Bilgii.net

Hamilelikte Karın Kasılmasının Fizyolojik Nedenleri ve Çözümleri

22.11.2018
Hamilelikte Karın Kasılmasının Fizyolojik Nedenleri ve Çözümleri

Hamilelik, bilindiği üzere dokuz ay gibi uzunca bir süreci kapsar. Anne adayları dokuz ayın sonunda bebeklerini kucaklarına almanın mutluluğunu yaşarlar. Anne adaylarının geçirdikleri bu dokuz aylık süreçte, kasılmalar yaşamaları normaldir. Bu durum anne adayları için korkulacak bir durum olmamasına rağmen, bazen bu durum anne adayları için korkuya kapılma sebebi olabilir.

Bebeğin doğmasına daha zaman olmasına rağmen, anne adayının kasılmalar hissetmesi olağan dışı bir durum olarak karşılanır. Hatta bu hamilelerin karın kasılmaları erken doğumun bile habercisi olabilir. Eğer, hamilelik sürecinde yaşanan karın kasılmalarına kanama, bulantı ve su gelmesi gibi şikâyetler de eşlik ediyorsa, öyle bir durumda doktora gidilmesinde fayda vardır.

Hamilelikte Karın Kasılmalarının Nedenleri Nelerdir?

Hamilelik sürecinde yaşanan karın kasılmalarının çeşitli sebepleri olabilir. Öncelikle bu süreçte bilinmesi gereken hamilelikte karın kasılmalarının çeşitleridir.

Hamilelikte yalancı doğum kasılmaları; ilk hissedilebilecek olan kasılmalardır. Genellikle hamileliğin 4-9. aylarında görülür ve karın kaslarının kasılması sebebiyle ortaya çıkar. Bu tip hamilelik kasılmaları genellikle egzersiz yapan hamilelerde görülür ve telaşa kapılmayı gerektirmez. Düzensizdir, pozisyon değiştirilerek bu kasılmalar yok edebilir. Fakat her ihtimale karşı doktor ile iletişime geçilebilir.

Hamilelikte erken doğum kasılmaları; yalancı doğum kasılmalarının tersine süreklidir. Bu tip kasılmalar bebeğin gelmek üzere olduğunun habercisidir. Yalancı kasılmalarında olduğu gibi zaman geçirmek ve pozisyon değiştirmek bu kasılmaları yok etmez. Bebeğin gelmesine henüz zaman varsa ve bu tarz kasılmalar hissediliyorsa her ihtimale karşı mutlaka doktor ile iletişime geçilmelidir.

Hamilelikte doğum kasılmaları; doğumun başlamak üzere olduğunun habercisidir. Hamilelikte doğum kasılmaları ile birlikte karın kaslarında sertleşme hissedilir. Bu süreçte hamilelerde biraz sancı olabilir veya rahatsızlık hissedebilir. Çünkü doğum kasılmaları rahim ağzını uyarır. Eğer hamilelerde kasılmaların aralığı her 5-10 dakikada bire düşmüşse, hastaneye gidilmesi gerekiyor demektir.

Hamilelikte Karın Kasılmasının Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Eğer kasılmalar tehlikeli olmayan, yani her hamileliğin son zamanlarında karşılaşılabilen, düzensiz olan kasılmalardansa, bu süreçte herhangi bir tedaviye ihtiyaç duyulmaz. Fakat yaşanan kasılmaların erken doğuma bağlı olarak meydana geldiği düşünülüyorsa, bu durumu çözmeye yönelik bir tedavi şekli belirlenebilir.

Hamilelik döneminde hissedilen kasık ve karın ağrılarının, kasılmalarının hamilelik sürecine bağlı olmayan bir sebepten dolayı da oluşuyor olabilir. Bu gibi durumlar arasında apandisit, safra kesesi iltihabı (kolesistit), divertikülit, mide ülseri gibi birçok sebep sayılabilir.

Hamilelikte Dikkatli Davranmak

Sonuç olarak hamilelik döneminde yaşanan karın ağrılarının ve kasılmalarının nedenleri çok dikkatli bir şekilde araştırılmalıdır. Yaşanan bu kasılmaların hamilelik süreci ile alakalı olarak mı, normal bir kasık ağrısı olarak mı, hamilelik ile alakalı bir sorundan kaynaklanan ağrı olarak mı, yoksa hamilelik ile alakası olmayan bir hastalığa bağlı ağrı olarak mı yaşandığının ayırt edilmesi gerekir. Bu doğrultuda uygulanacak olan tedavinin şekli belirlenir ve tedavi planı oluşturulur.

Hamilelik süreci içerisinde yaşanan karın kasılmaları hangi dönemde görülürse görülsün mutlaka zaman kaybetmeden doktora danışılması gereken bir durumdur. Hamileliğin sağlıklı bir seyirde ilerleyebilmesi ve hem anne adayının hem de doğacak olan bebeğin sağlık durumunun gözetilmesi açısından önemli bir durumdur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net