Bilgii.net

Hamilelikte Boğaz Yanması Nedir, Nasıl Geçer? Uzman Önerileri

15.10.2018
Hamilelikte Boğaz Yanması Nedir, Nasıl Geçer? Uzman Önerileri

Anne adayları hamile kaldığı zaman vücutlarında oldukça fazla değişiklikler olmaktadır. Hormonlarındaki birçok değişim, aldığı kilolar, duygusal iniş çıkışlar ile kadınlar kendilerini hamile kalmadan önceki durumlarından farklı hissederler. Üstüne bir de mevsimlerin değişmesi ile eklenen mevsimsel değişimlerle de oldukça farklı bir ruh haline kapılan kadınlarda bağışıklık sistemi de zayıflayabiliyor.

Hamile kadınların sindirim sistemleri ve solumun sistemleri de bazen değişebiliyor. Bu konuda birçok şikâyette bulunan kadın vardır.

Hamilelikte Boğaz Yanması Nedir?

Anne adaylarının iştahı hamile kaldıkları zaman oldukça fazla artar. Hem artan iştah hem de bebeği sağlıklı besleme kaygısı bünyede zuhur ettiği zaman anne adayları olduğundan daha fazla besin almaktadır. Bundan dolayı sindirim ve boşaltım sistemlerinde zayıflama söz konusu olur. Ayrıca boğazda da yanma oluşmaktadır. Genellikte hamile kalan kadınların tamamında boğazda yanma hissi oluşmaktadır. Özellikle midede oluşan sorunlar yemek borusuna kadar ulaşıp oradan da boğazda yanma oluşturmaktadır.

Kişilerin aldığı besinleri kolayca sindirmesi için mide asidi üretilmektedir. Sağlıklı bir midede mide asidi yemek borusuna çıkmaz. Ancak sağlıksız durumlarda mide asidi yukarı doğru çıkar ve yemek borusuna ulaşıp boğazın yanmasına sebebiyet verir. Bu tip durumlar normal kadınlardan daha çok gebe kadınlarda görülür. Çünkü gebe kadınlarda değişen hormonlar ve organların fonksiyonları sebebi ile normal kadınlara göre yemek yeme artışı daha fazla görülür. Üstelik bu yemeklerin çoğu ağır yenilen yemeklerdir.

Anne adayları midede ve boğazda yanma hissediyorsa, bu durum reflünün habercisidir. Rahmin gebelikle beraber genişlemesi sonucunda mideye baskı uygulanır. Bundan dolayı da midede sıkışma meydana gelir. Sıkışan midede kendine yer bulamayan mide asidi yemek borusuna çıkar. Hamile kadınların boğazı yanar ve ağızlarına acı bir su tadı gelir. Bu tip bir durumda reflü olması riskinden ötürü doktora başvurmakta fayda vardır.

Hamilelikte Boğaz Yanması Neden Olur?

Hamilelikte birçok sebep boğaz yanmasına sebep olabilmektedir. En çok sevilen yiyeceklerden olan çikolatayı olduğundan fazla tükenen hamile kadınlarda boğaz yanması oluşabilmektedir. Aşırı yağlı yiyecekler tüketmek, baharatı gereğinden fazla yemekler yemek, asidik özelliği fazla olan yiyecekleri tüketmek boğaz yanmasının sebepleri arasındadır. Yemek borusunda iltihap varsa boğazın yanması mümkündür. Yemek yerken su içilirse şayet boğaz ağrısı oluşması gerçekleşebilir. Aile içerisinde oluşan aşırı stres önce mideye vurur ardından da mide asidinin yemek borusuna çıkmasıyla boğazda ağrı ve acı hissine sebebiyet verir. Aşırı kilolu olmak, çok yemek, yemek aralarında fazla aralık bırakmamak ya da bir öğünde az yiyip diğer öğünde haddinden fazla yemek de boğazda ağrıya sebep olur.

Gebelikte Boğaz Yanması Bebeği Etkiler Mi?

Anne adaylarının tamamına yakınında görülen boğaz yanması rahatsızlığı oldukça sıkıntı veren bir durumdur. Üstelik halk arasında bebeğin saçının çok olması diye bilinen bu durumun kesin bir bilgisi yoktur.

Anne adayları boğaz yanmasının bebeklerini etkileyip etkilemediğini merak etmektedir. Çünkü hamilelik döneminde olan birçok durum bebeği olumlu ya da olumsuz etkilemektedir. Fakat boğaz yanmasındaki durum şu şekildedir, boğaz yanması hangi neden olmuştur bunun bilinmesi gerekir. Boğaz yanması bebekte düşük ya da başka bir soruna sebep olmaz. Tamamen anne adayını kötü etkileyen bir durumdur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net