Bilgii.net

Hamilelikte Kaç Kilo Alınmalıdır? Doktor Önerileri

21.11.2018
Hamilelikte Kaç Kilo Alınmalıdır? Doktor Önerileri

Hamilelik döneminde kadınların en büyük sorunlarından bir tanesi, kilodur. Hamile olunca malum bazı kadınlar fazlasıyla aş erme yaşadığından, gerekli olan kilodan daha fazlasını alabiliyorlar. Bunun yanı sıra, bebeğini beslemesi gerektiğini düşündüğü için çok fazla yemek yiyerek kilo alabiliyor. Hamilelikte kaç kilo alınmalıdır sorusu için aslında, bu kişisel bir durumdur. Her kadının kilosu ve boyu farklı olduğundan, standart bir bilgi vermek yanlış olur, fakat şunu unutmamak gerekir ki, hamile olup zaman geçtikçe, bir can daha taşıyor olacak, bu da demektir ki otomatik olarak ekstra kilolara sahip olacağından, anne adayının beslenmesine dikkat etmesi gerekiyor. Özellikle Türkiye’de hamile olan kadınlara “sen iki canlısın, daha fazla yemen gerekiyor” gibi yorumlar yapıldığından, kadınlar yedikleri zaman, sonuç olarak ekstra ve fazla kiloya sahip oluyorlar.

Hamilelik Döneminin Başlangıcı

Hamilelik döneminde, hamileliğin başlangıcında eğer boy ve kilo normal orantıda olduğu sürece 40 haftalık bir hamilelik döneminde 10 ile 15 kg alası kilo almak normal olmaktadır. Bunun yanı sıra elbette normal değil, aynı zamanda normal olmayan, yani ikiz veya üçüz gibi hamilelikleri düşünmek gerekir ve bu tür durumlarda kilo artışı değişkenlik gösterebilmektedir. Normal bir hamilelikte, dönemin ilk üç ayı içerisinde normal şartlarda çok az kilo alımı ile başlanmaktadır, hatta bazı durumlarda ise neredeyse kilo hiç alınmaz, aksine kilo verilebilmektedir. Hamileliğin ilk başlangıcında, mide bulantıları ve bazı hamilelik ile beraber gelen sağlık durumları ve yemek yeme alışkanlıklarının değişkenlik gösterebilmesi ile 2 kg gibi bir kilo kaybı söz konusu olabilmektedir.

Hamileliğin Ağırlaşmaya Sebep Olması

İlk üç ayda yaşanabilecek olan 2 kg kaybının çok hafife alınmaması gerekir, çünkü ikinci ve üçüncü üç aylık dönemlerde ve hamileliğin sonuna kadar kilo almaya devam edecektir. Hamilelik döneminde anne adayının bebeği haricinde aynı zamanda kilosunu düşünmesi çok normal bir durumdur. Hamilelik döneminde birçok anne adayı, maalesef toplumun veya çevresinde bulunan özellikle kadınların sözlerini dinleyip alınganlık gösterebilir, fakat bu dönemde çevrenin sözlerine aldırmadan, aklına herhangi bir şey takıldığında doktoruna danışmak en önemlisi olacaktır. Anne adaylarının hamilelikte kaç kilo alınmalıdır gibi klasik olarak adlandırdığımız soruların cevabı aslında tamamen anne adayının kendisindedir. Bazen ise iki kişilik yemek yemem gerekir mi diye merak eden anne adayları oluyor ve bunun için hem doktorların hem de sağlıklı bir şekilde hamilelik dönemini düşünebilen kişiler, hayır cevabını vereceğinden emin olabilirsiniz.

Hamilelikte Beslenme Önerileri

Hamilelik süresince iki kişilik bir can taşıdığınız doğrudur, fakat bu demek değildir ki iki kişilik yemek yiyeceksiniz. Bebeğiniz için alınacak besinler, sizin yediğiniz veya içtiğiniz gıda ürünlerinde olacaktır. Dolayısıyla iki canlı olduğunuz için, ille bebeğiniz için de ekstra olarak bir şeyler yemeniz gerekiyor diye düşünmenize hiç gerek yoktur. Bebekler anneleri için çok önemlidir, fakat anne karnındaki bebeğin sağlığının kontrol altında olması için, anne adayının sağlığının da kontrol altında olması gerekmektedir. Bu sebeple bebek için de ekstra yemek yenmeli veya onun için ekstra olarak şunu yapmam gerekiyor veya bunu yapmam gerekiyor diye düşünülmesine hiç ihtiyaç yoktur. Anneleri bebekleri için, bebeklerin anneleri için önemli ve değerli olduğu kadar önemlidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net