Bilgii.net

Hamilelikte Mide Yanması ve Ekşimesi Sebepleri Nelerdir?

22.11.2018
Hamilelikte Mide Yanması ve Ekşimesi Sebepleri Nelerdir?

Hamilelik süreciyle birlikte anne adaylarının sorunları da kendini göstermeye başlar. Yemeklere karşı hassasiyetleri artar, mide sorunları yaşanabilir. Bu süreçte en sık karşılaşılan sorunlardan biri mide yanmasıdır. Mide yanması; mide bölgesinden kişinin genzine kadar uzanan alanda hissedilir. Bu yakıcı his anne adaylarını oldukça rahatsız eder. Durumun temel nedeni hamileliktir. Yani hamilelik sürecinde değişen hormonlar ve değişen fizik şartları mide sorunlarını da beraberinde getirir. Mide yanmalarının kişinin alışkanlıklarından kaynaklandığı da söylenebilir. Çeşitli yeme bozuklukları, öğün saatlerindeki kaymalar ve tüketilen bazı gıdalar yanma ve ekşime sebebi olabilir. Sorunun kaynağı ve çözüm yolları ile ilgili makalemizin devamından bilgi alabilirsiniz.

Gebelikte Mide Yanması Nedenleri

Gebelik sürecinde yaşadığınız mide sorunlarının yeme alışkanlıkları ve bazı hormonlardan kaynaklandığı bilinmelidir. Sorunların bir kısmı kişinin kendi elinde olan nedenlerden kaynaklanmaktadır.

Progesteron Hormonu: Hamilelik boyunca her ay annenin karnında gözle görülür değişiklikler fark edilir. Günden güne karnı büyüyen annenin hormonlarında da ciddi değişmeler fark edilir. Bu süreçte en etkin olan hormonlardan biri de progesteron hormonudur bu hormon mide yanması ve ekşimelerinin de temel nedenidir. Bu hormonun özelliği rahmin düz kaslarını gevşetmesidir. Aynı zamanda mide kapakçığının da gevşemesine sebep olur. Böylece mide içindeki asit yukarı doğru çıkmaya başlar. Kişinin genzine kadar ulaşır ve yanmalara sebep olur.

Yeme Alışkanlıkları

Hamilelik sürecinde mide yanması ve ekşimesi yaşanmasının nedenlerinden biri de beslenme bozukluklarıdır. Yeme alışkanlıkları gebelik döneminde daha da önem kazanır. Bu dönemde beslenme alışkanlıklarında küçük değişiklikler yaparak mide yanması ve mide ekşimesi sorunlarının önüne geçilebilir.

Yemek porsiyonlarının büyüklüğü mide sorunlarına yol açabilir. Anne adayları porsiyonlarını küçülterek daha sağlıklı bir süreç atlatabilirler. Fazla yemek midede sıkışıklık hissi uyandırabilir. Ayrıca yemek sırasında bol su içmek de mide rahatsızlıklarına yol açan bir etkendir. Hamilelikte bol su içmek faydalı olsa da bunu öğün aralarına yaymak en doğrusudur. Yemekten bir süre önce ve sonra su içmek en doğrusudur.

Gece yemeklerinden kaçınılmalıdır. Yemek sonrası sakız çiğnemek de mide asidine karşı iyi bir çözüm olabilir.

İşlenmiş Gıdalardan Uzak Durmak

Gebelikte mide yanmasını arttıran bazı gıdaların tüketimi durdurulabilir. Bu gıdalar; işlenmiş gıdalar(sucuk, sosis, salam…), kahve, asitli gıda ve içecekler, çikolata, bazı baharatlar, naneli yiyecekler ve en önemlisi aşırı yağ içeren kızartmalardır. Nane mide kapakçığını gevşeten bir özellik taşır. Bu nedenle mide asidini yukarı çıkaran nedenlerden biridir. Bu gıdaları tüketip tüketmemek konusunda doktorunuza danışabilirsiniz. Sirke, limon ve benzeri asitli sıvılardan kaçınmak faydalı bir tutum olacaktır.

Gebelik sürecinde yaşanan sorunların temel nedenleri hormonlar, kişinin fiziksel değişimleri ve alışkanlıklardır. Yaşanan sağlık sorunlarının çözüme kavuşması için sorunun saptanması gerekir. Mide yanması ve ekşimesi probleminin neyden kaynaklandığı bulunursa sorun gidermek için bir adım atmak daha kolay olabilir. Bu konuda ilk yapmanız gereken doktorunuza başvurmaktır. Doktorunuza yaşadığınız yanma ve ekşime hissini detaylı olarak anlattığınızda asit giderici yöntemler uygulanabilir. Ayrıca bu sorunun günün hangi saatlerinde ortaya çıktığı da kaynak hakkında fikir verebilir. Kişinin kendi yeme bozuklukları veya hormonal sorunlar birlikte değerlendirilerek bir sonuca varılır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net