Bilgii.net

Hamilelikte Kusma Ne Zaman Başlar, Biter? Uzmanından Cevaplar

16.10.2018
Hamilelikte Kusma Ne Zaman Başlar, Biter? Uzmanından Cevaplar

Genellikle, kusma belirtileri 6 haftalık izinden başlar – bir kadın dönemini kaçırdıktan yaklaşık 2 hafta sonra. Bazı kadınlar da 2-3 hafta civarında mide bulandırıcı hissedebilirler. Birçoğu için, hamile olduklarını gösteren ilk işaret.

Tüm Hamile Kadınları Etkiliyor Mu?

İki kadın aynı olmadığı gibi, iki hamilelik de aynı değildir. Bazıları ilk trimesterde daha geç saatlere kadar sabah kusmalarına yakalanmaz – ve diğerleri hiç bir semptom göstermez. İlk hamileliğinizde sabah rahatsızlığı yaşadınız bile, garantili belirtiler bir sonraki sıranızda tam olarak aynı olmayacaktır. Yeni gebelikler kadınları farklı şekillerde etkiler – bu yüzden geçen zamandan daha erken huzursuz hissedebilir veya bu zamana kadar hiç kimseyle kaçamazsınız.

Semptomlar Neler?

Uzmanlar hamile kadınların yaklaşık% 50’sinin kusma ile mide bulantısı yaşayacağını söylerken,% 30’u hasta olmadan mide bulantısı hissedecek. Tabii ki, bazı kadınlar -% 20 civarında – sabah bulantılarını hiç yaşamayacaklar.

Sabah Bulantılarına Ne Sebep Oluyor?

Sabah kusmanın başlıca nedenlerinden biri, ilk trimesterde hCG ve östrojen hormonlarında bir artış olduğu düşünülmektedir. İkiz veya daha fazla hamile olanların, sıklıkla bulantı ve kusmayı daha da kötüleştiren yüksek hCG seviyeleri olacaktır. Migren veya taşıt hastalığına bağlı hastalıktan muzdarip insanlar da sabah kusmana daha duyarlı görünmektedir.

Ne Zaman Durur?

Sabah hastası genellikle ilk trimesterin bitiminde, iştahın 12-15 haftalık izinde normale dönmesiyle olur. Ancak, bu genel bir kural değildir ve bazen ikinci trimesterde hastalık devam edebilir. Bazı kadınlar hamileleri boyunca kendilerini hasta hissederler ve bazıları aşırı sabah bulantısı geçirir.

Kadınların çoğu 16. haftaya kadar kendilerini daha iyi hissetmeye başlar. Sadece küçük bir sayı (annelerin yüzde 10’u) bulantı ve kusmanın tüm hamilelik süresini uzun süre yaşar. Sabah kusmanız izin vermiyorsa, doktorunuzu bilgilendirin. Zencefilli şeker veya B6 vitamini takviyesi gibi daha iyi hissetmenize yardımcı olabilecek bazı ilaçlar vardır. Sabah kusmanız ilk trimesterde aniden durursa, doktorunuzla konuşun.

Sabah Kusmaları İle Başa Çıkma İpuçları

Tipik olarak hamilelik dönemine 4 haftadan 6 haftaya kadar ya da döneminizi özlediğiniz zaman civarında başlar ve erken gebeliğin en yaygın (ve en rahatsız edici) kısımlarından biridir. Kadınlar sonsuza dek sürecek gibi hissetse de, bulantı ve kusma genellikle ilk trimesterden sonra uzaklaşır.

İlk ay boyunca kusmaya yol açacak açıklanamayan bulantı, sizin istediğinizden çok daha az yemek yerken, banyoya daha fazla zaman harcayacağınız anlamına gelebilir. Genellikle erken gebeliği karakterize eden bir belirtiler dizisi olarak ortaya çıkar.

Sabah Kusma Tedavisi

Eğer yataktan kalkmak için bolca zaman ayırırsanız, (aslında kalkmaya ihtiyaç duymadan yaklaşık bir saat önce) ve yavaş başlayınca daha az sabah bulantıya maruz kalmalısınız. Başka bir ipucu: yemeklerden önce veya sonra (yaklaşık yarım saat) sıvıları içirin, ancak öğünlerinizle değil. Yemek pişirmenin kokusu sizi rahatsız ediyorsa, yemek pişirirken / veya birileri sizin için pişirirken bir pencere açın.

Yavaş ve istikrarlı bir şekilde yarışı kazanır ve aynı durum bulantı ve sabah tutması için de geçerli olur. Mide bulantısı en güçlü olduğu zaman kraker ve su mükemmeldir. Günün daha geç saatlerinde hasta olması durumunda, “hamile” her hamile kadın için aynı değildir, bulantı en güçlü olduğunda sadece hafif yemekler yiyin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net