Bilgii.net

Hamilelikte Diş Eti Şişmesi Ve Kanaması Neden Olur?

15.10.2018
Hamilelikte Diş Eti Şişmesi Ve Kanaması Neden Olur?

Gebelik süreci anne ve baba adayları için oldukça heyecanlı geçen bir süreçtir. Her kadın bebeğinin olmasını ve onu kucağına almayı ister. Gebelik de bu serüvenin başlangıcıdır. Fakat gebelikte birçok yaşanan zor durum söz konusu olabilir. Bazı hastalıklar, rahatsızlıklar yaşanabilir. Bunlardan ikisi de diş eti şişmesi ve kanamasıdır.

Gebe kadınlarda diş etinin şişmesi ve kanaması oldukça sık yaşanan bir durumdur. Özellikle hormonların değişmesi sonucu olan diş eti şişmesi, dişleri fırçalarken kanamaya sebep olur.

Yetersiz Beslenme Diş Eti Şişmesine Neden Olur

Hamilelik boyunca B ve C vitaminlerini tüketmek oldukça önemlidir. Çünkü yeterli bu vitaminler yeterli alınmadığı takdirde diş eti şişmesine dolayısı ile de kanamasına sebep olur. C vitamini almak diş etlerinin korunması için son derece önemlidir. C vitamini az olur ise anemi ve diş eti problemi olan iskorbüt hastalığı yapar.

Hamilelikte Hormonların Değişmesi Diş Eti Şişmesine Yol Açar

Hamilelik döneminde hormonlar değişmektedir. Değişen hormonlar diş etlerini olduğundan daha hassas hale getirir. Üstelik diş etlerinde bakteri üremesine de sebep olur. Bu durum yaşandığı zaman diş etlerinde iltihap oluşur ve hatta dişlerini fırçalarken diş etlerinde kanama söz konusu olabilir. Diş etinde oluşan iltihap yüzünden anne adaylarından yarısından fazlası dişlerini fırçalarken kanama meydana gelir. Ardından da şişlik şikâyetinde bulunurlar. Genellikle diş eti iltihaplanması gebeliğin 4. Ve 6. aylarına denk gelmektedir.

Enfeksiyonlar Diş Eti Şişmesine Sebep Olur

Bazı mantarlar ve virüsler ağız içinde bulunduğu zaman gebe kadınların diş etlerinde şişmeye sebebiyet verir. Bu tip durumlarda hemen bir doktora gözükmekte fayda vardır.

Diş İltihaplarına Dikkat Etmek Gerekir

Hamile kadınlarda diş eti şişmesinin ve kanamasının en yaygın sebepleri arasında diş iltihapları gelmektedir. Diş etindeki iltihaplanmalar, diş etinde tahribe sebep olmaktadır. Diş iltihaplanmasının birçok sebebi vardır fakat bunlardan en önemlisi ağzın yeterince temizlenmemesidir. Dişleri düzenli fırçalamak ve ağız içi bakımını yapmak plak oluşumunu büyük ölçüde azaltacaktır. Çünkü plak, bakterilerin ve yemek artıklarının diş üzerinde bir süre kalması sonucu oluşan bir tabakadır. Üstelik sadece dişte iltihaplanma yapıp diş eti şişmesi ve kanamasına da sebep olmaz. Tedavi edilmediği sürece diş kaybına da yol açabilir.

Hamilelikte Diş Eti Şişmesinin Bebek Üzerine Etkisi

Aslına bakılırsa diş eti şişmesi bebek ve anne için tehlike yaratan bir durum değildir. Fakat diş eti iltihaplanması söz konusu ise anne adayları dikkatli olmalıdır. Böyle bir durumda doğum esnasında bebek ve anne için iltihap tehlike oluşturabilir. Çünkü diş eti iltihabı tedavi edilmezse bebek erken doğabilir. Anne karnında normal gelişimini tamamlamayan bebek de daha sağlıksız olmaktadır.

Diş Eti Şişmesini Önlemek İçin Evde Yapılacak Yöntemler

Ağzı tuzlu suyla çalkalamak diş eti şişmesini önlemekte yardımcı olur. Çünkü tuzlu su mikropları öldürücü bir etkiye sahiptir. Bunun yanı sıra limonlu su da oldukça faydalı bir yöntemdir. Özellikle limonun içerisinde bulunan A ve C vitaminleri anne adayları için çok faydalıdır. Limon aynı zamanda iltihap sökücü, bakteri öldürücü bir etkiye sahiptir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net