Bilgii.net

Hamilelerde Ağız Kokusu İçin Ne Yapılır? Kesin Çözüm

15.10.2018
Hamilelerde Ağız Kokusu İçin Ne Yapılır? Kesin Çözüm

Hamileliğin vücut üzerinde zor olabileceği gerçeğini inkâr etmez. Kötü sırt ağrılarından sabah hastalıklarına kadar, bekleyen anneler bir dizi rahatsızlıktan muzdarip olabilirler.

Belki de daha şaşırtıcı olarak, bir dizi kadın hamileliğin kötü kokusunu çekmektedir. İlk ve tartışmasız en önemli mesaj, bunun alışılmadık bir şey olmamasıdır. Sonuç olarak, son zamanlarda nefesinizde bir değişiklik fark ettiyseniz, böyle bir deneyime sahip olan tek kadına uzaksınız demektir.

Neyse ki, hamilelik sırasında kötü nefesinin altında yatan nedenleri anladıktan sonra, uygulanabilecek bir dizi çözüm var.

Hamilelikte Kötü Nefes Nedenleri

Hamilelik sırasında vücut çok sayıda değişiklik geçirir. Şaşırtıcı bir çeşitlilik, kişinin nefesini etkileme yeteneğine sahiptir, ancak çoğunun etkili çözümleri vardır.

Periodontal Hastalık

Muhtemelen gebelikte en kötü ağız kokusu nedeni gingivitis ve periodontal hastalık şeklinde gelir. Başlatılmamış için bu diş etlerinin iltihaplanması olarak tanımlanır, böylece kırmızı ve şişmiş olabilirler.

Çalışmalar gebelik sırasında periodontal hastalık için birtakım nedenlerin olabileceğini düşündürmektedir. Birincisi, yemek istekleri ve gece geç saatlerde atıştırma, diyette önemli değişiklikler veya alışılmadık zamanlarda yemek tüketimini içerebilir.

İkincisi, vücudun hamilelik sırasında ağızdan plağa farklı tepki gösterdiğine dair kanıtlar vardır ki bu da annelerin hastalıktan kurtulmasını doğal olarak önceden öngörmektedir (1).

Endişeli olarak, hamilelik sırasında periodontal hastalık sadece nefes üzerinde bir etkiye sahip değildir; Aynı zamanda düşük doğum ağırlığı gibi istenmeyen gebelik sonuçlarına da bağlanmıştır (2). Bu nedenle böyle bir sorunun çözülmesi bir öncelik olarak düşünülmelidir.

Değişen Hormon Seviyeleri

Hamilelik sırasında hem östrojen hem de progesteron, terim geliştikçe önemli ölçüde artmaktadır. Bunlar normal olarak deneyimlenmeyen seviyelere yükselir ve vücudunuzda bir dizi önemli değişiklikten sorumludur.

Bu hızlı değişen hormon seviyelerinin bir yan etkisi, hem tükürük hem de tükürük bileşimi üzerindeki etkileridir. Örneğin çalışmalar, çocuğun doğumuyla hızlı bir şekilde iyileşmeden önce, tükürük asitinin (pH) doğumla yaklaştığı zaman içinde azaldığını bulmuştur (3).

Tükürükteki bu değişiklikler, oral kimyayı değiştirerek ve dolayısıyla tükürüğün bakterileri kontrol etmede ve dolayısıyla kokuyu kontrol etmede yararlı etkileri ile nefes üzerinde belirgin bir etkiye sahip olabilir.

Sabah Rahatsızlığı

Sabah hastalığının etkileri ve şiddeti kadınlar arasında farklılık gösterirken, daha şiddetli vakalarda bu durum nefes problemlerine yol açabilir. Birincil konu, kusmanın gerçek tadı (kolayca fırçalanıp durulanabilir) ve kusmanın pH’ının ağızdaki ince bakteri dengesini nasıl etkilediği hakkında daha azdır (4).

Oldukça sık, hasta olduğunuzda, ağızda yaşayan kükürt üreten bakterilerin etkilenmesi daha muhtemeldir. Son sonuç, uçucu kültüre sahip uçucu organik bileşiklerin (VSC) bakteriler tarafından salgılanmasıyla sonuçlanabilir.

Hamilelikte Kötü Nefes Nasıl Durdurulur?

Hamilelik sırasında ağız kokusu için tedaviler, belirli nedenlere bağlı olacaktır.

Bazı çözümlerin diğerlerinden daha etkili olması muhtemeldir, ancak potansiyel nedenleri tam olarak anlayarak, kendinizi ağız kokusuzluğunun hoş olmayan deneyiminden kurtulmak için daha iyi bir konuma getireceksiniz.

Kapsamlı bir Ağız Hijyeni Rutininin Kurulması

İlk ve en önemlisi, dişlerinize, diş etlerine ve dilinize dikkat etmek, hamilelik sırasında kritik bir odak noktası olmalıdır. Ağzınızdan ne kadar dikkatli baktığınıza bakılmaksızın, hamileliğinizde “oyununuzu” ödersiniz.

Diş hekiminize geçmiş diş geçmişinize dayanan belirli öneriler için konuşmak akıllıca olacaktır, ancak bir rehber olarak aşağıdaki ipuçları işe yaramaya başlayabilir:

Düzenli olarak fırçalayın – Dişlerinizi en az 2 kez, günde 2-3 dakika fırçalayın. Gecelik atıştırmalıklardan, şekerli yiyeceklerden veya sabah hastalıklarından sonra fırçalamak da faydalı olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net