Bilgii.net

Hamilelikte Diş Eti Ağrısı Neden Olur? Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

23.11.2018
Hamilelikte Diş Eti Ağrısı Neden Olur? Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Bazı kadınlar bu duruma şaşırabilir, fakat hamilelik döneminde diş eti ağrısı da olabilmektedir. Hamilelikte diş eti ağrısı neden olur, ne yapılmalıdır, nasıl geçer, hatta hamilelik ile diş eti ağrısının ne alakası olabilir diye düşünen kadınlar vardır. Özellikle hamilelik döneminin 4 ve 6. aylarında kanal tedavisinden tutun ki diş eti kanamalarına kadar birçok farklı durumlara müdahale etmek zorunda kalabilirler.

Hamilelikte Diş Eti Ağrısı Neden Olur?

 

Hamilelik döneminde progesteron ve seviyelerin tavan yapmasıyla, dişler üzerinde bulunan bakteri ve diş taşları artıyor ve bu dönemde eğer dişlerdeki taşlar temizlenmezse dişlerde kızarma, şişme ve kanama meydana gelebiliyor. Dolayısıyla diş temizliği hamilelik döneminde çok büyük önem kazanıyor. Diş etlerinin kanadığını gören anne adayları, dişlerini fırçalamaktan kaçınabiliyor ve bu nedenle dişler bakteri ve taşlar her geçen gün birikmeye devam ediyor. Biriktikçe dişlerde kızarma, şişme, kanama ve ağrılar oluşuyor. Hamilelikte diş eti ağrısı neden olur sorusunun tam cevabı; hamilelik döneminde progesteron ve diğer hormonların yükselmesi aslında kaçınılmaz, çünkü biliyorsunuz ki anne adayının hormonal değişiklikleri çok hızlı gelişiyor. Bu sebeple diş eti ağrısını azaltabilmenin en kolay yolu aslında temizliktir.

Hamilelikte Diş Eti Ağrısı İçin Ne Yapılmalı?

 

Madem diş eti ağrısı, dişlerde oluşan bakteri ve taşlardan ötürü meydana geliyor, bu dişlerinizin iyi bir bakıma ihtiyacı olduğunu gösterir. Hamilelikte diş eti ağrısı için ne yapılmalı? Dişlerinizi düzenli olarak temizlemeniz çok önemlidir. Özellikle bu dönemde, başta belirttiğimiz üzere progesteron ve diğer hormonların seviyesi yükseldiği için, temizlenmeyen dişlerde, bakterinin ve taşların oluşması daha kolay oluyor. Bu sebeple en önemlisi dişlerin her gün düzenli olarak temizlenmesidir. Dişleriniz temizlenmediği takdirde, sadece hamilelik ile uğraşmak zorunda kalmazsınız, hamileliğin dişinize verdiği etki yüzünden, diş sağlığınız ile de uğraşmak zorunda kalırsınız ki bu hiç hoş olmaz. Hamilelik çok özel bir dönemdir. Hayatınızda belki bir sefer veya şanslı olan aileler varsa birkaç sefer olabilir, fakat bazı ailelerin ise hiç yaşamadığı bir dönemdir.

Bu yüzden neden hamilelik döneminizi güzel geçirmek varken, kendinizi zor bir duruma sokasınız ki? Hamilelik döneminde hem kendi sağlığınızı hem de bebeğinizin sağlığını kontrol altında tutmak gerçekten çok önemlidir. Bebeğinizi düşüneceksiniz diye kendinizi unutmamanız gerekir, kendi sağlığınızı koruyacaksınız diye bebeğinizi unutmamanız gerekir. Aslında çok zor bir şey değil, çünkü bebek anne karnında büyüyor, dolayısıyla anne adayı kendi sağlığını en iyi şekilde yönetebildiği takdirde, bebeğine de bakıyor olmuş olacak.

Hamilelikte Diş Eti Ağrısı Nasıl Geçer?

 

Buraya kadar hamilelik döneminde diş eti ağrısının neden meydana geldiğini ve olmaması için nelerin yapılabileceği hakkında kısaca bahsettik. Şimdi ise hamilelikte diş eti ağrısı nasıl geçer? Dolayısıyla dişinize iyi bakmadınız ve diş etleriniz ağrımaya başladı. Bu durumda ne yapıp ağrıyı geçirebilirsiniz? Öncelikle dişlerinizin temiz olduğundan emin olmanız gerekiyor. Eğer ki dişlerinizde bir sorun varsa, özellikle diş etlerinizde bakteri ve taşlanma varsa, diş doktoruna gidip tedavi görmeniz gerekiyor. Eğer ki bunların dışında bir nedenden dolayı diş etiniz ağrıyorsa, bu durumda doktorunuza danışarak ama sadece danışarak ilaç tedavisi görebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net