Bilgii.net

Hamilelikte Kasılmalar Bebeğe Zarar Verir Mi? İşte Beklenen Cevap

16.10.2018
Hamilelikte Kasılmalar Bebeğe Zarar Verir Mi? İşte Beklenen Cevap

Hamilelikte anne adaylarını en çok tedirgin eden şeylerden birisi karındaki kasılmalardır. Ancak içinizi rahat tutun. Çünkü hamileliğin dördüncü ayından itibaren başlayan kasılmalar hamilelikte olan normal durumlardan birisidir. Bu yüzden yaşanan kasılmaların anneye de bebeğe de bir zararı yoktur. Yanlış bilinen en yaygın bilgilerden birisi de hamilelikte yaşanan her kasılmanın erken doğumun habercisi olduğudur. Böyle bir korkuya kapılmanıza gerek yoktur. Çünkü hamilelikte kasılmaların olması bu işin doğası gereği normal bir durum olarak karşılanır.

Doğum sırasında da yaşanacak olan bu kasılmalar rahminizi açarak bebeğinizi rahatça dünyaya getirmenizi sağlayacaktır. Ancak hamileliğinizin dördüncü ayından itibaren hissettiğiniz kasılmalar ise gevşeme olarak adlandırılır. Yani vücudunuzun sizi doğumunuz için hazırlamasıdır. Hamilelikte yaşadığınız kasılmalar sizin rahminizi doğum için normal boyutundan daha da büyümesini sağlar ve doğum sonrasında ise yine eski boyutuna döner. Bu yüzden bu doğal bir durum olarak görülür. Ayrıca kasılmalarda başka nedenler de olabilir. Bunlardan birisi anne adayının çok fazla ayakta durması veya oturması da olabilir. Vücudunun susuz kalması da kasılmalara neden olabilir. Bu yüzden hamilelikte bol su tüketimine dikkat etmek gerekir. Genelde kasılmanın ağrısını adet sancısına benzeten anne adaylar karınlarında bir sıkılma hissi hissettiklerini söylerler. Daha çok karnın sağ tarafında gerçekleşen ağrı bazen iki tarafta da hissedilebilir. Diğer bir adıyla Round Ligament ağrısı olarak bilinir ve bununla birlikte anne adayının şişkinlik, gaz ve kabız gibi şikayetleri de olabilir. Hamileliğin son günlerinde ise bu sancılar Braxton Hicks kontraksiyonları yani yalancı doğum ağrıları olarak adlandırılır. Sancılarınız düzensiz ve ağrıları hafifse bu tehlikeli bir durumun olmadığını gösterir.

Peki, Kasılmanın Doğum Kasılması Olduğunu Nasıl Anlarız?

Doğumdan önce anne adayının rahmi büyümeye ihtiyaç duyar. Bu yüzden de 20-30 dakika boyunca 5 dakikada bir karında kasılma hissedilir. Bu sayede anne adayının rahmi 2 ya da 3 santim kadar genişleyerek rahmi doğum için uygun hale getirir.

Doktora Gidilmeli Midir?

Eğer anne adayının doğumu yaklaşmışsa çok geçmeden bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına görünmesi gerekir. Doğumun gerçekleşmesi yakınlaşmışsa kasılmalar daha da şiddetlenir.

Eğer doğuma daha vakit varsa ancak kasılmaların ağrısı sizi rahatsız ediyorsa ve bu da erken doğum endişelerinizi arttırıyorsa mutlaka bir kadın doğum uzmanına görünün.

Ancak bununla birlikte 5-10 dakika da bir kasılmalar yaşıyorsanız, doğum suyunuz gelmişse ya da kanamanız varsa, kasılmalar hareket etmenizi dahi engellemişse çok geçmeden bir uzmandan yardım almaya çalışın.

Aynı zamanda karında hissedilen her ağrı doğum sancısı da olmayabilir. Bu yüzden safra kesesi iltihabı ve apandisit gibi birçok rahatsızlığın da benzeri ağrılara neden olabilmesi durumundan dolayı da gerekli önlemlerinizi alma da fayda var.

Erken Doğumu Gösteren Belirtiler

Anne adayı eğer hamileliğinin 37. haftasından önce düzenli kasılmalar yaşıyorsa bu onun erken doğum yapabileceğini de gösterebilir. Düzenli gerçekleşen doğum sancılarının bir amacı vardır. Mesela, eğer saat başı her 10 ya da 12 dakikada bir sancınız oluyorsa bu erken doğum yapabileceğinizi gösterir. Kasılmalar sırasında karnınız taş gibi sertleşir ve rahminiz gerilmeye başlar. Eğer sırtınızda, pelvisinizde bir ağrı varsa, karnınızda bir basınç hissediyorsanız ve kramplar yaşıyorsanız çok gecikmeden bir doktora gitmelisiniz. Bu yüzden hamileliğiniz boyunca kasılmalarınızın sürekliliğine ve sıklığına dikkat etmelisiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net