Bilgii.net

Hamileler Öksürük İçin Ne Yapmalıdır- Uzman Tavsiyeler

22.11.2018
Hamileler Öksürük İçin Ne Yapmalıdır- Uzman Tavsiyeler

Öksürük birçok nedenden ötürü hamilelikte gerçekleşebilen bir durum ve öksürükten endişelenmek gerekir mi diye soranlar için de, hayır cevabını verebiliriz, fakat öksürük ile beraber boğazların aşırı derecede aşınması ve ağrıması veya ağızdan kan gelmesi ya da çok fazla yüzünüzün kızarması gibi sorunlar yaşarsanız, elbette doktorunuza görünmeniz gerekir. Hamilelik hassas bir dönem olduğunda, kadınların dikkat etmeleri gerekiyor. Hamileler öksürük için ne yapmalı, bitkisel tedavi yöntemi var mı diye soranlarda oluyor. Onlar için burada kısaca bilgi vereceğiz.

Hamileler Öksürük İçin Ne Yapmalı?

 

Hamilelik dönemi hem anne adayı için hem de bebek için çok önemli bir dönemdir ve bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelebilmesi açısından annenin kendisine çok iyi bakması gerekir, fakat normal olarak hamilelik döneminde de anneler hastalanabiliyor mu, evet. Bazen anneler hastalandıklarında, kullanmaları gereken ilaçların bebeğe zarar verebileceğini düşünerek çoğu zaman doğal tedavi yöntemlerine başvurmaktadır. Doğal çözüm yolları aranan hastalıklardan bir tanesi öksürüktür. Hamileler öksürük için ne yapmalı veya ne yapabilir sorusunu internet üzerinden de rahatlıkla araştırabilirsiniz. Öksürük tedavi için çoğu zaman 3 farklı ilaç kullanılır; öksürük şurupları, balgam söktürücüler ve antihistaminikler olmaktadır, fakat bu 3 ilaç türünün hamileliğin ilk üç ayında kullanılması sakıncalı olmaktadır.

Bir anne adayının öksürük şikâyeti olsa bile, kesinlikle doktoruna danışmadan hareket etmemesi gerekmektedir. Eğer hamilelik döneminde öksürük gibi şikâyetler yaşayan kadınlar varsa, birkaç basit yöntemler kullanarak kendilerini rahatlatabilirler. Zencefil, siyah turp, Ihlamur, soğan suyu, nane, kekik, zerdeçal, karabiber ve bal gibi gıda ürünleri kullanarak rahatlayabilirler. Genellikle bitkisel tedavi yöntemi olarak ta bilinerek, zencefil, nane, kekik ve bal gibi gıdalar kullanılarak bitki çayları yapılabilmektedir. Öksürüğün genel anlamda durdurulması için boğazınızın rahatlaması gerekiyor ve nefes alabilmeniz gerekiyor. Bu sebeple bu tür bitkileri kullandığınızda daha rahat hissedebileceksiniz. Özellikle zencefil ve bal boğaz ağrılarına ve öksürük gibi sıkıntıları çok kolay bir şekilde gideren karışımlardır.

Hamilelikte Öksürük İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri

 

Hamilelik öksürük için bitkisel tedavi yöntemleri arasında en çok kullandıkları bitkisel tedavi yöntemlerinden bir tanesi zencefildir. Zencefil birçok farklı şekillerde tüketilebilir, fakat örneğin zencefili toz şeklinde alıyorsunuz, daha sonra bal ile karıştırıyorsunuz ve macun kıvamına getiriyorsunuz ve onu kaşıkla tüketebilirsiniz. Bir başka yöntem ise kök zencefili alıp sıcak suda demleyerek çay niyetine içebilirsiniz. Bir başka bitkisel yöntem ise Ihlamur ki Ihlamur neredeyse her derde devadır. Sıcak suyun içine bir tutam Ihlamur koyup 5 dakika kadar bekliyorsunuz ve sonra sade veya içine bal koyarak içebilirsiniz. Aktarlara gittiğinizde hem yaprak hem de çiçek Ihlamur bulabilirsiniz. Normalde almanız gereken çiçek Ihlamur olmaktadır. Eğer yoksa da yaprak Ihlamurda alabilirsiniz.

Bunların dışında bir başka bitki ise nanedir. Nane rahatlatıcı bir etki verdiğinden, hamilelik dönemi geçiren anne adaylarının öksürük sorunlarını gidermekte çok işe yarar bir bitki türüdür. Nane demlenerek hazırlanır ve çay niyetine tüketilir. Bunun yanı sıra nane çayından çıkan buharı soluduğunuzda hem burnunuz hem de akciğerleriniz açılacaktır. Genelde öksürük ve benzeri sağlık sorunları için bitkisel tedavi yöntemleri, ilaç tedavisinden daha fazla tercih edilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net