Bilgii.net

Hamilelik Sonrası Basur Yaşanmasının Nedeni ve Çözümü

15.10.2018
Hamilelik Sonrası Basur Yaşanmasının Nedeni ve Çözümü

İnsanlarda oldukça yaygın olan basur bir diğer ismiyle Hemoroid anüs ve makat çevresinde kan damarlarının şişmesi ve iltihaplanması nedeniyle oluşmaktadır. Hamile kadınlarda genellikle doğum yaklaştıkça görülmeye başlanmaktadır. Çünkü doğum sırasında basur ıkınma ve itme sonucunda oluşabilmektedir.

Hamilelik Sonrası Oluşan Basurun Nedenleri

Hamilelik sırasında rahimin boyutunda bir artış görülür. Bundan dolayı makattaki damarlar ve pelvik damarlar zorlanır ve gerilirler. Bu durumda doğal kan akışını azalttığı için vücudunun alt kısmına yeteri kadar kan gitmez ve basınca bağlı olarak rahim altındaki damarlarda genişleme görülür. Bu durumdan dolayı da şişmelere meydana gelebilir yani hemoroidin oluşmasına sebep olur. Bunların yanı sıra, hamilelik döneminde ortaya çıkan progesteron hormonundaki artış nedeniyle de hemoroid meydana gelebilmektedir. Çünkü progesteron damarların etrafındaki büyümesini sağlar ve genişletir. Ayrıca bu hormon kabızlığa da sebep olmaktadır. Hatta birçok hamile kadınlarda hamilelik sürecinde ve sonrasında kabızlık oluşmasının nedeni bu hormondur.

Belirtileri

Doğumdan hemen sonra ortaya çıkan basur, hastalarda birçok olumsuz belirtilerle karşı karşıya kalmasına neden olmaktadır. Basurun etrafında oluşan şişlik, kızarıklık ve bazen de ileri vakalarda meydana gelen kanamalarda belirtiler arasındadır.

Hamilelik Sonrası Oluşan Basurun Tedavisi

Doğum sonrasında genellikle dinlenmeden sonra birçoğunda bu durumun geçtiği tespit edilmiştir. Fakat bazı kadınlarda hamilelik sonrasında basurun devam ederek sorun yarattığı da görülmektedir. Eğer hamilelik sonrasında hala devam basur ile karşıyaysanız ilk olarak doktora gitmelisiniz. Doktorun verdiği tedavi ile birlikte evde de uygulanabilecek yöntemler vardır.

  • Buz Paketi Uygulamak : Gün boyunca birkaç kez basurlu olan bölgeye buz uygulayarak şişliği azaltabilirsiniz
  • Zeytinyağı : Doğum sonrasında saf zeytinyağını pamuğa bandırıp yatmadan önce basur olan yere koyabilirsiniz. Pamuk sabaha kadar kalmalı sabah olduğunda pamuğu atın. Bu işlemi 7 gün boyunca düzenli olarak yatmadan önce yapmanız basurun geçmesinde yardımcı olacaktır.
  • Ilık Suya Oturmak : Bir küvete ya da leğene ılık su doldurup. Basur olan bölgenizi suya batırın ve ağrı azalıncaya kadar bekletin. Ilık su damarların gevşemesini sağlayarak sizin de rahatlamanızı sağlayacaktır. Bu yöntemi genellikle basurlu olan bölgenizi buz koyduktan sonra yapmaya çalışın bu döngüyü her gün düzenli olarak tekrarlayın. bu durum dönüşümlü olarak yapıldığında basurun geçmesi için çok daha etkili olacaktır.
  • Dikkatli Beslenme : Basurdan kurtulmak için bir diğer önemli unsurlardan biri de dikkatli beslenmedir. Hamilelik sonrası oluşan basurun geçmesi için yediğiniz yiyecekler de bir o kadar önemlidir. Bundan dolayı kabız edecek yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Sıvı tüketimine önem verilmeli ve sürekli katı gıda tüketiminde uzak durulmalıdır. Özellikle de lifli ve kuruyemiş gıdalarını tüketmeye önem verilmelidir.
  • Kremler : Doğum sonrasında oluşan basur için doktorunuza danışarak ağrı şiddetine göre kremler kullanılabilir. Doktora danışmadan krem veya ilaç hiçbir şekilde alınmamalıdır. Çünkü bazı ilaçlar bebeğe süt yoluyla geçip zarar verebilmektedir. O yüzden mutlaka doktor kontrolünde ilaç veya krem kullanmalısınız.
  • Düzenli egzersiz: Hamilelik sonrası hemoroidin geçmesini hızlandırmak için bazı egzersizler de yapılmalıdır. Her gün düzenli olarak egzersizleri yaparak basurun geçmesinde yardımcı olacaktır. Örneğin Kegel egzersizleri sizin için yardımcı olabilecek egzersizlerden bir tanesidir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net