Bilgii.net

Hamilelikte Kese Ne Zaman Oluşur? Bebek Ne Zaman Görülür?

17.10.2018
Hamilelikte Kese Ne Zaman Oluşur? Bebek Ne Zaman Görülür?

Hamilelik döneminde, anne adaylarının bedenlerinde tahmin edilemeyecek kadar ciddi değişiklikler meydana gelmektedir. Bu yüzden de dikkat edilmesi gerekilen birçok farklı konu vardır. Anne ve baba adayları; gebe kalındığını öğrendikleri andan itibaren tatlı bir telaş içerisine girmektedirler. Bu sayede en kısa sürede bebeklerini görmek ve hissetmek, ebeveynlerin en önemli istekleri olacaktır. Tabi ki doğum fizyolojisi farklı bir alandır ve ebeveynlerin heyecan anında bu kuralları unutması normaldir. Hamilelik döneminde belirli zaman aralıklarında, bebeklerin gelişimleri farklı seviyelere ulaşacaktır. Bu sayede de bebeğin zamanla görülmesi ve belirli bir süre sonra hissedilmesi olağan bir durum haline gelecektir.

Hamilelikte Kese Ne Zaman Oluşur?

Hamilelikte kese oluşumu, gebeliğin temel adımlarından bir tanesidir. Kese oluşumunun anlaşılması için, amniyon sıvısının iyice bilinmesi ve anlaşılması gerekir. Bu sıvı, anne rahminde bebeği saran ve koruyan bir maddedir. Bebeğin sağlıklı gelişimi açısından amniyon sıvısının önemi büyüktür. Hamilelik süresince bebek, anne rahminin içerisinde büyüyecektir. Hamileliğin 12. Gününden itibaren amniyon sıvısının oluşturduğu kese, rahim içerisinde oluşmaya başlayacaktır. Amniyon sıvısı sarı bir renktedir ve fetüsü tamamıyla sarmaktadır. Bebek yaşamsal faaliyetlerini bu sıvının içerisinde gerçekleştirir. Fetüsün doğru bir şekilde büyümesi için, kesedeki korunumu oldukça önemlidir. Hamileliğin ilk ayından itibaren fetüsün böbrekleri oluşmaya başlayacaktır. Bu durum sayesinde fetüsten idrar çıkarılması durumu başlamaktadır. Fetüs artık amniyon sıvısını içebilecek ve gelişimine katkı sağlayacaktır. Zamanla ise fetüsün idrarı tamamen amniyon sıvısı haline dönüşecektir. Rahmin çerisindeki bebek tamamen amniyon sıvısı ile çevrili haldedir. Bebeğin tamamen güvende olmasını sağlar ve bu sayede zarar görmesini engelleyecek koruma sağlar. Sıvı anne karnındaki en yüksek miktarına 36. Haftadan itibaren ulaşmaktadır.

Amniyon Sıvısı Ne İşe Yarar?

  • Bebeğin rahimde desteklenmesini sağlamaktadır. Bu sayede yastık görevi görür.
  • Bebeğin sıcaklığını korur ve bu sayede bebeğin yalıtımını sağlar.
  • Bebeğin rahim içerisinde hareket etmesini sağlar ve dönme sırasında hareket kabiliyetini arttırır.
  • Enfeksiyonun önleyici antikorları içerisinde bulundurması sayesinde, bebeğin sağlıklı gelişimine katkıda bulunur.
  • Bebeğin ciğerleri, içerisine sürekli girip çıkan amniyon sıvısı sayesinde gelişmektedir.
  • Rahim içerisinde hareket imkanı sağlayan amniyon sıvısı, bu sayede kas ev kemik gelişimine katkıda bulunur.
  • Göbek kordonunun bebeğe dolaşmasını ve boğulma riskini, amniyon sıvısı engellemektedir.
  • Amniyon sıvısı sayesinde fetüsten bebek formuna geçiş sağlanacak ve bu sayede birçok farklı organ oluşmaya başlayacaktır.

 

Bebek Ne Zaman Görülür?

Rahim içerisindeki bebek kesesi, gebeliğin başladığı on ikinci günden itibaren oluşmaya başlar. Bu sayede içerisindeki fetüs de gelişmeye ve anne rahmine yerleşmeye başlar. Anne karnındaki bu değişiklikler nedeniyle, ebeveynler en kısa sürede bebeklerini görmek isteyeceklerdir. Sağlık alanında, teknolojinin en büyük katkılarından birisi olan ultrason sayesinde, anne karnındaki bebeğin görülmesi daha olanaklı bir hal almıştır. Anne adayının düşük veya farklı sorunlarla karşı karşıya kalmadığı durumlarda, sağlıklı bir bebek gelişimi meydana gelmektedir. Böylece kese oluşumu tamamlanacak ve bebek karında görülmeye başlanacaktır. Bu süre tahmini olarak hamileliğin beşinci ve yedinci haftaları arasında gerçekleşmektedir. Tabi ki kişisel sağlık durumları sebebiyle bu süre, bir hafta daha uzayabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net