Bilgii.net

Hamilelikte Fazla Kilo Almamak İçin Uzman Doktordan Beslenme Önerileri

21.11.2018
Hamilelikte Fazla Kilo Almamak İçin Uzman Doktordan Beslenme Önerileri

Hamilelik döneminde anne adaylarının en çok dikkat etmeleri gereken konulardan bir tanesi, dengeli bir şekilde beslenerek gerektiği kadar kilo almaktır. Malum hamilelik döneminde anne adayı, hem kendisi için hem de bebek için besleniyor. Hamilelikte fazla kilo almamak için beslenme önerileri var mı diye soracak olursanız, elbette var ve buda hamilelik döneminde dengeli kilo alarak, anne adayı için en ideal kiloda kalmasını sağlayan yöntemlerdir.

Hamilelik Döneminde Beslenmenin Temel Kuralları

Hamilelik döneminde anne adayının beslenmesine dikkat etmesi gerekiyor. Dolayısıyla annenin enerjisini ve protein ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için, gerekli besinlerin alınması gerekiyor. Enerji, protein, yağ, vitamin ve mineral gibi besin oranlarının dengede tutulması gerekiyor. Anne adayının beslenmesine dikkat ederek, anne karnında bulunan fetüsün normal orantıda büyümesi ve gelişebilmesi için yardımcı olmak gerekiyor. Emzirme döneminde anne sütünün bol olması için, anne adayının bolca süt üretecek besinleri tüketip depolaması gerekiyor. Bunun yanı sıra anne adayının yaşına, kilosuna, beslenme alışkanlıklarına ve kaçıncı hamileliği geçirdiğine göre, özel bir beslenme diyet programının ayarlanması gerekmektedir. Hamilelik döneminde beslenmenin temel kuralları çerçevesinde bunlar bulunmaktadır.

Bol Su Tüketilmelidir

 

Su tüketimi sadece hamile olan kadınlar için değil, herkes için geçerli olan bir durumdur. Düzenli ve bolca su tüketmek sağlık açısından çok önemlidir. Hamile kadınların bol su tüketmeleri, gereksiz kilo alımlarından korunmaları açısından önemli olmaktadır. Bol su tüketilmelidir, bu günlük beslenme kuralıdır. Bazıları için çok su tüketmek zor olabiliyor, fakat bu gerekli bir şeydir. Günlük olarak düzenli suyun tüketilmesi; kabızlık önler, cildinizin kurumamasını sağlar, zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar ve sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışması konusunda yardımcı olur. Bunları yaparken, bol su tüketerek, bebeğin susuz kalıp erken doğum riski yaşamasını önleyebilirsiniz.

Enerji

 

Hamilelik dönemindeki kadınlar, fetüsün büyümesi ve gelişmesi ve ayrıca annenin aldığı günlük besinlerin plasenta yolu ile fetüse taşınması, annedeki enerji kaybına yol açar. Bu sebeple hamilelik dönemi süresince, annenin artı 200-300ml kadar ek olarak enerji alması gerekiyor. Enerji hem anne hem de bebek için çok önemlidir. Annenin alacağı günlük enerji, kompleks karbonhidratlardan karşılanması gerekli olup, çay şekeri ve benzeri gıdaları çok fazla tüketilmemesi gerekiyor. Emzirme döneminde ise anne sütünün veriminin artması için ayrıca 500 ml ek olarak annenin beslenmesi gerekiyor.

Vitamin İhtiyacı

 

Gebelik ve emzirme dönemlerine girince, birçok gereksinimler artacaktır. Bu anlamda gıdaların hazırlanışından tutun, pişirilmesi ve saklanılmasına kadar her şeyin dikkat edilmesi gerekiyor. Annenin alması gereken vitamin ihtiyacı arasında, vitamin A; balık, süt, yumurta sarısı, ıspanak, havuç, domates ve yeşil yapraklı sebzelerde bulunmaktadır. Bunun yanı sıra C vitamini ise; yeşil ve kırmızıbiber, turunçgiller, domates ve patates gibi gıdalarda bulunmaktadır. Folik asit ihtiyacı ise; koyu yeşil yapraklı sebzeler, et, yumurta, süt ve benzer besinlerde bulunurken B12 vitamini ise hayvansal besin ürünlerinde bulunmaktadır.

Özellikle hamilelik ve emzirme döneminde, anne adayları enerjiyi toplayabilmek için hazır yiyeceklere ve aşırı oranda şeker içeren ürünleri yememeleri gerekmektedir. Sebze ve meyve ürünlerinden şeker ve diğer vitamin ve mineraller karşılanabilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net