur. Bunu el bileği, bacaklarda bile hissedebilirsiniz. Bunun sebebi karpal tünel sendromu denilen rahatsızlıktır. Normalde ellerini sürekli kullanan kişilerde yaygın olarak görülür. Sinirin karpal tünelde sıkışması sonucunda yaşanır. Hamilelikte parmak uyuşması yanında yanma etkisine de yol açabilir. Bu durumda anne adaylarının panik yapmaması, hemen ellerini rahatlatacak pozisyon alması onu rahatlatacaktır.

Hamilelikte Parmak Uyuşması Belirtileri

Anne adaylarında elde, bilekte ve parmaklara yayılan uyuşukluk, ağrı ve yanma etkisi ortaya çıkabilir. Bunlar karpal tünel sendromunun belirtileridir. Daha çok geceleri etkili olurlar. Gündüz de olsa, geceleri daha şiddetli parmak uyuşması görülebilir. Bu hisler genellikle kola doğru yayılır. Kronik hale gelirse, elde, parmaklarda güçsüzlük hissine neden olabilir. Bu belirtiler her iki elde de etkili olabilir. Bunların doğumdan kısa bir süre sonra kendiliğinden ortadan kaybolması beklenir.

Hamilelikte Parmak Uyuşması Nedenleri

  1. Vücutta Su Toplaması: Hamilelikte el uyuşmasının en sık karşılaşılan nedenidir. El ve bilek dokularının su toplaması (ödem), hamilelikle birlikte artan kan hacminden ve progesteron hormonu yükselmesinden kaynaklanır. Bu durum atardamarlara ve sinir uçlarına baskı yaparak kan dolaşımını zayıflatır, hamilelikte el uyuşmasına neden olabilir.
  2. B12 Vitamini Yetmezliği: Sinir gelişimini etkileyen ve sinirlerin fonksiyonlarını düzenleyen gıdaların eksiklikleri hamilelikte el uyuşmasına neden olabilir. B12 vitamini bunlardan biridir. Hamilelik esnasında en sık görülen vitamin yetmezliklerinden biridir.
  3. Diyabetik Nöropati: Şeker hastalığı, çevresel sinirlerin işlevinde azalmaya yol açabilmektedir. Diyabetik nöropati isimli bu sorun, şeker hastası bazı kadınlar hamile olduklarında daha belirgin hale gelerek hamilelikte el uyuşmasına yol açabilmektedir.

Bu nedenlerin yanı sıra aşağıda sıralanan etkenler de, hamilelerde el ve parmak uyuşmasına yol açabilmektedir:

  1. Uyurken kolun veya bileğin vücudun altında kalarak kan dolaşımının kesilmesi
  2. Böbrek sorunları
  3. Sinirsel veya kardiyovasküler sorunlar
  4. Genetik yatkınlık

Hamilelikte Parmak Uyuşmasının Tedavisi

Hamilelikte sık sık parmak uyuşması yaşıyorsanız, bu durumu kadın doğum uzmanı doktorunuza bildirmelisiniz. Doktor durumun nedenine göre gerekli tedaviyi uygulayacaktır. Ancak evde uygulayabileceğiniz bazı yöntemlerle, parmak uyuşmasının önüne geçebilirsiniz. Örneğin, günde 8-10 bardak su içmek, ödemin atılmasına yardımcı olup parmak uyuşmasının geçmesine yardımcı olabilir. B vitamini gibi bazı vitaminlerin eksikliği de parmak uyuşması yapabildiğinden, doktorunuza mutlaka vitamin testi yaptırma talebinizi bildirin. Eksik vitaminleri doğal gıdalarla veya doktorunuzun vereceği vitamin ilaçlarıyla karşılayın. Parmak uyuşmasının bir diğer nedeni de, boyun fıtığı ve sinir sıkışmasıdır. Bu rahatsızlıklarınız varsa doktorunuzu durumdan haberdar etmelisiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net