Bilgii.net

Hamilelik Dönemi için Uzmanından Beslenme Önerileri

17.10.2018
Hamilelik Dönemi için Uzmanından Beslenme Önerileri

Hamilelik döneminde iyi bir beslenme hem sizin için hem de doğacak olan çocuğunuz için çok önemlidir. Yani hamilelik döneminde iyi bir beslenme çok önemli ve çok faydalıdır.

Hamilelikte Beslenmenin Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte beslenme size olduğu kadar doğacak bebeğe de çok faydalıdır. Bu faydaları aşağıda sizler için sıraladık.

  • Doğumda oluşabilecek sakatlık riskini azaltır.
  • Doğacak olan bebeğin sağlıklı bir kilo ile dünyaya gelmesini sağlar.
  • Çocukluk yıllarında çocuğa iyi bir beslenme alışkanlığı kazandırabilir.
  • Erken doğum riskini ortadan kaldırır. Yani hamilenin erken doğum yapma ihtimali düzenli bir beslenme ile minimuma iner.
  • Hamilelik sürecinde kabızlık, bulantı, halsizlik gibi problemler yaşanmasını engeller. Daha rahat bir hamilelik süreci geçirilmesine yardımcı olur.
  • Bebeğin beyin gelişimini olumlu yönde etkiler.
  • Doğumdan sonra vücudun daha kısa sürede iyileşmesini sağlar.
  • Hamilelik sürecinde alınan kilolar daha kısa sürede verilebilir.
  • Psikolojik bazı durumları yani gerginlik, hassasiyet gibi durumları kontrol altına alır yani minimuma indirir.

Hamilelikte Nasıl Beslenilmelidir?

Hamilelikte ne yemek gerekiyor diye düşünüyorsanız genel anlamıyla süt, protein, tahıl, meyve ve sebzeler tüketilmelidir diye bir genelleme yapılabilir. Fakat bunların ayrı ayrı incelenmesi gerekir. Süt ve süt ürünler çok iyi birer protein ve kalsiyum deposudur. Bol bol tüketilmesinde fayda vardır. Fakat eğer imkanınız varsa yoğurt, peynir gibi ürünleri kendiniz yaparsanız ekstradan birer katkı maddesi vücudunuza girmemiş olur. Her zaman doğal süt bulabilirsiniz. Süt olarak bulduğunuz doğal sütleri kullanmalısınız. Protein kendi başına hamilelikte ve hatta hayatta en önemli besin maddesidir. Mutlaka tüketilmesi gereken bir besin kaynağıdır. Et, tavuk ve balıkta kısacası hayvansal olan tüm gıdalarda protein miktarı yüksektir. Bazı bakla çeşitlerinde ve kuruyemişlerde de protein miktarı yüksektir. Sebze ve meyvelerde elinizden geldiği kadar hepsini tüketmeye çalışın. Çünkü ne kadar fazla çeşit sebze, meyve tüketirseniz alacağınız verim o kadar artmaktadır. Bunların yanı sıra karbonhidrat da tüketmelisiniz. Bulgur ve yulaf çok zengin bir karbonhidrat içeriğine sahiptir. Vücudun da hamilelikle beraber oluşan bazı değişimlere ve bebek gelişimini desteklemek için bazı besinlere ihtiyacı vardır. Bazı vitamin ve mineraller hamilelik süresince özellikle tüketilmelidir. A, B ve C vitaminleri özel olarak tüketilmelidir. Bunların dışında kalsiyum, demir ve folik asit içeren besinler de kullanılmalıdır. Fakat hamilelik süresince uzak durulması gerekilen bazı besinler de vardır.

Hamilelikte Yenilmemesi Gereken Besinler Nelerdir?

Hamilelik süresince tüketilmesi gereken besinler dışında tüketilmemesi gereken besinler de çok önemlidir. Bunlar genel olarak çeşitli işlemler görerek marketlerde yerlerini alan gıdalardır. Öncelikle eğer hamilelik öncesinde sigara ve alkol kullanıyorsanız hamilelik sırasında sakın ama sakın sigara ve alkol kullanmayınız. Çünkü hem hamileliğinizi riske atarsınız hem de bebeğin beden ve beyin gelişimini olumsuz yönde etkilersiniz. Kafein içeren içeceklerden uzak durmalısınız. Yapay tatlandırıcı içeren gıdalar ya da meyve suları tüketmemelisiniz. Sebze ve meyveleri yıkamadan tüketmeyiniz. Çünkü üzerlerinde çok fazla bakteri bulundururlar. Çiğ veya az pişmiş olan et, tavuk veya balıklardan uzak durmalısınız. Cıva miktarı yüksek olan içerikler hamilelikte tüketilmemelidir. Asitli içecekler, uzun raf ömrü olsun diye çok fazla işlem gören gıdalardan uzak durmalısınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net