Bilgii.net

Hamileliğin Kaçıncı Ayına Kadar İlişkiye Girilir? Uzman Önerisi

16.10.2018
Hamileliğin Kaçıncı Ayına Kadar İlişkiye Girilir? Uzman Önerisi

Hamilelikte ve doğum sonrası dönemde cinsellikteki değişiklikler anlamlı olabilir. Literatürün gözden geçirilmesi, birçok kadının çeşitli, sıklıkla dile getirilmeyen, fiziksel ve psikolojik faktörleri nedeniyle cinsel istek ve cinsel ilişki sıklığını azalttığını ortaya koymaktadır. Çoğu çift, hamilelik sırasında bazı ortak ilişkilerini sürdürdüğü için, doktorların ve diğer sağlık hizmeti sağlayıcılarının, obstetrik hastalara gebelik sırasında cinsel ilişkiye girme konusunda daha aktif rol almaları umut edilmektedir.

Hastaları eğitmek için bir rehber olması amaçlanmamış olmasına rağmen, bu bölüm doktorların hem kendileri hem de diğer sağlık hizmeti sağlayıcılarını kendi yönleri doğrultusunda daha iyi bilgilendirebilmeleri için bir temel sunmalıdır. Sadece sağlık hizmeti sağlayıcılarının cinsel konular hakkındaki kendi kaygılarını azaltabilecekleri ve böylelikle hastaya ve cinsel partnerine bu potansiyel olarak hassas konuyla ilgilenmelerine yardımcı olabilecek daha büyük bir bilgi tabanı vardır. Hekimlerin gerginliği hem konuya ilişkin kendi rahatsızlıklarından hem de gebelikte coitus ve orgazmın etkileri hakkındaki kapsamlı ve kesin verilerden kaynaklanmaktadır. Bu bölüm hamilelik sırasında cinsiyeti etkileyen faktörler, gebelikte cinsel aktivite çalışmaları, hamilelik sırasında cinsel ilişkide olası komplikasyonlar ve doğum sonrası cinselliği etkileyen durumlar konularını içermektedir.

Hamilelikte Cinsel İlişki Sakıncalı Mı?

Obstetrik açıdan bakıldığında, hamileliğin fiziksel değişimleri açıktır, ancak bu değişiklikler ve cinsellik arasındaki bağlantı genellikle bir hekim veya hasta için net değildir. Normal fizyoloji, cinsel aktivitelere çok sayıda caydırıcın kaynağı haline gelir.

Erken gebeliğin bulantı ve kusması, bir çiftin bir birim olarak en yakın hissettiği bir dönemde, bir kadının cinselliklerini paradoksal olarak ifade etmesini engelleyebilir. Cinsel istek ve performans da hamilelikte sık görülen yorgunluk ile engellenir. İkinci trimesterde azalma olmasına rağmen, üçüncü trimesterde, fiziksel değişiklikler cinsel ifadeyi hem rahatsız hem de rahatsız edici hale getirdiğinde, yorgunluk artar. Ek olarak, reflü özofajiti ile ilişkili mide ekşimesi, hastaların arzu ettikleri gibi cinsel olarak tepki vermesini önler. İdrar sıklığı ve aciliyeti, kabızlık, fetal hareket ve sırt ağrısı gibi cinsel tepkiye engel olabilir.

Göğüsler özellikle hormonal ve vasküler değişikliklere yanıt olarak erken gebelikte ihale edilir. Beklenmediyse, genellikle hamilelikte daha sonra ortaya çıkan orgazm ile ilişkili süt azalması hem hasta hem de cinsel eşi için çok üzücü olabilir.

Vajinal sekresyonların miktarı gebelikte normal olarak artar ve cinsel uyarılma sırasında daha da artar. Ayrıca, serviksin, penis tıkanıklığından kaynaklanan doğrudan travma nedeniyle hamilelik sırasında kanama olasılığı daha yüksektir. Bilgilendirilmemiş bir çift beklenmedik postoperatif kanama ile uyarılabilir.

Hamilelikte Kaçıncı Aya Kadar İlişkiye Girilir?

Bunun için bir aralık verilmese de çiftlere göre değişen bir durumdur. İlk aylarda dikkatli bir şekilde ilişkiye girilmesi tavsiye edilir. Düşük tehlikesi olan gebelere cinsel ilişki tavsiye edilmez. Sonraki aylara kadar arada sırada cinsel birliktelik yapmanızda bir sakınca yoktur. Sadece dikkatli bir cinsel ilişki olmasına özen gösterin.

Cinsel uyarılma sırasında genital organın gebelik sırasında normalde daha fazla alevlenmesi daha da şiddetlenir. Vasokonjesyon, orgazmdan sonra bile iyi bir şekilde rahatlamamıştır ve pelvik organlardaki dolgunluk hissi, bir kadının koital aktiviteden kaçınmasına neden olacak kadar rahatsız edici olabilir.

Hamilelik sırasında endokrin ortamındaki değişiklikler, özellikle ilk ve üçüncü trimesterde bazı kadınlar için vajinal rahatsızlığa neden olur. Vajina duvarının kas lifleri, vajinadaki boyut ve bağ dokularında artmaktadır ve düz kas hücresi kontraktilitesindeki kayıp nedeniyle kollajen lif alanı azalmaktadır. Bu sorunları yaşayan gebeler ile dikkatli bir ilişki geçirmelisiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net