Bilgii.net

Hamilelikte Göbek Çizgisi Neden Olur, Nasıl Geçer?

16.10.2018
Hamilelikte Göbek Çizgisi Neden Olur, Nasıl Geçer?

Hamilelik dönemleri bir kadın vücudu için aslında pek de olumlu sayılabilecek durum olarak karşılanmamaktadır. Çünkü hamilelik dönemi geçirin bir kadının vücudunda gözle görülür bir şekilde değişiklikler meydan gelmektedir. Kadınlarda gebelik zamanlarında vücuttan vücuda değişiklikler görünmesi gayet doğal karşılanmalıdır. Çünkü her kadının vücut mekanizması aynı olmamaktadır. Aslında bu değişiklik göstermesinin en önemli birinci nedeni ise hormonal değişikliklerinden kaynaklanıyor olmasıdır. Hormonal değişikliğin değerinden bahsetmişken hamilelik sonrasında göbek kısımlarında meydana gelen çizgilerin farklılıklarından da bahsedebiliriz. Sadece doğum yapmak haricinde gebe kalındığından itibaren 4 ay sonrasında göbekte meydana gelen çizgiler gün geçtikçe gün yüzüne çıkma gibi bir alışkanlığı bulunmaktadır. Bazı durumlarda ise kadınlarda gebeliğin ilk ayından itibaren göbeklerinde çizgilerin oluştuğu da gözlenmektedir. Bu durumlarda meydana gelen erken çizgilerin korkutacak bir yanının olmadığını da söylemeden geçmemek gerekir.

Hamile Durumlarında Karın Çizgisinin Meydana Gelmesi

Genelde hamile kalmış olan kadınlarda karın bölgelerinde oluşan çizgiler yüzde 70’lik bir ihtimal ile gün yüzüne çıkabilmektedir. Göbek kısımlarında meydana gelen bu çizgiler genelde göbeğin alt kısımlarında oluşum göstermektedir. Nadir olarak da gözükse de göbeğin üst kısımlarında da görüldüğü bilinmektedir. Göbek üzerinde oluşan çizgilerin farklılık göstermesi en doğal bir sonuç olarak karşılanmalıdır. Çünkü, hormonal açıdan her insan birbiri ile aynı olmadığı için bu tür farklılıkların gözükmesi de normal olmaktadır. Göbek kısımlarında meydana gelen bu çizgilerin doğacak olan bebeğin şeklinde veya cinsiyetin bir rol oynadığını düşünmek oldukça yanlış bir düşünce çeşidine örnek oluşturmaktadır.

Gebelik Döneminde Karın Çizgisinin Oluşma Sebepleri

Gebelik durumlarda vücudun her zaman atağa geçirmiş olduğu hormonlar vücudun değişik bölgelerinde tepkimelere yol açtığı bilinmektedir. Gebelik durumunda cildin tabakasında hassaslaşma ve yumuşama meydana geldiğinden dolayı göbek kısımlarında çizgilerin oluşumu oldukça doğal olarak karşılanması gereken bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

İnsan vücudunda bulunan melanosit hormonu, hamilelik durumlarında olan kişilerde göbek bölmelerinde görülen çizgilerin meydana gelmesinde oldukça fazla rol alan bir tetikleyici konumunda olduğunu söyleyebiliriz. Durum böyle olunca da gebe olan kişilerde meydana gelen göbek çizgileri bazı kişilerde hamilelik zamanlarının hemen ilk ayında ortaya çıkabileceği gibi bazı kişilerde ise ilerleyen aylarda belirginlik göstermesi durumları olmaktadır.

Gebe olan kişilerin göbek bölgelerinde görülen çizgilerin doğacak olan bebeklerinin üzerinde herhangi bir sağlık unsuru oluşturması gibi bir durum kesinlikle söz konusu olmamaktadır. Bu görülen göbek çizgileri hamileliğin devam ettiği sürece kadının hormon salgılaması sayesinde çizgilerin silinmesi gibi bir durumda söz konusu olmaz. Gebe durumunda olan bir kişinin göbek çizgisinin o anda ortadan kaybolmasını sağlama girişimleri de maalesef gerçeklik kazanmamaktadır. Göbek çizgilerinden kurtulmak isteyen kadınların doğum yaptıktan 1 yıl sonra zaman içerisinde kendiliğinden geçtiği görülmektedir.

Hamilelikteki Göbek Çizgisi Nasıl Geçer?

Gebe durumlarında meydana gelmiş olan göbek çizgilerini tamamen ortadan kaldırmak oldukça zor bir ihtimal olmaktadır. Çünkü, sürekli olarak hormon salgılayan bir kadın göbek kısımlarında aktif olma durumunu hep canlı bir halde tutmaktadır. Bu yüzden de göbek üzerindeki çizgi tamamen geçmese de bakım kremleri sayesinde kısmi olarak geçirilmesi sağlanmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net