Bilgii.net

Hamilelikte Aşerme Neden Olur, Dikkat Edilmesi Gerekenler

15.10.2018
Hamilelikte Aşerme Neden Olur, Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gıda istekleri, belirli bir tür gıda yemeye yönelik ani dürtülerdir. Onlar gerçek bir fenomen ve hamilelik sırasında birçok kadını etkiler.

Bazen iştah açıcılar çikolatalı kek veya elmalar gibi yaygın yiyecekler içindir ve bazen normal olmayan yiyecek kombinasyonları veya normalde sevmediğiniz yiyecekleri yemek için bir dürtü vardır.

Ortak yemek istekleri arasında dondurma, çikolata ve diğer tatlı yiyecekler, balık, süt ürünleri ve meyveler bulunur.

İştah Neden Artar?

Kimse yemek arzusunun neden geliştiğini gerçekten bilmiyor. İştahın diyette eksik olan bir şeyden kaynaklanabileceği ya da belirli vitamin ve minerallere duyulan ihtiyacın arttığı mantıklı görünüyor. Ancak, iştahsızlık ve besin eksikliği arasında bir bağlantı olduğuna dair bir kanıt yoktur.

Yemek isteklerine ek olarak, birçok hamile kadın da bazı güçlü tatlandırıcı gıdalar için ani bir hoşnutsuzluk ya da kaçınma geliştirir.

Yiyeceklerin iştahı ve ani yiyecek atıkları, bazı yiyeceklerin tadı ve kokusunu değiştiren hamilelik hormonlarının etkileri ile ilgili bir şeylere sahip olabilir.

Aşerme İçin Ne Yapmalı?

İyi bir çeşit sağlıklı yiyecekler yemeye devam ettiğiniz sürece ara sıra yemek özlemini vermek iyi bir şeydir.

Şeker veya çikolata gibi sağlıksız yiyecekler için çok fazla yemek istiyorsanız, kendinizi şımartmaya çalışmayın. Çok fazla şeker aşırı kilo alma ve diş problemlerine neden olabilir.

Doktorunuz, ebe veya anne ve çocuk sağlığı hemşireniz hamilelik sırasında sağlıklı kilo alımı hakkında daha fazla bilgi sağlayabilir.

Sağlıksız istekleri yönetmek için bazı ipuçları

Açlık duygusunu önlemek için düzenli, sağlıklı yemekler yiyin.

Aç olduğunuzda market alışverişi yapmayın.

Sizi daha uzun süre dolu tutan sağlıklı, düşük glisemik indeks (GI) yiyecekleri seçin. Örnekler arasında şekersiz yulaf ezmesi (yulaf lapası), kepekli ekmekler, kuru fasulye ve taze meyve bulunur.

Bol uyu. Araştırmalar, uykudan mahrum kalanların, sağlıklı gıdalardan daha sık abur cubur yemeye eğilimli olduklarını göstermiştir.

Kaçınılması Gereken Yiyecekler

Hamileyken, kaçınılması gereken bazı yiyecekler vardır. Yumuşak peynirler, suşi, çiğ yumurtalar ve az pişmiş et gibi şeyler dahil olmak üzere zararlı bakteriler içerebilir.

Alkol:

Hamilelik sırasında sahip olabileceğiniz güvenli bir alkol seviyesi yoktur. Hamilelik, henüz hamile veya emzirmeyi planlıyorsanız, alkol kullanmamanız, doğmamış bebeğinize zarar verebileceği için en güvenli seçenek.

Gıda Dışı Aşermeler

Bazı hamile kadınlar, tebeşir, kil, çamaşır nişastası veya sabun gibi yiyecek olmayan maddeler yemek özlemi geliştirirler. Bu pika olarak adlandırılan bir durumdur ve mineral eksikliği veya ağır anemiyi gösterebilir. Avustralya gibi gelişmiş ülkelerden gelen iyi beslenen kadınlarda Pika’nın oldukça nadir olduğu düşünülmektedir.

Hamilelikte Aşerme Nasıl Gelişir?

Doktorlar, doğumdan sonra birkaç iştahın devam ettiğini söylüyor, böylece sonsuza kadar aynı garip şeyleri yemeye devam etmeyeceksin. Aslında, birçok kadının bir ya da iki gün için bir özlemi vardır, başka bir gün ya da iki için bir özlem ister.

Hamilelik sırasında garip yiyecek kombinasyonlarını veya daha önce hiç yemek istemediğiniz şeyleri istemek yaygındır.

Hızla değişen hormonlar sebep olarak gösterilebilir. Ayrıca, vücudun hızlı bir şekilde çok daha fazla kan üretmek için yaptığı ekstra iş nedeniyle de istek olabilir. Veya vücudunuz değiştikçe belirli yiyeceklerin getirdiği konfor kadar basit olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net