Bilgii.net

Hamilelikte Ödem Atmak İçin Ne Yapılmalıdır? Uzman Tavsiyeleri

16.10.2018
Hamilelikte Ödem Atmak İçin Ne Yapılmalıdır? Uzman Tavsiyeleri

Vücutta su toplanması ile oluşan şişliklere ödem denir. Özellikle hamile kadınlarda ilerleyen haftalarda oldukça sık görülen bir durumdur. Çünkü ödem hamileliğin ilk haftasında pek olmaz, hamile kadınlar ne zamanki kilo almaya başladılar o zaman görülmeye başlar. Üstelik hamile kişilerin büyük bir kısmında son haftalarda mutlaka ödem oluşur.

Hamileliğin getirisi olan hormon değişikliği ile vücutta su tutulumu oldukça fazladır. Zayıf gebelere göre hamile gebelerde su toplanması daha fazladır. Ayakkabılar olmaz çünkü ayaklar su topladığı için mevcut ayak numarasında büyüme meydana gelmiştir, eski yüzükler olmaz, yürümede güçlük çekilir. Ödemi anlamak için parmakla deri üzerine dokunulduğu zaman çukur bırakıp bırakmadığına bakılabilir.

Hamilelikte Ödem Neden Olur?

Hamilelikte oluşan fizyolojik değişimler oldukça fazladır. Oluşan bu fizyolojik değişimler ile kan basıncı normalden daha fazla olur. Kan basıncı sebebiyle de vücutta bazı bölgelerde su tutulumu olmaktadır. Hamilelik döneminde olan bir kadın normal bir kadına göre vücudunda yüzde 40 oranında daha fazla kana sahip olmaktadır. Sahip olduğu bu kanın belirli bir kısmı damar dışına taşar. Damar dışındaki dokulara taşan bu kan bazı hücrelerde birikme yapar. Biriktiği takdirde vücutta şişkinlik oluşur. Özellikle hamile kadınlarda ayaklarda ve ayak bileklerinde kendini oldukça fazla gösterir.

Hamilelikte Ödem Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik döneminde ortaya çıkan ödem normal kadınlardan biraz farklı olabilmektedir. Özellikle ayaklar, eller, ayak bilekleri ve kollarda sıklıkla görülür. Hamile kadınlar ödemler sebebi ile yürümekte zorlanır. Üstelik ayak numaraları da eskisine göre büyümüştür. Eller de fazla şiştiği için büyüme görülür. Yüzükler ve bilezikler olmamaya başlar. Hatta ellerde büyüme fazla olursa durum daha vahim bir hal alabilir. Şişen ve büyüyen eller sinirleri sıkıştırarak karpal tünel sendromuna sebep olur. Karpal tünel sendromu bir nevi el uyuşması, titremesi ve ellere kramp girmesi durumudur.

Hamile kadınlarda ilerleyen haftalarda görülen bu ödemlerin geçmesi için ayakları uzatıp oturmak gerekir. Ayakta fazla gezilmemelidir. Sabahları uyanınca hamile kadınlarda daha az gözüken ödemler gün içerisinde hareket edildiği için artmaktadır.

Hamilelikte Ödem Atmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Hamilelik döneminde vücudun su toplaması hamile kadınlar için zorluk çıkarmaktadır. Ayakkabıları olmamakta, yüzüklerini takamamaktadırlar. Üstelik ödemler olduğundan daha fazla ise sinirler sıkışarak ellerde uyuşma, güçsüzlük ve karıncalanmalarda olmaktadır. Bunları önlemek için düzenli egzersiz yapmak oldukça faydalıdır. Sıklıkla ayakta durması gerekenler arada bir kısa yürüyüşler yapmalıdır. Daha sonra ayaklarını hafif ayağa kaldırarak yatarak dinlenme pozisyonu almalıdır.

Beslenme ödem oluşmaması açısından oldukça önemlidir. Özellikle protein ağırlıklı beslenmek son derece mühimdir. Çünkü proteinler su tutumunu önleyici özelliğe sahiptirler. Bunun yanı sıra fazla tuzdan da kaçınılmalıdır. Tuz böbreklerde tutunum sağlar ve fazla tuz vücutta şişkinliğe sebep olur. Yeterli tuz almamak da zararlıdır. Bu yüzden anne adayları ideal miktarda tuz almalıdır.

Uzun süre ayakta kalmamaya ya da aynı pozisyonda uzun süre oturmamaya özellikle dikkat edilmelidir. Arada bir yürümeli, ayaklar yükseltilerek dinlendirilmelidir. Bunun yanı sıra ayakları tuzlu suyun içinde 15-20 dakika dinlendirmek de ödem atılması için oldukça faydalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net