Bilgii.net

Hamilelikte Bel Ağrısı Nedenleri ve İyi Gelenler

15.10.2018
Hamilelikte Bel Ağrısı Nedenleri ve İyi Gelenler

Hamilelilikte en sık karşılaşan durumlardan birisi: bel ağrısı! Neredeyse her dört kadından üçü ne yazık ki hamilelik süreçleri içerisinde bel ağrılarından şikayet etmektedir Anne adayları hamileliklerinde bel ağrısı yaşasalar da neredeyse yüzde 15’i ya da 20’si gündelik yaşamlarından mahrum kalıyor . Peki, hamilelik boyunca devam eden bel ağrıları normal midir?

Hamilelikte yaşanan bel ağrıları oldukça normaldir. Nedenlerini tam olarak açıklamaya çalışırsak ise: Anne adayının alt karın, omurga ve kuyruk sokumundaki kemiklerinin taşıdığı ağırlığın git gide artmasıdır. Özellikle ikinci trimestrda anne adayının fazla kilo alması, karnının büyümesi ile birlikte alt karnı daha da bu konuda hassaslaşır.

Bir diğer nedenlerden birisi de anne adayının relaksin, östrojen ve progesteronlarında artış yaşamasıdır. Bu hormonal değişim anne adayının bel ağrısının artmasını etkileyebilir.

Anne adayının bel ağrısı yaşamasındaki diğer neden ise, hamilelik süresince stresli olmasıdır. Değişen hormonları nedeniyle de sık sık ruh hali değişen annenin stresten uzak kalması tavsiye edilir. Çünkü duygusal stres anne adayının sırt kaslarını gerebilir.

Ayrıca bebeğin her gün büyümesinden dolayı annenin duruşunda sürekli değişiklikler yapması da omurgasını etkilemekte beraber bel ağrısını tetikleyebilir. Özellikle ikinci trimestırda fazla kilo alan anne adayı vücudundaki ağırlıktan dolayı sık sık duruş pozisyonunu değiştirir ve bu da bel ağrısı oluşturabilir.

Peki, hamilelik süresi boyunca bel ağrılarını azaltmak için ne yapılmalı?

 • Anne adayı bel ağrıları için sıcak-soğuk uygulamalar yapabilir. Günümüzde de yaygın olarak yapılan bu uygulamayı sıcak bir torbayla ağrıyan bölgenize tutmanız yeterli olacaktır. Eğer ağrınıza soğuk faydalı geliyorsa sıcak yerine buz torbası koymayı denemelisiniz.
 • Doğru ayakkabı tercih edin. Topuklu ya da ayağınızı rahatsız hissettiğiniz ayakkabılar giymemeye çalışın.
 • Ani hareketler yapmayın. Eğilmeniz gereken durumlarda ön diz üstü çömelmeye çalışın.
 • ‘Hamilelik yastığı’ olarak bilinen sırt ve bel bölgelerinin ağrısına iyi gelen yastıklar alabilirsiniz.
 • Ağrıyan bölgeye masaj yapabilirsiniz.
 • Strese bağlı bel ağrılarınız varsa kendinize bir dert ortağı bularak duygusal olarak hissettiğiniz zorlukları paylaşıp kendinizi iyi hissedebilirsiniz.
 • Egzersiz yapmak hamilelikte bel ağrılarını azaltabilir ve sizi zinde tutar. Eğer anne adayı hamilelik süreci içerisinde egzersizler yaparsa ya da kısa yürüyüşlere çıkarsa bu onun kaslarındaki esnekliği arttıracaktır ve güçlendirecektir. Özellikle omurgalarının rahatladıklarını hissedeceklerdir.
 • Bir başka bel ağrısını azaltma yöntemi ise akupunktur yaptırmak olabilir. İnce iğnelerle vücudun belirli kısımlarına uygulanan bu tedavi yöntemini doktorunuza danışmadan kesinlikle yaptırmamanız tavsiye ediliyor.
 • Çok uzun süreli olarak ayakta durmamaya çalışın ya da oturmayın. Kısa vakitler içerisinde duruşunuzu değiştirmeye çalışın.
 • Çok ağır eşyalar taşımamaya çalışın. Özellikle pazara ya da alışverişe çıkıyorsanız yanınıza eşyalarınızı taşıyacak bir arkadaş bulundurmanız tavsiye ediliyor.

Ne zaman doktora gitmeli?

Eğer hamilelik süresince bel ağrılarınızdan çok fazla şikayet durumunuz varsa doktora gitmeniz hem sizin hem de bebeğiniz için iyi olacaktır. Özellikle aşağıdaki rahatsızlıklar varsa mutlaka doktorunuzu görün:

 • Sürekli yaşanan kramplar
 • Vajinal kanamalar ya da gelen dokular
 • Ateşlenme

Doktorunuzun yapacağı belli kontroller sonrasında size vereceği kremler ya da gerekli tedavi şekliyle ağrılarınız hafifleyecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net