Bilgii.net

Hamilelikte Bacak Ağrısı Nedenleri ve Uzman Çözüm Önerileri

15.10.2018
Hamilelikte Bacak Ağrısı Nedenleri ve Uzman Çözüm Önerileri

Hamilelik dönemi, anne adaylarının büyük bir değişime uğradıkları süreci içermektedir. Bu süreç esnasında aşırı kilo alımı ve fiziksel değişimlerin yanında; yüklü şekilde uğradıkları psikolojik değişimler de meydana gelmektedir. Değişen ağırlık merkezi sebebiyle görülen dengesizliklerle beraber, kadınların bu dönemde kendi sağlıklarına dikkat etmesi gerekmektedir. Kadınlar bu dönemde artık tek kişilik düşünmeyi bir kenara bırakmalı ve sorumluluklarının farkında davranışlar sergilemelidir. Öncelikle düzenli bir beslenme alışkanlığı oluşturmaları ve bu sayede artan kilolarının kontrolsüz biçimde olmasını engellemeleri gerekir. Ayrıca bedenlerindeki mineral ve vitamin dengesini her zaman korumaları ve bu sayede sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmeleri, öncelikli amaçtır. Gebelik esnasında anne adaylarının birçok farklı rahatsızlığı meydana gelebilir. Çünkü, değişen özelliklere vücudun tepkisi farklı olacaktır.

Hamilelikte Bacak Ağrısı Neden Olur?

Hamilelik döneminde anne adaylarının fizyolojik yapısında radikal değişiklikler meydana gelmektedir. Bu yüzden de dikkat edilmesi gereken konu, bu süreçte sağlıklarında meydana gelebilecek problemlerin hemen çözüme kavuşturulması olacaktır. Bacak ağrısı, aşırı kilo alma sebebiyle hamile kadınların hepsinin başına gelebilir. Bacak ve ayak kısımlarında bazen hafif, bazen de şiddetli şekilde ağrılar meydana gelecektir. Bu ağrılar tek bacakta olabileceği gibi, iki bacakta da yayılmış şekilde görülebilir. Gebelik döneminde meydana gelen bacak ağrılarının birçok farklı sebebi olabilir. Bunlardan en önemlisi kramptan kaynaklı ağrılardır. Bunun dışında vücuttaki bazı değişimlerden dolayı, ani kas spazmları oluşabilir. Ağırlık merkezinin değişmesinden dolayı kaslarda yorgunluklar başlar. Hamilelik süresince vücutta eksilmeye başlayan kalsiyum ve magnezyum gibi mineraller, bacaklarda şişme ve ağrıya sebep olacaktır. Hamileliğin imza hastalıklarından birisi olan kusmadan dolayı, anne adaylarının bacaklarında güç kaybı yaşanır ve bu yüzden de şiddetli ağrılar görülür. Aynı zamanda vücudun susuz kalması da bacak ağrısının sebeplerindendir. Hamile kadınlar, bu döneme alışkın olmadıklarından dolayı ayakta fazla sürelerde bekliyor olabilirler. Bundan dolayı da kendilerinin vücut ağrılarına yük binecek ve bacaklarda şişmeli ağrılara sebep olacaktır. Bu süreçte hamile kadınların daha bilgili ve özenli davranması gerekecektir. Böylelikle bacaklarda meydana gelebilecek bütün ağrıların önüne geçilecektir. Derideki derin şekilde meydana gelen toplardamar pıhtılaşması yüzünden, bacaktaki kan dolaşımında sıkıntılar meydana gelebilir. Aynı zamanda hamilelik döneminde yaşanan diyabet ve gut hastalığı da, bacaklarda oluşacak ağrıların en büyük sebeplerindendir.

Hamilelikte Bacak Ağrısı Nasıl Geçer?

Hamile annelerin, öncelikle bu yeni yaşam düzenine alışmaları gerekecektir. Bu sayede hareketlerine bir kısıtlılık getirecek ve gerektiğinde yardım almayı öğreneceklerdir. Bacak ağrısı oluştuğu andan itibaren; ayaklar uzatılarak oturulmalı ve bu sayede bacakların dinlenmesi sağlanmalıdır. Şiddetli süren ağrılarda, ağrı bölgesine soğuk bir kompres uygulamak iyi bir çözüm olacaktır. Temiz bir beze sarılacak olan buzlarla beraber, ilgili bölgeye 10 dakikayı geçmeyecek sürede pres yapılabilir. Fakat buz, direk tenle temas ettirilmemelidir.

Sıcak suyun kasları dinlendirmeye katkısı vardır. Bu sayede hamile kadınlar bacaklarında oluşan ağrılarda, sıcak su uygulamasına başvurabilir. Ağrıyan bölgeye yapılacak 15 dakikalık uygulama sayesinde kaslarda gevşeme ve rahatlama sağlanacaktır. Bacak ağrısına iyi gelecek önlemlerden bir tanesi de zerdeçaldır. Zerdeçal ile susam yağı karıştırılır ve bölgeye uygulanırsa, bacaktaki ağrıların azalıp biteceği gözlemlenecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net