Bilgii.net

Hamilelikte İshal Nedenleri ve Tehlikeleri

23.11.2018
Hamilelikte İshal Nedenleri ve Tehlikeleri

Hamilelik döneminde maalesef ishal çok sık rastlanan bir sorundur. İshal ile beraber karın ağrısı da eşlik etmeye başlayınca, bazen dayanılmaz bir hale gelebiliyor, fakat genellikle anne adayı dinlenmeye çekildiği zaman birkaç saatte geçebiliyor. Hamilelik döneminde ishal sorunları çoğu zaman hamileliğin son aylarında karşılaşılan bir sorundur. Hamilelikte ishal nedenler, tehlikeli midir burada bakacağımız soru olacaktır.

Hamilelikte İshalin Nedenleri

 

Hamilelikte anne adaylarının ishal olmasında birçok neden bulunabilir. Hamilelikte ishalin nedenleri arasında; hamilelikte hormonların dengesi bozuluyor ve bu da sindirim sistemini yavaşlatıp zorlaştırdığından, anne adaylarının ishal olma oranları daha yüksek oluyor. Bir başka neden ise, anne adayları özellikle bebeklerin ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına ani bir beslenme değişikliği yapmaktadır ve bünye bu değişikliğe anında alışamadığından, anne adayında ishal gerçekleşebiliyor. Bazı anne adayları, hamilelikte daha duyarlı bir hale geliyor ve dolayısıyla duruma alışana kadar mide ve bağırsak sorunları yaşayabiliyor. Bu dönemde bazı kadınlar demir ilaçları ve antibiyotik kullanması gerektiğinde, yan etkisi olarak ishal olabiliyorlar. Özellikle hamilelik döneminde ishal gibi sendromlar yaşayan anne adaylarının çoğu zaman nedeni gıda zehirlenmesinden kaynaklanmaktadır. Hamileliğin son dönemlerinde ise vücut doğum için kendisini hazırlamaya çalıştığından, ishal görünmesi artış gösterecektir.

Bunların yanı sıra anne adaylarının ishal olabilmenin diğer nedenleri arasında; hormondaki ve besin düzeyinin bir anda değişmesi, bu dönemde anne adaylarının aldığı vitaminler ve stres bulunmaktadır. Stres anne adaylarının çeşitli sağlık sorunları yaşamaları için en büyük sorundur. Biliyorsunuz ki özellikle stres birçok sorunun ana kaynağıdır. Dolayısıyla hamile olan kadınlar stresten ve sorunlardan, günün yorgunluklarından uzak durmaları gerekiyor. Aksi takdirde stres, daha doğmamış bebeğe farklı şekillerde zarar verebilmektedir. Tabii bunların yanında ayrıca virüsler, mide üşütmesi, bakteriler ve bağırsak parazitleri de ayrıca anne adayının ishal olabilmesinin nedenleri arasında bulunur. Bu sebeple hamilelik döneminden geçen anne adaylarının her zaman dikkat etmeleri şarttır. Anne adayı hamile olduğunda sadece kendisini değil, bebeğini de düşünmek zorundadır, hatta daha fazla düşünmek zorundadır.

Hamilelikte İshal Olmak Tehlikeli Midir?

 

Birçok anne adaylarındaki aklında kalan soru işareti hamilelikte ishal olmak tehlikeli midir oluyor, çünkü hamile bir kadın, ekstra bir can taşıyor, fakat aynı zamanda kendi bünyesinde bir sağlık sorunu yaşıyor. İshal hamilelikte en sık görülen bir sorun olduğundan ve özellikle hamileliğin son dönemlerinde çok rastlandığı için, genel anlamda endişe edilmesi gereken bir durum değildir. Genel olarak baktığımızda bebeğe de zararı olmamaktadır, fakat uzun süreli olarak yaşanan ishallerde veya tedaviye rağmen bir türlü geçmiyorsa, doktorunuza başvurmanız gerekecektir, çünkü özellikle ishal olan kişilerde sıvı kaybı yaşanır ve bu da erken ve sancılı bir doğumun olmasına neden olabilir. Hamilelik döneminde bu tür sorunların yaşanmaması için, anne adayının bol su ve sıvı tüketmesi gerekmektedir.

Hamilelikte Dinlenme

Eğer bir bebeğiniz varsa veya bir anne adayıysanız, beslenmenize ve vücudunuzun dinlenmesine çok dikkat etmeniz gerekiyor. Anne adaylarının mutlaka sağlıklı beslenmeleri ve dinlenmeleri, özellikle stresten uzak durmaları şarttır. Anne adaylarının ishal olduklarında korkmalarına gerek yok, fakat eğer sürekli devam eden ve geçmeyen bir durum ise mutlaka doktora görünmeleri gerekir ve vücudun kaybetmiş olduğu sıvı, mineral ve vitaminlerin takviyesi yapılsın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net