Bilgii.net

Hamilelikte Hangi Bitki Çayları Neden İçilir?

17.10.2018
Hamilelikte Hangi Bitki Çayları Neden İçilir?

Hamilelik bir kadının yaşamında ki en kritik dönemdir. Çünkü hem duygusal olarak hem de beden olarak en zor dönemden geçmektedir. Hamilelik döneminde anne ne kadar sağlıklı olursa bebekte o kadar sağlıklı olacaktır. Bebeğin ve annenin bu sağlığı ise anne adayının düzgün beslenme alışkanlığı ile ilgilidir. Burada anne adayı ne kadar düzgün beslenirse bebek o kadar sağlıklı bir şekilde dünyaya gelebilir. Bu dönemde annenin yiyip içtiği hatta davranışları bile çok önemlidir. Çünkü hamilelik dönemi çok hassas bir dönem olduğundan anne adayının günlük yaptığı şeyleri buna göre düşünüp belirlemesi gerekmektedir. Normal yaşamda yaptığı bazı şeyler hamilelik döneminde hem kendisine hem de bebeğe zararlı olabilir. Fakat hamilelik döneminde yapılacak yanlışlar bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkiler. Bunların bilinci ile anne adayının günlük yaşamını ve beslenme düzenini en baştan planlaması gerekmektedir. Hamilelik döneminde aslında bitki çayı içmek çok fazla önerilmez. Fakat şöyle bir durum vardır ki bu dönemde çok fazla ilaç kullanılamayacağından bazı bitki çayları hastalıklara karşı önlem niteliğini taşır. Bu bitki çaylarının iyi bir şekilde araştırılıp tüketilmesi gerekmektedir.

Hamilelikte Hangi Bitki Çayları İçilmelidir? Bu Bitki Çayları Ne İşe Yarar?

Hamilelikte değişkenlik gösteren hormon seviyeleri için anne adayları genellikle bitki çayları kullanmaktadırlar. Kullanılan bitki çayları mide bulantısı, halsizlik gibi sorunlarla başa çıkabiliyor. Hamilelik anında bazen aşırı sinirlilik durumu gözlendiği zaman içilen bitki çayları bu sinirlilik durumunu da dengeleyebiliyor. Tüketilen bitki çayları günde en fazla iki bardak olmalıdır. Her şeyde olduğu gibi bitki çayında da fazla tüketim zararlıdır. Ama siz yine de bitki çayı tüketecekseniz doktorunuza danışarak tüketmelisiniz. Hamilelik sürecinde size olumlu etki yapacak bitki çaylarını aşağıda sıraladık.

  • Melisa çayı; hamilelik döneminde değişkenlik gösteren hormonların düzelmesine ve sinirlerin gevşemesine yardımcı olur. Uyku açısından zorlanan anne adaylarının daha rahat bir şekilde uykuya geçmesini sağlar.
  • Lavanta yağı; anne adaylarının hamilelikte vücutlarında bulunan ağrılardan kurtulmalarına yardımcı olur. Vücutta bulunan kasılma ve ağrıları azaltıcı bir etki yapar.
  • Acerola kirazı; içeriğindeki yüksek C vitamini ile beraber hamilenin vücudundaki bağışıklık sistemini güçlendirir. Düşük riskini azaltmaya yardımcı olur. Doğumun daha kolay olmasına yardımcı olur.
  • Hurma; hamilelik sürecinde folik asit alımı çok önemlidir. Hurma özellikle kansızlık ve folik asit ihtiyacını karşılamaya yardımcı bir besindir. Hamilelik sürecinde kansızlık problemi yaşamak istemiyorsanız hurma tüketmelisiniz.

Bunların dışında ıhlamur, papatya, kuşburnu gibi meyve çayları tüketmek kabızlık, kusma veya bulantı gibi hamilelikte oluşan bazı rahatsızlıklara iyi gelmektedir. Bu meyve çaylarının hamilelikteki aşırı sinir durumuna da iyi geldiği bilinmektedir. Hamilelikte tüketilmesi gerekli olan bitki çayları dışında zararlı olan bitki çayları da vardır.

Hangi Bitki Çayları Zararlıdır?

Hamilelikte tüketilmemesi gereken bazı bitki çayları vardır. Çünkü bu bitki çayları rahimde oluşabilecek problemlere, erken doğuma veya düşük yapma olaylarını tetikleyebilir. Özellikle hamilelik döneminde ada çayı asla tüketilmemelidir. Melisa yaprağı, karanfil, tarçın, yaban mersini ve keten tohumu kesinlikle hamilelik sürecine zararlı olan bitki çaylarıdır. Tüketildiği takdirde hem annenin hem de bebeğin hayatını riske atabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net