Bilgii.net

Hamilelik Testi Nasıl Yapılır? Test Sonuçlarının Anlamları

23.11.2018
Hamilelik Testi Nasıl Yapılır? Test Sonuçlarının Anlamları

Hamilelik testi birçok kadın için çok önemlidir, çünkü bazı kadınlar çocuk sahibi olmak istiyor, fakat bir türlü olmayınca hamile olup olmadığını öğrenmek için test yapıyor veya bazı kadınlar ise aksine çocuk sahibi olmak istemediği için, test yapıyor. Aslında hamilelik testi, sadece kadınlar için değil, erkekler için de önemli bir konudur. Hamilelik testi nasıl yapılır, test sonuçlarının anlamları nelerdir? İki farklı yöntem kullanarak hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz ki burada da bu iki yöntemden bahsedeceğiz.

Eczanelerden Test Çubuğu Almak

 

Eğer hamile olup olmadığınızı kendiniz öğrenmek istiyorsanız, eczanelerden test çubuğu alarak bunu yapabilirsiniz. Eczanelerden test çubuğu almak en hızlı yöntemdir, fakat birkaç tane çubuk almanız gerekebilir, çünkü bazen ilk yaptığınız test size doğru bir sonuç vermeyebilir. Eczanelerden aldığınız test ile lavaboya giderek bir kaba az bir miktarda idrarınızı dolduruyorsunuz ve sonrasında ise çubuğu kabın içine koyup beklemeniz gerekiyor. Çubukta iki tane çizgi oluşacak. Eğer çubukta iki tane çizgi çıkarsa, bu hamile olmadığınız anlamına gelir ama eğer bir tane çubuk çıkarsa, bu hamile olduğunuz anlama gelmektedir. Dolayısıyla bunun doğru olup olmadığını anlamak için bazen birkaç tane test yapmanız gerekebilir. Diğer yandan eğer hiçbir şey çıkmazsa, testi yeni bir test çubuğunda tekrar uygulamanız gerekecektir.

Doktorunuza Gidip Kontrol Olabilirsiniz

 

Ben eczanelerden test çubuğu alıp kendim yapmak istemiyorum veya güvenmiyorum diyorsanız, doktorunuza gidip kadın doğum bölümünde test yaptırabilirsiniz. Burada kan ve idrar tahlilleri ve benzeri testler yapıldığından daha olumlu ve sağlıklı sonuçlar alabilirsiniz. Eğer daha herhangi bir belirti yoksa doktora gittiğinizde de sizi tatmin edecek bir cevap alamayabilirsiniz, fakat test çubuklarından daha sağlıklı olabilir. Doktorunuza gidip kontrol olabilirsiniz ki birçok kadının kullandığı yöntemde budur. Doktor kontrolünde sağlık anlamında da daha iyi olabileceğinden, genel anlamda birçok kadın, kadın doğum uzmanlarına görünüp hamile olup olmadıklarını öğrenmek isteyebiliyorlar. Kan ve idrar tahlil sonuçlarınız, sizin hamile olup olmadığınızı daha net bir şekilde ortaya çıkaracaktır, çünkü test çubuklarından sadece idrarınızda bulunan ve hamilelik dönemine girdiğinizde salgılanan hormondan anlayabiliyorsunuz.

Doğum Uzmanları

Hamile olup olmadığınızı anlayabilmenin iki yöntemi, test çubuklarını kullanmak veya doktorunuza gitmek olmaktadır. Aksi takdirde eğer hamileyseniz ve kontrolünü yapmadıysanız, sadece karnınız büyümeye başladığında veya hamilelik belirtilerinin görülmeye başladığında anlayabilirsiniz. Hamilelik elbette kötü bir durum değil, aksine sevindirici bir durum olması gerekiyor, fakat plansız bir hamilelik olunca veya farklı amaçlar için hamile kalınınca işler zorlaşıyor, bu sebeple her ne kadar çocuk sahibi olmak isteseniz de, bunun kontrolünü yaparak hamile kalmak için hazır olmanız gerekiyor. Hamilelik testi nasıl yapılır, test sonuçlarının anlamları nedir diye internetten araştırdığınızda da bilgileri alabilirsiniz. Birçok kadının işi kolaylaştırmak adına eczanelerden test çubukları alıp hamile olup olmadığına dair test yaptıklarını okuyabilirsiniz, fakat birçok kadın da, durumdan 100% emin olabilmek adına kadın doğum uzmanlarına danışmaktadır.

Evde Hamilelik Testi

Eğer sizin de herhangi bir şüpheniz varsa veya çocuk sahibi olmak isteyip hamile olup olmadığınızı anlamak istiyorsanız, önce birkaç tane test çubuğu alıp evde kendiniz testi yapabilirsiniz ve buna rağmen karşınıza çıkan sonuçlardan tatmin olmazsanız, doktora gidip kontrolünüzü yaptırabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net