Bilgii.net

Hamilelikte Akıntı Olur Mu? Neden Olur, Normal Mi?

16.10.2018
Hamilelikte Akıntı Olur Mu? Neden Olur, Normal Mi?

Hamilelik olsun ya da olmasın tüm kadınlar, ergenlik çağından bir ya da iki yıl önce başlayan ve menopozdan sonra sona eren vajinal akıntıya sahiptir. Zaman zaman ne kadar akıntıya sahip olduğunuz tamamen sizin yapınıza ve sağlığınıza bağlıdır. Genellikle adet döneminizden önce ağırlaşır. Hamileyken, eskisinden daha fazla akıntı olması normaldir.

Tüm kadınlarda, sağlıklı vajinal akıntı genellikle ince, berrak veya sütlü beyazdır ve hoş olmayan kokuları olmamalıdır. Vajinal akıntınız; hoş olmayan veya garip kokuyorsa, yeşil veya sarı ise, vajinanın etrafında kaşıntı ya da acı hissediyorsanız, idrar yaparken acı çekiyorsan, doktorunuza başvurmanız gerekir. Bunlardan herhangi biri vajinal enfeksiyon belirtileri olabilir. Hamileyken vajinal kanamanız varsa hemen ebe veya doktorunuza başvurun.

Hamilelikte Akıntı Nedenleri

Hamile kadınlar bir takım belirtilerle karşılaşırlar. Sonuçta, vücut büyümek ve bebek teslim etmek için her türlü değişikliğe uğramaktadır. Bu değişikliklerin çoğu vücuttaki normal fonksiyonları etkiler ve onları biraz değiştirir.

Bu yüzden hamilelik sırasında ne kadar sulu akıntının olduğunu anlamak için, ona neyin neden olduğunu bilmemiz gerekir.

İlk ve en yaygın sebeple başlayalım:

  • Eğer löseminiz varsa, sulu akıntının varlığı hiç de bir şey ifade etmez, çünkü bu tamamen normaldir. Sulu vajinal akıntı, her şeyin yanlış olduğu anlamına gelmez. Ama ya lösemi sebebi değilse? Bu durumda, akıntı başka bir şey anlamına gelebilir.
  • Amniyotik Sıvı; Vücudunuz hamileliğinizin sonuna doğru amniyotik sıvıyı boşaltabilir. Esasen, bu taburculuk hamileliğinizin sona erdiğini (öfkelenerek) ya da olmayabilir. Nihayetinde, ne kadar deşarj meydana geldiğini, neye benzediğine ve doktorunuzun ne düşündüğüne bağlıdır. Amniyotik sıvıdan şüphelenirseniz, doktoru onaylayın.
  • İdrar; Daha önce hamileyseniz, bu senaryoya zaten aşina olursunuz. Bazen, hamile kadınlar düşündükleri şey sulu su boşalmasıdır, ama değil, sadece idrardır. Kötü haber şu ki bu utanç verici olabilir, ama en kötüsü budur. İyi haber, bileceğiniz gibi idrar gibi görünecek ve koklayacaktır.

woman with pain has her hand on stomach

  • Maya Enfeksiyonu; Yaygın olsa da, normal demezdik. Kaşıntıya benzer şekilde beyaz, sarı veya açık kahverengi olan peynir benzeri bir akıntı yaşarsanız, doktorunuzu görmelisiniz.
  • Kırmızı veya Koyu Kahverengi Deşarjı; İşte olabileceğiniz gibi görünen veya hissedilen deşarjı izleyin. Koyu kırmızı veya kahverengi, sulu akıntı pre-term emeği anlamına gelebilir.
  • Gebelikte pamukçuk; Pamukçuk, olağandışı vajinal akıntıya neden olabilen bir enfeksiyondur. Hamile olduğunuzda pamukçuk olursanız, kolayca tedavi edilebilir, doktorunuzla konuşun.
  • Genellikle beyaz (vernik peyniri gibi) olan ve genellikle koku almayan vajinal akıntı artışı, vajina etrafında kaşıntı ve tahriş pamukçuk nedenlerindendir. Hamileyken kullanmamanız gereken bazı pamukçuklar olduğu için de olabilir.
  • Pamuklu iç çamaşırı giyerek pamukçuğu önlemeye yardımcı olabilirsiniz ve bazı kadınlar parfümlü sabun veya parfümlü banyo ürünlerinden kaçınırlar, bu da yardımcı olur.

Hamilelikte Vajinal Akıntı Olması Normal Mi?

Evet. Hemen hemen tüm kadınların gebelikte daha fazla vajinal akıntı vardır. Bu normaldir ve vajinadan rahime giden herhangi bir enfeksiyonun önlenmesine yardımcı olur.

Hamileliğin sonuna doğru akıntı miktarı daha da artar. Hamileliğin son haftasında veya hamileliğinde, yapışkan, jöle benzeri pembe mukus çizgileri içerebilir.

Buna “gösterge” denir ve hamilelik sırasında serviksinizde mevcut olan mukus geldiğinde olur. Vücudun doğum için hazırlanmaya başladığı bir işarettir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net