Bilgii.net

Hamilelik Öncesinde Neler Yapmalıdır?

17.10.2018
Hamilelik Öncesinde Neler Yapmalıdır?

Hamile kalmaya karar verdikten sonra, hamile kalmadan önce yapılması gerekenler önemli bir konu olabilir. Şansınızı ve kaçınmanız gereken bazı şeyleri geliştirmek için yapabileceğiniz bazı şeyler var. Sağlıklı bir hamilelik olması, hamile kalmadan önce yaşam tarzınızla başlar. Hayatınızda küçük değişiklikler yapın, çevre kirleticilerinden uzak durmak, sağlıklı bir bebeği düşünmenizi sağlar.

Hamile Olmadan Önce Yapılması Gerekenler

Sağlıklı bir hamilelik şansınızı arttırmak için, kendinizi hazırlamak için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır:

Doktor ile Randevu Alın

Sağlık uzmanınız, bebek sahibi olmayı düşünmeden önce sağlıklı olduğunuzdan emin olmak isteyecektir. Bu randevu, normal sağlık hizmeti sağlayıcınız veya hamilelik sırasında sizi takip edecek olan doğum uzmanı veya ebenizle olabilir. Sağlık geçmişinizi ve ilaçlarınızı incelenmek üzere hazır bulundurduğunuzdan emin olun. Bu randevu sırasında servis sağlayıcınız size alışkanlıklarınız, kilolarınız ve diyetiniz hakkında konuşacaktır. Size sahip olduğunuz hastalıklar ve yaptığınız herhangi bir önleyici tedavi hakkında size soracaktır. Son bir pelvik muayeneniz olmadıysa, bu randevuda bir tane olabilir. Genetik hastalıklar için risk altındaysanız, testler yapılabilir.

Folik Asit Almak

Hamilelik sırasında folik asit ihtiyacı iyi belgelenmiştir. Çoğu uygulayıcı, hamile kalmaya başlamadan en az bir ay önce her gün 400 mikrogram folik asit almanızı tavsiye eder. Yüksek seviyelerde folik asitin spina bifida gibi doğum kusurlarını azalttığı gösterilmiştir. Sağlık uzmanınız, tüm vitamin ve minerallerin uygun miktarlarını içeren iyi bir doğum öncesi vitamini bulmanıza yardımcı olacaktır. Sağlayıcınız size reçete gerektiren bir multivitamin koymazsa, genellikle bir ilaca veya sağlık gıda mağazasına iyi takviyeler bulabilirsiniz. Vitaminlerin sizin için uygun olduğundan emin olmak için doktorunuza danışın.

Sağlıksız Alışkanlıkları Bırakmak

Size zarar veren yaşam tarzı alışkanlıklarınız varsa, gelişmekte olan bir bebeğe daha da zararlı olacaklarını unutmayın. Tütün dumanı, sokak ilaçları, ilaç ilaçları ve alkolün hepsi plasentadan bebeğinize geçecektir. Tüm bu sağlıksız alışkanlıkların hamile kalmanızı zorlaştırabileceğini gösteren güvenilir araştırmalar da vardır. Hamile olduktan sonra, bu sağlıksız alışkanlıklar erken doğum, düşük ve düşük doğum ağırlıklı bebeklere yol açabilir. Hamile olmadan önce bu alışkanlıkları durdurmak için harika bir zaman. Sağlık uzmanınız bu alışkanlıklardan vazgeçmenize veya bunları azaltmanıza yardımcı olabilir.

Sağlıklı Beslenme

Gebe kalmadan önce ne yapacağınızı yanıtlarken, yeme alışkanlıklarınızı geliştirmek en önemli şeylerden biridir. Beslenme ile dolu çok yönlü bir diyet yapmak, hamile kalmanız için gereken vitamin ve mineralleri depolamanıza yardımcı olacaktır. Özel bir diyet gerektiren bir tıbbi sorununuz yoksa her öğünde meyve, sebze, tam tahıl ve protein almayı deneyin. Tabağınızı çok doldurmanıza gerek yok, ancak her öğünde her yiyecek grubundan bir miktar alın. Bu aynı zamanda, kalsiyum, yoğurt, süt ve herhangi bir kalsiyum açısından zengin meyve suyunu tüketen besinleri tüketmeye başlamak için de iyi bir zamandır.

Sağlıklı Bir Kiloda Olmak

Araştırmalar, aşırı kilolu ve düşük kilolu kadınların bazı hastalıklar için risk altında olduklarını ve gebe kalmama ya da sağlıklı bir hamilelik sağlama riskini yaşayabileceğini göstermektedir. Kilo sorunları olan kadınlar, kalp hastalığı, diyabet, gebelik komplikasyonları ve bazı kanserler için daha yüksek risklere sahiptir. Gebe kalmayı düşünüyorsanız, öncesi ve sonrası için sağlıklı bir diyet önerebilen iyi bir beslenme uzmanıyla konuşun.

Enfeksiyonları Önlemek

Gebelik öncesi ve sırasında enfeksiyonlar bir sorun olabilir. Ciddi bir enfeksiyon, cenin için sterilite ve problemlere yol açabilir. Pastörize edilmemiş gıdalardan, özellikle süt ürünleri ve şarküteri etlerinden kaçının. Ayrıca, pişmemiş veya az pişmiş etlerden, tavuklardan ve balıklardan kaçının. Bu yiyeceklerden herhangi biri, düşüklere neden olabilen listeria bakterileri içerebilir. Az pişmiş ve pastörize edilmemiş gıdalar ayrıca salmonella gibi diğer bakterileri de içerebilir. El hijyeni her zaman önemlidir, ancak özellikle hamile kaldığınızda!

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net