Bilgii.net

Hamilelikte Diz Ağrısı Nedenleri Ve Tedavisi – Uzman Tavsiyeler

15.10.2018
Hamilelikte Diz Ağrısı Nedenleri Ve Tedavisi – Uzman Tavsiyeler

Gebelikte diz ağrısı,  anne adaylarının hemen hepsinin yaşadığı bir sağlık sorunudur. Hamilelik süresince alınan kilolar, anne adayı için pek çok sorunu da beraberinde getirebilir. Vücutta oluşan çatlaklar, bel ve sırt ağrılarının yanı sıra vücuda binen ekstra kilo yükü de en fazla dizlere vurmaktadır. Hamilelik süresinde artan hormon sayısıyla beraber de, diz ağrısı yaşanması mümkündür. Günden güne hissedilen bu farklılıklar kas iskelet sisteminde fonksiyon bozukluklarına neden olarak hamilelik dönemini ağrılı bir sürece dönüştürebilmektedir. Bu ağrıların büyük çoğunluğu ani giren kramp ya da gebeliğin ilerleyen dönemlerinde vücuttaki kilo artışından kaynaklanmaktadır. Hamilelikte kas kuvvetti azalır, Hormonların değişiminden dolayı ise kan dolaşımı yavaşlar ve bu olay diz ağrısına yol açmaktadır. Bu ağrılar kramp şeklinde birden de kendini gösterebilir.

Hamilelikte Diz Ağrısı Nedenleri

Hamilelik süresince 10 ile 13 kilo arası almanız normaldir. Daha fazla miktarda kilo alıyorsanız yediklerinize dikkat ederek kiloya bağlı ağrılardan kurtulabilirsiniz. Öte yandan hamilelik esnasında ortaya çıkan diz ağrılarının başka sebepleri de olabilir. En etkili çözüm, ağrının şiddetini ve uzunluğunu takip etmek olacaktır. Aşırı şiddetli ve gereğinden uzun süren diz ağrıları için, evdeki tedavi yöntemleri fayda etmiyorsa en kısa sürede bir doktora başvurulması gerekmektedir. İşte hamilelikte diz ağrısına sebep olabilecek etkenler;

  • Hormonal değişimler: Diz ağrısının en büyük sebebidir. Artan hormon salgısı diz ağrısı nedenidir.
  • Damarlardaki gerginlik: Gebelikle birlikte damarlarda yük ve basının artışı diz ağrısı nedenidir.
  • Kilo alma: Alınan kilolar yüzünden eklemlere binen yükler ağrı yaparak diz ve eklemlerde ağrılar yapar.
  • Stres: Stres sinirlerde kasılma ve gerginleşme yaratır. Depresyon ve stres kaynaklı diz ağrıları olur.
  • Kalsiyum eksikliği: Günlük alınan kalsiyum miktarının azlığı ağrı sebebidir. Kemik sağlığı için kalsiyum önemli yer tutar ve eksikliğinde kol ve bacak kemiklerinde ağrıma olur.
  • Ödem: Vücutta biriken su (ödem) yaptığı baskı ile ağrı yapar.
  • Spor: Gebelik süresince sporla uğraşanlar anne adaylarında yapılan hareketler duruma bağlı olarak ayak bilekleri ve dizlerde ağrı oluşabilir.

Hamilelikte Diz Ağrısının Tedavisi

Dizlerdeki ağrıların ana kaynağı diz çevresindeki kaslardır. Bu nedenle kasların kuvvetli olması gerekmektedir. Bunlar da kalsiyum takviyesi ile desteklenebilir. Peynir, yoğurt tüketilmeli, günde en az iki bardak süt içilmesi gerekir. Bu dönemde fazla merdiven inip çıkmamaya özen gösterilmeli ve dizler bükülmemelidir. Ayrıca gebeliğin ilerleyen zamanlarında ödem oluşumu da kaçınılmaz bir durumdur. Bu da ağırlaşma ve kasların zayıflamasına etken olup dizde ağrı yapmaktadır. Ödemi en aza indirmek için çok fazla ayakta kalınmamalı ve uzanıp ayakları yüksekte tutmak gerekmektedir. Günde yapılan 1 saat yürüyüş de ağrıları en aza indirmek yönünde faydalı olacaktır. Ağrıya soğuk iyi geliyorsa buzlu ve soğuk su ile uygulama yapın, tam tersi durumlarda ise sıcak su ile uygulama yapın. Su torbaları ile bunu yapabilir veya bir bez içine buz sararak ağrıyan alanda gezdirebilirsiniz. Bütün bu önlemleri alıp hala diz ağrılarının şiddeti geçmiyor ise, magnezyum ve kalsiyum eksikliği yüksek oranda demektir. Bu gibi durumlardan anne adayının doktorunun haberi olmalı ve mutlaka ilerleyen tedavi süreçlerinde doktora başvurulmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net