Bilgii.net

Hamilelikte Karın Çatlakları Nasıl Engellenir? Kısa Sürede Tedavi Yöntemleri

21.11.2018
Hamilelikte Karın Çatlakları Nasıl Engellenir? Kısa Sürede Tedavi Yöntemleri

Hamilelik döneminde kadınların en çok yaşadığı sorunlardan bir tanesi, karın bölgesinde oluşan çatlaklıklardır. Hamilelik döneminde karın bölgesinde oluşan çatlaklıklar elbette kadınlara hoş bir görüntü vermemektedir, bunun yanı sıra bazı kadınlarda da aynı zamanda kaşıntı ve benzeri sıkıntılar yaşatmaktadır. Hamilelikte karın çatlakları nasıl engellenir, bunun bir yolu var mı diye merak edenler için kısaca burada nelerin yapılabileceğini anlatalım.

Su Çok Önemli

 

Hamilelik döneminde sadece çatlakları önlemek için değil, sağlık açısından da bolca suyun tüketilmesi çok önemlidir. Su cildinizin sağlıklı olmasından yardımcı olacaktır, dolayısıyla karın bölgesinde oluşan çatlaklarında engellenmesinde yardımcı olacaktır. Su çok önemli bir besin kaynağıdır.

E ve C Vitaminleri Tüketilmeli

 

Cildiniz için en önemli vitaminler, E ve C vitaminleri olmaktadır. Karında bölgesinde oluşabilecek çatlaklıkların giderilmesi veya önlenmesi için E ve C vitaminleri tüketilmeli ve bunun için bolca sebze ve meyvelerin tüketilmesi gerekiyor.

Karına Hafif Masaj

 

Hamilelik döneminde karın bölgesine masaj yapmakta karında oluşan çatlaklıkları gidermekte yardımcı olacaktır. Karına hafif masaj yaparak kan dolaşımını hızlandırarak çatlaklıkların önlenmesini sağlayabilirsiniz. İlle çatlaklık önleyici maskeler yapmanıza gerek yok.

Uyku ve Beslenmeye Dikkat Edilmeli

 

Anne olmaya hazırlanan ve gebe olan bir kadının, karın bölgesinde çatlaklıkların oluşmaması açısından dikkat etmesi gereken bir başka konu ise, annenin yeteri kadar uyuyup dinlenmesi ve beslenmesini sağlıklı bir şekilde yapılması gerekiyor. Uyku ve beslenmeye dikkat edilmeli.

Aşırı Kilo Almaktan Uzak Durun

Karın bölgesinde oluşan çatlaklıklar aslında bir nevi sadece hamilelikten kaynaklanan bir durum olmayıp aynı zamanda anne adayının kendisini çok fazla beslemesinden de kaynaklanabilmektedir. Dolayısıyla aşırı kilo almaktan uzak durun. Anne adayının dengeli beslendiği sürece, hem karın bölgesinde olan çatlaklıklar olmayacaktır, hem de olması gerektiği kilosunu aşmayacaktır.

Gebelik Egzersizleri

 

Hamilelik döneminde karında oluşabilecek çatlaklıkları önlemek için gebelik egzersizlerinin yapılması da önemlidir. Gebelik egzersizleri hem kilonuzu dengede tutacaktır hem de karın bölgesinde oluşan çatlaklıkları engelleyecektir.

Elma Yağı ve Badem Yağı

Çatlaklıkları gidermenin bir başka yolu ise, örneğin karnınıza hafif masaj yaparken, elma yağı ve badem yağını bir arada kullanarak ta bunu yapabilirsiniz. Elma yağı ve badem yağı aynı miktarda bir kaba döküp karıştırıyorsunuz ve sonrasında masaj yaparak çatlakların oluştuğu bölgeye sürüyorsunuz.

Nemlendirici Kremler

 

Elinizde hiçbir şey yoksa nemlendirici kremlerde kullanabilirsiniz. Nemlendirici kremler karın bölgesinde oluşan çatlaklıkları önlemek için size yardımcı olacaktır. Dolayısıyla ille her kadının başvurduğu gibi çatlaklık önleyici maskelere başvurmak zorunda değilsiniz.

Evinizde bulunan malzemeler ile de hamilelik döneminde karın bölgesinde oluşan çatlaklıkları giderebilirsiniz. Bunu internet üzerinden araştırıp yapabilir veya eğer gerçekten çok rahatsız oluyorsanız, doktorunuza gidip gerekli ilaç ve krem tedavisi için başvurabilirsiniz, fakat çatlaklık fazla değilse ve doktora gidecek kadar sizi rahatsız etmiyorsa, burada bahsedilen yöntemleri kullanarak karnınızda oluşan çatlaklıkları giderebilirsiniz. Çatlaklıkların giderilmesi aslında tamamen sizin kendi sağlığınız ile ne kadar ilgilendiğinize bağlıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net