Bilgii.net

Hamileliğin İlk Aylarında Nelere Dikkat Edilmelidir? Pedagog Cevaplıyor

17.10.2018
Hamileliğin İlk Aylarında Nelere Dikkat Edilmelidir? Pedagog Cevaplıyor

Hamileliğin ilk anlarından itibaren, kadınların hayatında radikal değişimler meydana gelecektir. Bu yüzden dikkatli şekilde süreç devam ettirilmeli ve bu süre boyunca vücuda hassas davranılmalıdır. Hamilelik; bütün ebeveynlerin heyecanla beklediği bir durumdur. Böylece farklı bir yaşamın kapıları aralanacak ve belirli sorumluluklar eklenecektir. Hamilelik döneminde anne adaylarının fizyolojik ve psikolojik anlamda değişmeleri çok muhtemel bir durumdur. Bu değişimlere adayların iyi şekilde ayak uydurması ve bu sayede başarılı bir hamilelik dönemi geçirmeleri gerekir. Hamileliğin ilk anlarında yumurta döllenir ve artık bebek ana rahmine yerleşmeye başlar. Bu süreçte ufak kanamalar meydana gelir. Artık bedende hafif de olsa bir halsizlik ve yorgunluk hissi meydana gelecektir. Aynı zamanda göğüslerde büyüme ve duygusal olarak yoğunluk konuları da bu değişikliklere eklenecek belirtilerdendir. Tüm bu sebeplerden dolayı hamileliğin başarılı şekilde ilerlemesi için, dikkat edilmesi gerekilen birçok farklı husus vardır.

İlk Ayda Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Anne adayları, ilk aylardan itibaren hamilelik sağlıklarına çok sıkı şekilde dikkat etmelidir. Böylece kişilerin daha sağlıklı bir adaylık süreci gerçekleşmiş olacaktır. Bebeğin sağlığı, dikkat edilen hususlara göre daha başarılı bir şekilde ilerleyecektir. Dikkat edilmesi gereken konuların en başında; anne adayının dinlenmesi gerektiği gelir. Vücuttaki bu denli köklü bir değişme, anne adaylarını en çok fizyolojik açıdan etkileyecektir. Anne adaylarının ağırlık merkezi bile değişecek, bu yüzden bel ve ayak ağrıları meydana gelecektir. Dinlenme konusu, bazı hamileler tarafından tüm gün yatmak olarak anlaşılsa da; burada bahsedilen dinlenme aktif bir süreci içerisine alır. Bu sayede sağlıklı bir düzen kurulmuş olur. Hamileliğin ilk ayından itibaren anne adayının bulunduğu oda her zaman havalandırılmış olmalıdır. Bu sayede oksijen miktarı her zaman yüksek olacak ve hamilelik gelişimini olumlu etkileyecektir. Tabi ki uyurken camlar kapatılmalı ve bu sayede gürültü olmayan huzurlu bir dinlenme süreci sağlanmalıdır. Anne adayları, hamileliğin ilk ayında kendilerini iyi hissettikleri sürece sabah egzersizleri ve spor yapmalıdırlar. Bu sayede daha sağlıklı bir süreci başlatmış olacaklardır. Ayrıca hamileler ilk aydan itibaren kesinlikle alkol ve sigara tüketmemeli, bu yüzden bebeğin sağlığında tehdit oluşturacak davranışlardan kaçınılmalıdır.

Hamileliğin İlk Ayında Cinsel İlişkiye Girilir Mi?

Toplumumuzda genel bilinen yanlışlardan bir tanesi, hamile kalan anne adaylarının anında cinsel ilişkiyi kesmesi gerektiğidir. Bu konu elbette bilimsel olarak araştırılmış ve aslında bilindiği gibi olmadığı anlaşılmıştır. Anne adayları hamileliğin 3. Ayına kadar rahatlıkla cinsel ilişkiye girebilir. Bundan anne ve bebek zarar görmez. Fakat 3. Aydan sonra cinsel ilişki esnasındaki pozisyonlara dikkat edilmesi gerekecektir. Karın bölgesine yapılacak baskılardan kaçınılması gerekir. Ayrıca ters şekilde cinsel ilişkiye girmek, anne ve çocuk sağlığı açısından tehlikelidir. Çünkü meydana gelebilecek zorlama ve kasıntılar yüzünden anne adayı düşük tehlikesi ile karşı karşıya kalabilir.

 

Hamileliğin İlk Ayında Beslenme

Hamilelik döneminin ilk ayında beslenme, üzerinde durulması gerekilen konulardan en önemlisidir. Çünkü hamilelik döneminde düzenli ve dengeli bir beslenme grafiği oluşturulmalı, bu sayede bağışıklık güçlendirilmelidir. Kırmızı et ve süt ürünleri bu süreçte en çok yenilmesi gereken ürünlerin başında gelmektedir. Ayrıca hastalıkların engellenmesi adına bağışıklığın güçlendirilmesi için C vitamini konusunda destek alınmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net