Bilgii.net

Hamilelikte Kum Dökmek Bebeğe Zarar Verir Mi? Uzman Yanıtı

17.10.2018
Hamilelikte Kum Dökmek Bebeğe Zarar Verir Mi? Uzman Yanıtı

Böbrek taşları hem anne hem de doğmamış bebeği etkiler, sağlığı, gelişimi ve teslimatı olumsuz etkiler. Şimdi, hamile kalmak mutlaka böbrek taşı geliştireceğiniz şansınızı arttırmaz, ancak hamile olmanın hamile kalmanın zorluğunu artırabildiğini ve her hamile kaldığınızı veya hamile kalabileceğini unutmamak önemlidir. Böbrek taşlarını engelleyen alışkanlıklara özellikle dikkat etmelidir.

Neden Hamile Kadınlar Böbrek Taşlarının Farkında Olmalı?

Son derece ağrılı olmanın yanı sıra, böbrek taşları fetüsü etkileyebilir ve doğumları komplike hale getirebilir – hatta bazen preterm eylemlere neden olabilir. Erken doğum ihtimalini büyük ölçüde azaltmak için böbrek taşlarını erken teşhis etmek kesinlikle hayati önem taşımaktadır.

Böbrek Taşlarına Neden Olan Nedir?

Aşağıdakiler dahil olmak üzere böbrek taşlarına katkıda bulunan çeşitli faktörler vardır:

Sıvı Alımı

Yeterli su tüketmemesi, kalsiyum veya fosfor gibi besinlerle yüksek oranda konsantre olan ve böbrek taşı geliştirme riskini önemli ölçüde artıran idrarı teşvik etme eğiliminde olacaktır.

Genleriniz

Böbrek taşı oluşumunda genetik faktörler de rol oynar. Yüksek oranda hiperkalsiürisi olan aileler, anormal miktarda kalsiyumun idrar içine sızdığı bir durumun, böbrek taşlarının gelişmesi için yüksek risk taşıyacaktır.

Bağırsak Tahrişi

Gastrointestinal hassasiyet sizin için bir sorun ise, not alın. Bağırsaklarda kronik iltihaplanma özellikle hamilelik sırasında böbrek taşı gelişmesi riskinizi artırabilir.

Kalsiyum Alımı

Gebe kadınlar tipik olarak kalsiyum dahil olmak üzere ek besinlere ihtiyaç duyarlar. Bununla birlikte, çok fazla kalsiyum böbrekleri zorlayabilir. Ek olarak, hamilelik sırasında kalsiyum emilimi artar. Her iki faktör de taş geliştirme riskini artırabilir.

Ne Yapılmalı?

Çoğu insan için bir taş acı verici bir deneyimdir; yine de, taşların yaklaşık% 70-80’i yoğun tıbbi müdahale olmaksızın kendiliğinden geçer. Agresif bir yaklaşım gerekiyorsa, cerrahi düşünülebilir veya hatta gerekli olabilir.

Röntgen Işınları

X-ışınları, taş varlığını belirlemek için tercih edilen bir yöntemdir; ancak, çoğu sağlık uzmanı hamilelik sırasında kullanımlarını teşvik etmemektedir. Radyasyon, muhtemelen gelişmekte olan fetüse etki eden X-ışını makinelerinden yayılır. Şu anda, radyasyonun hem anne hem de doğmamış çocuk üzerindeki kesin etkilerini belirlemek için çok az araştırma mevcuttur. Radyasyona maruz kalma riskinden bahsetmemesine rağmen, cerrahi ve anestezi riskleri ile minimal invaziv yaklaşımlar genellikle hamile kadınlar için en iyi eylemdir.

Üreteroskopi

Bir üreteroskopi, idrar yoluna ince bir tüpün böbrek taşlarının yerine yerleştirilmesini ve bunların vücuttan etkili bir şekilde alınmasını içerir. Gebelikte üreteroskopi için komplikasyon oranı nispeten düşük olduğundan, hekimlerin bu taş çıkarma yöntemini kullanmaya giderek neden gittiklerine meraklı değildir.

Şok Dalgaları

Shockwave terapisi, taşları hedeflemek ve parçalamak için ses dalgaları kullanır ve çok kullanılan, minimal-invaziv bir tedavidir. Çoğu insan için güvenli olmasına rağmen, hamile kadınlar için uygun bir seçenek olup olmadığı net değil. Ses dalgalarının gelişmekte olan fetüse olan etkisi çok fazla risklidir ve çoğu araştırmacı ve uzman bu uygulamayı cesaretlendirmektedir.

Sabır

Yatak istirahati ve hidrasyon gibi konservatif tedavi, taş geçişini teşvik edebilir. İlaçlar, ilaçların kullanımı fetal sağlığa müdahale edebileceği için kontrendike olduğundan, ilaçlar gebelik sırasında iyi değildir.

Böbrek Taşlarını Önleme

Açıkçası, ilk başta böbrek taşlarından kaçınmak en ideal çözümdür. Herhangi bir garanti olmamakla birlikte, hamilelik sırasında böbrek taşlarını önlemenin en iyi yolu, sağlıklı bir kiloyu muhafaza ederek, hidratlı kalarak ve yiyecekleri destekleyen böbreği yiyerek böbreklerin normal işlevini teşvik etmektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net