Bilgii.net

Hamilelikte Kabızlık Ne Zaman Başlar, Neden Olur?

16.10.2018
Hamilelikte Kabızlık Ne Zaman Başlar, Neden Olur?

Hamilelik sürecinde vücudumuz da birçok değişim meydana gelmektedir. Vücudumuz yeni bir oluşum ve sürecin içerisinde yer aldığından dolayı bu değişimler son derece normal olmaktadır. Bu değişim ve sıkıntılardan en yaygın olarak yaşananı ise kabızlık problemi olmaktadır. Anne adaylarının en fazla şikayet ettiği ve rahatsız olduğu durum bu kabızlık problemi olmaktadır. Hali hazırda zor bir süreç geçiren anne adayları için bir de kabızlık gibi son derece sancılı ve acılı bir rahatsızlık yaşamak oldukça kötü olmaktadır.

Hamilelikte Kabızlık Ne zaman Başlar?

Hamile kaldığında kadınların vücudunda en çok etkilenen yerler hormonlar olmaktadır. Bu neden ile kabızlık problemi de hormonların etkilenmeye başladığı andan itibaren ortaya çıkmaktadır. Bu ortaya çıkış süresi de bazen hamileliğin ilk haftaları olabilirken genellikle 9. haftadan itibaren başlamaktadır. Kişiden kişiye ve anne adayının yaşam biçimine bağlı olarak bu süre daha erken veya daha geç olabilmektedir. Ancak genel olarak ortalama 9. haftada başlamakta ve gebelğin 32. haftasına kadar da devam etmektedir. Bunun nedeni ise kabızlığa neden olan hormonların bu haftalar da artmasından kaynaklı olmaktadır.

Hamilelikle Kabızlık Neden Olur?

Kabızlığa neden olan birçok faktör vardır ancak konu hamilelik olduğunda bu duruma neden olan özel bir durum bulunmaktadır. Bu özel durum progesteron adı verilen bir hormon olmaktadır. Hamilelikte vücudumuzda bu hormonun salgılanması artmaktadır. Bu hormon vücudumuz da kas gevşetici etkisi göstermektedir. Kasların gevşemesi de sindirim kanalımızda ki hareketlerin azalmasına ve doğal olarak kabızlığa yol açmaktadır. Yani hamilelikte kabızlığa yol açan en önemli neden hormanların salgılanmasında artış olmaktadır. Bunun dışında bu süreçte anne adaylarının hareketsiz olması, az su tüketmesi, az lifli gıda tüketmesi ve kullandığı bazı ilaçlar bu duruma hem neden olmakta hem de etkilemektedir.

Hamilelikte Kabızlığa İyi Gelecek Çözümler

Durum hormonlardan kaynaklı olduğu için dışarıdanuygulanacak her hangi yardımcı bir ürürün etkili olmayacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü her ne kadar hormonlardan kaynaklı da olsa kabızlıktan kurtulmanın veya en azından minumum seviyeye indirmenin formülleri bulunmaktadır. Ancak hamilelik normal zamanlarda ki gibi bir durum değildir ve normalde zarar vermese dahi bu süreçte tüketeceğimiz şeylere son derece dikkat etmemiz gerekmektedir. Bunlardan en önemlisi eczanelerde satılan ve kabızlığa iyi gelen ilaçlar hamile iken kullanılmamalıdır. Bu ilaçlar normal zamanlar da size zarar vermese bile hamile iken özellikle bebeğinizin sağlığını ve gelişimini olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bunun dışında hem hamileliğinizi tehlikeye atmayacak hem de kabızlığınıza iyi gelecek gıda ve öneriler şu şekildedir.

  • Mutlaka günde 6 ile 8 bardak arası su içmek
  • Bol bol lifli meyveler ve gıdalar tüketmek
  • Kabızlığa iyi gelen bitki çaylarından tüketebilirsiniz, ancak hangisini içecebileceğinize doktorunuz karar vermelidir. Hamilelik sürecinde bazı bitki çaylarının zararı olduğundan dolayı doktorunuza danışmadan hiç bir bitki çayını içmeyiniz.
  • Kuru meyveler ve kuruyemşler iyi gelmektedir ancak aşırı tüketimden kaçınılmalıdır.
  • Hamilelikte iyi ve sağlıklı beslenmek önemlidir. Bu nedenle az kilo almak adına az yemek hem bebeğiniz ihtiyacı olan gıdaları alamamasına hem de kabız olmanıza neden olacaktır.
  • Gün içinde aşırı hareketsiz kalmayın ve kendinizi fazla zorlamadan en azından yürüyüş yapmaya özen gösterin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net