Bilgii.net

Hamilelikte Kasık Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer?

16.10.2018
Hamilelikte Kasık Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Hamilelikte kasık ağrısı oldukça yaygındır. Sempizis pubis diastasis (SPD) olarak bilinen bir durum genellikle acıya neden olur. Genellikle hamilelikte, özellikle kasıkta pelvisin gevşemesine neden olur. Genel olarak, bu anne ve bebek için doğumu kolaylaştırdığı için iyi bir şeydir. Bununla birlikte, bazen ayırma abartılmakta ve hamileliğin sonunda veya erken doğum sonrası dönemde anne için oldukça acı verici olabilmektedir.

Belirtiler

Çok fazla gevşeklik olduğunda, kararsızlık ve ağrı olabilir. SPD’nin en sık görülen semptomu, kasık ağrısıdır. Ağrının çoğu tipik olarak kasık kemiği bölgesinde, canavar kaslarınızın üstünde (kasık tüylerinin altında) ön taraftadır. Bazı kadınlar için bazı hareketler ağrılı olabilir. Özellikle yataktan kalkmak, küvete ya da arabaya binmek, pantolon giymek, uzun süreler için oturmak ya da tekrarlayan görevler yapmak SPD’yi yaşıyor olabilir.

Ayrıca, kasık kemiğinizin bölgesinde bir miktar şişlik olabilir ve yürüyebilmeniz ya da bacaklarınızın birbiriyle tam olarak birleşmediğini fark ettiğinizde bir miktar batma hissi yaşayabilirsiniz. Yürürken veya bacaklarınızı hareket ettirirken bir tıklama sesi hissedebileceğinizi veya duyabileceğinizi fark edebilirsiniz. Doktorunuz veya ebeniz semptomlarınızı en iyi şekilde anlamanıza yardımcı olabilir.

Risk Faktörleri

Katları taşıyorsanız, eğer ilk bebeğiniz değilse, çok büyük bir bebeğiniz varsa veya daha önce gebeliğinizde SPD geçirdiyseniz, kasık kemiği ağrısını deneyimlemeniz daha olasıdır.

İyi haber şu ki, doğumdan kısa bir süre sonra, rahatlama durduğu için daha iyi hissetmeniz gerekiyor. Birkaç hafta sonra kendinizi daha iyi hissetmiyorsanız, uygulayıcınızdan ek bir tarama yapılmasını isteyebilirsiniz. Kasık kemiği bölgesinde kas gücü oluşturmaya yardımcı olmak için fizik tedavi gibi ek tedaviler eklemeniz gerekebilir.

Teşhis

Hamilelik sırasında, X-ışınları önerilmediği için doktorunuz bir ultrason siparişi verebilir. Ultrason, leğen kemikleri arasındaki boşluğa bakmaya yöneliktir. Bununla birlikte, sadece belirtilerinize dayalı bir tanı koyduktan sonra tedaviye başlamak daha yaygındır. Bebeğinizi çoktan aldıysanız ve hala ağrınız varsa, bir X-ışını mevcut olan en iyi tanılama testidir.

Tedavi

SPD genellikle bebeğinizi aldıktan sonra rahatlamış olsa da, hala hamileyken kullanabileceğiniz bazı tedaviler vardır.

Doktorunuza veya ebenize fizik tedavi hakkında danışınız. Bu uzun vadede yardımcı olabilir. Zaman yoğun olsa da, çoğu buna değer olduğunu söylüyor. Ayrıca, ofisinizdeki ziyaretlerinizi azaltmak için evde neler yapabileceğiniz konusunda tavsiyede bulunabilirsiniz.

Acıya neden olan durumlardan kaçının. Örneğin, pantolon giymek için oturun ya da küvetin yan tarafında oturun ve her iki bacağı da birlikte sallayın.

Uzun süreler boyunca ayakta durmaktan kaçınmak en iyisidir. Eğer ayağa kalkmanız gerekiyorsa, hassas ayakkabılar giyin ve etrafta dolaşmaya çalışın, bu her zaman sık sık ayağınızdan ayağınıza kaymanız anlamına gelir. Ayağa kalkarken ayağa kalkmak için küçük bir tabure veya kutu kullanabilirsiniz.

Isı, bir ağrı kesici kaynağı olabilir. Pelvisinize nemli ısı sağlamanıza yardımcı olacak bir pirinç veya sıcak su şişesi kullanın. Bu tamamen güvenlidir ve ilaç içermez. Aynı zamanda günde birden çok kez yapılabilir.

Bazı egzersiz biçimleri yardımcı olabilir. Yapabildiğiniz hamle için doktorunuza, ebeye veya fizyoterapistine danışın. Yüzmeye dahil olan yüzdürme, örneğin ağrıyı hafifletebilir.

Bazen, ağrı kesici ilaç uygundur ve doktorunuz en çok neyin yardımcı olacağına karar vermenize yardımcı olabilir. Ağrı kesici ilaçların en yaygın biçimleri arasında analjezikler ve antienflamatuarlar bulunur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net