Bilgii.net

Hamilelikte Düşüğe Neden Olan Yiyecekler Hangileri?

17.10.2018
Hamilelikte Düşüğe Neden Olan Yiyecekler Hangileri?

Hamilelik dönemi, içerisinde birçok farklı semptomun bulunduğu hassas bir süreçtir. Bu süreçte gerçekleştirilecek bütün eylemlerde, dikkatli olunmalı ve bebeğin de sağlığı düşünülerek hareket edilmelidir. Bu sayede annelerin sağlığı yanında, bebeklerin de sağlığı korunmuş olacaktır. Hamilelik öncesi dönemden kalma alışkanlıklar, annelerin bu dönemde zorlanmasına sebep olabilir. Bu yüzden bu sorumluluğu taşıyabilecek ebeveynlerin çocuk yapma kararı almasında büyük fayda vardır. Hamilelik döneminde vücut, tanınmayacak derecede değişiklikler gösterecektir. Eskiden yapılan hareketler kısıtlanacak, yapılan aktiviteler azaltılacak ve belki de damak zevki bile değiştirilmek zorunda kalınacaktır. Gebelik öncesinde sigara ve alkol kullanımı yapan anneler, bu süreçte bu zararlı alışkanlıkları bırakacak, bebeklerinin sağlıklı bir şekilde gelişmesine yardımcı olacaklardır. Bu süreçte iş sadece anne adaylarında değil, baba adaylarının da özenli bir şekilde davranmasında saklıdır. Hamile eşlerinin yediği yemeklerden aldığı vitaminine kadar her davranışına dikkat etmek zorunda olan baba adayları, bu sorumluluğu kabul edecekleri zaman çocuk yapma fikirlerini ortaya çıkartmalıdır.

Hamilelikte Düşüğe Neden Olan Yiyecekler

Hamilelik döneminde beslenme alışkanlıkları tamamen değişebilir. Çünkü beklenmedik besinler, beklenmedik komplikasyonlara sebebiyet verebilir. Bu yüzden dikkatlice beslenilmeli ve düzenli bir alışkanlık elde edilmelidir. Bazı besinler ve yiyecekler, uzman doktorlar tarafından kesinlikle yasaklanmıştır. Hamilelerin bu yiyeceklerde ısrar etmesi durumunda, maalesef düşük olayıyla karşılaşmaları büyük bir risk olacaktır. Aşağıda bu besinlerin listesi verilmiştir:

  • İşlenmiş Etler: İşlenmiş etler, içeriğinde listeria bakterisini barındırmaktadır. Bu yüzden de bebeğe ulaşabilecek bu bakteri, kanının zehirlenmesine veya ciddi bir enfeksiyon kapmasına sebep olabilir. Bu yüzden de düşüğe sebep olacak bir davranış meydana gelebilir. İşlenmiş yazan besinler, bu yüzden iyi pişirilmeli ve içerisindeki bu bakteriler yok edilmelidir.
  • Pastörize Edilmemiş Peynirler: Piyasada bulunan bazı peynir çeşitlerinde pastörize işlemi uygulanmamaktadır. Bundan dolayı da yumuşak peynirler, hamilelik döneminde sakıncalar meydana getirecektir. İçerisinde birçok farklı bakteri türü içeren bu peynirler, hamileler tarafından tüketilmemelidir. Bu yüzden krem peynir, feta ve rokfor gibi peynirler, düşüğe sebep olabilecek riskleri içerisinde barındırmaktadır.
  • Tütsülenmiş Deniz Ürünleri: İşlenmemiş etin, deniz mahsulleri tarafından aynı benzerlikte olması; bu ürünlerin de içerisinde birçok farklı bakteri türünün olmasına işaret etmektedir. Bu yüzden de erken doğum ve düşük riski taşıyan bu yiyecekler, hamileler tarafından tüketilmesi yasaklar listesindedir.
  • Çiğ Etler ve Deniz Ürünler: Suşi ve deniz tarağı gibi yiyecekler, içerisinde bulunan hastalık riskleri sebebiyle tercih edilmemelidir. Bu sayede hamileliğin ilk aylarından itibaren uzak durulması gerekilen besinlerdendir. Deniz ürünlerinin özellikle hamilelik döneminde iyi pişmesi ve çiğ kalmaması gerekmektedir. Aksi halde formlarında bulunan bakteriler bebeğe zarar verebilir ve düşüğe sebep olabilir.
  • Mayonez ve Krema: Mayonez çiğ yumurta kullanılarak yapılan bir yiyecek maddesidir. Bu yüzden de hamilelerin gebelikten sonra kullanması tavsiye edilmez. Krema da aynı şekilde bir üretim yönteminden geçtiği için bünyesinde sarmonella bakterisi barındırmaktadır. Bağışıklık sistemini çökerten bu bakteri yüzünden kadınlar erken doğum tehlikesi geçirebilir veya düşük yapabilir. Bu yüzden hamilelik döneminin en başından itibaren bu iki yiyecek kesilmeli, bu sayede bebeğin hamilelik sürecindeki sağlıklı formu korunmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net