Bilgii.net

Hamilelikte Maden Suyu ve Sodanın Bilinmeyen Faydaları Nelerdir?

22.11.2018
Hamilelikte Maden Suyu ve Sodanın Bilinmeyen Faydaları Nelerdir?

Doğal maden suları ve sodalar, günlük yaşam akışı içerisinde çoğu zaman tercih edilen içeceklerdendir. İçeriğinin mineral bakımından zengin oluşu maden suyu ve sodaya olan eğilimi artırmıştır. Peki, hamilelik döneminde de maden suyu ve soda tüketilebilir mi? Hamilelik döneminde maden suyu ve soda tüketiminin faydası ya da zararı var mıdır?

Hamilelik döneminde doğal ve katkı maddesi içermeyen maden suyu ve soda tüketiminin hiçbir sakıncası yoktur. Hatta vücut için gerekli olan elementleri içerdiği için faydalıdır. Günde bir veya bir kaç adet içilmesinde herhangi bir sakınca yoktur.

Hamilelikte Maden Suyu ve Soda Tüketiminin Faydaları Nelerdir?

 Hamilelik döneminde uygun miktarlarda tüketilecek olan maden suyu ve sodanın faydaları aşağıdaki gibidir:

  • Hamilelik döneminde maden suyu tüketimi yüksek oranda kalsiyum içerdiği için kemik sağlığı açısından yararlıdır. Kalsiyumu süt ve süt ürünlerini yeterince tüketemediği için alamayan hamileler için maden suyu ve soda iyi birer alternatif olabilirler.
  • Hamilelikte dişlerin sağlıklı kalabilmesi için vücuda flor alınması gerekir. Maden suyu, içeriğindeki flor ile hamilelik döneminde artan diş çürüğü riskini azaltır ve dişlerin sağlıklı kalmasını sağlar.
  • Maden suyu hazmı kolaylaştırıcı sülfat adında bir madde içerir. Hamilelik döneminde hazımsızlık sorunu yaşayanlar için maden suyu içilmesi tavsiye edilir.
  • Hamilelik döneminde ortaya çıkan kas krampları ve kabızlığın önlenmesinde de maden suları faydalıdır. İçeriğindeki magnezyum, kas krampları ve kabızlığın önlenmesine yardımcı olur.

Hamilelikte Maden Suyu ve Soda Tüketiminin Hamilelik Süreci Üzerine Etkileri Nelerdir?

Hamilelik döneminde eğer doğal maden suyu ve soda tüketimi esnasında maden suyu ya da sodanın herhangi bir katkı maddesi içerip içermediğine dikkat edilmezse, bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Maden suları içeriğindeki çeşitli katkı maddelerinden dolayı hamilelik süreci içerisinde vücuda çeşitli etkilerde bulunur. Bu etkiler şunlardır:

  • Maden suyu ve soda gibi farklı gazlı içeceklerde çeşitli miktarlarda kafein bulunur. Hamilelik sürecinde uzmanlar tarafından önerilen alınabilecek kafein miktarı ise günde 200 mg’dır. Merkezi sinir sistemini uyaran bir bileşik olması ve hamilelik sürecinde gelişen fetüsün sağlığı açısından uzun vadeli etkileri bulunan kafeinin kullanımında olabildiğince kaçınılmalıdır. Araştırmalar anne adaylarının günde 300 mg’dan fazla kafein tüketmelerinin düşüğe neden olabileceğini göstermiştir. Ayrıca kafein anne adayının vücudunda 11 saat süreyle kalırken, gelişmekte olan bebeğin organları kafeini işlemekte zorlandığı için bu süre fetüste 100 saate kadar çıkabilir.
  • Ortalama olarak bir şişe maden suyu (330 ml) yaklaşık olarak 35 gr şeker içerir. Hamilelikte maden suyu tüketimi ortalamanın üzerine çıkarsa, bu durum hamilelik sürecinde obeziteyle sonuçlanabilir, bu durum da fetüsün sağlığı üzerinde olumsuz manada etkilidir.
  • Hamilelik sürecinde tercih sade maden suyu ve sodalardan yana değil de meyveli sodalardan yana kullanılırsa, meyveli maden suyu ve sodanın içeriğindeki şeker ve katkı maddesi anne adayının ve bebeğin sağlığını etkileyebilir.
  • Hamilelik sürecinde maden suyu ve soda tüketilirken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur, maden suyu ve sodanın içeriğinde yüksek soranda sodyum olup olmadığıdır. Hamilelik döneminde aşırı oranda sodyum, vücutta su tutulmasına ve hamilelikte ödem oluşmasına sebebiyet verir. Bu sebeple, hamilelik sürecinde tüketilecek olan maden suyu ve sodanın etiketine bakılarak içeriğindeki sodyum miktarı kontrol edilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net