Bilgii.net

Halılardan Lekeleri Çıkartmanın Yolları

23.11.2018
Halılardan Lekeleri Çıkartmanın Yolları

Evlerde kullanılan halılar her ne kadar korunmaya çalışılsa da ister istemez kirlenebilmektedir. Özellikle çocuk sahibi olan ailelerde daha fazla görülen bu durum, bazen lekelerin çıkmamasıyla zor bir durum haline gelebilmektedir. Lekeler temizlense de gün geçtikçe halinin derinliklerine inerek daha da zorlu lekelere dönüşebilmektedirler. Halıda oluşan lekeler bin bir çeşit olabilmektedir. Her lekenin kendine özgü temizlenme biçimi mevcuttur. Bir lekeyi çıkarmak için kullanılan yöntem diğer bir lekeyi çıkarmak için geçerli olmayabilir. Bu nedenle, halıdan birçok çeşit leke çıkarma yöntemi bulunmaktadır. Aynı zamanda lekenin oluşmasının ardından yapılacak acil müdahaleler de bulunmaktadır. Yazımızın devamında lekeye göre, leke çıkarma yöntemlerinden ve yapılacak ilk müdahalelerden bahsedilmektedir.

Leke Oluşumu Sonrası Yapılacak İlk Müdahale Nedir?

Öncelikle, lekenin oluşmasının ardından yapılacak ilk şey leke kurumadan, halıya işlemeden önce temizlemeye çalışmaktadır. Leke bölgesinden dışarıya taşarak temiz yerleri de kirletmemek için temizlik işlemi dıştan içe doğru yapılmalıdır. Eğer lekenin üzerinde artıklar mevcutsa bıçak veya başka bir şey yardımıyla halinin üzerinden sıyrılması gerekmektedir.

Bazı Lekelere Göre Temizleme Yöntemleri

Çay ve Kahve Lekesi: Muhtemelen en sıklıkla karşılaşılan bu leke turu genellikle salonda televizyon karşısında çay-kahve keyfi yaparken oluşmaktadır. İki bardak ılık suya bir kaşık bulaşık deterjanı, bir kaşık sirke koyarak bir karışım elde edilmelidir. Karışımın temiz bir sünger yardımıyla lekeye uygulanması gerekmektedir. Leke çıkana kadar işlem tekrar edilebilir.

Gazlı İçecek ve Meyve Suyu Lekesi: Dökülen sıvı mümkün olduğunca kurutulmalı ve geniş bölgeye yayılması engellenmelidir. İçinde şu olan bir sprey ile ıslatarak temizlik yapılabilir. Bu işlem leke çıkana kadar tekrar edilmelidir.

Kurumuş Boya Lekesi: Özellikle çocuklu kişilerin sıklıkla karşılaştığı leke çeşididir. Sıcak şu içine çamaşır deterjanı ekleyerek bir karışım elde edilmeli ve lekenin üzerine uygulanmalıdır. Bu şekilde 5-6 dakika bekledikten sonra kurumuş boya yumuşamış olacaktır. Ispatula veya bıçak yardımıyla leke temizlenmelidir.

Yağ Lekesi: Yağ lekeleri birçok farklı maddeyi halıya entegre eder. Bu yüzden lekeye sürülecek bikarbonat içerindeki ürünler, halıdaki yağın çekilmesini sağlayacaktır. 15 ile 20 dakika arasında bekleyen ürün, arından elektrikli süpürge ile çekilmelidir.

Mürekkep Lekesi: Mürekkep lekesi, çıkması en zor lekelerden bir tanesidir. Çoğu evden bu yüzden birçok halı atılmıştır. Fakat şimdi size verilecek yöntemler sayesinde bu tarz durumlarla karşılaşılmaz. Lekeli bölge önce tıraş köpüğü ile silinmelidir. Ardından iyice ovalanacak şekilde iki tur daha ovalama işlemi yapılmalı. Durulama işlemi gerçekleştirildikten sonra, lekenin üzerine biraz su damlatılmalı. Bu işlemden sonra lekenin elektrik süpürgesi ile iyice çekilmesi gerekir. Tıraş köpüğü bulunmayan kişiler, bu yöntemi saç spreyi ile de gerçekleştirebilir. Bunun için öncelikle lekeli bölgeye saç spreyi detaylıca sıkılır. Ardından temiz bir bez ile bölge ovalanır. Mürekkep çıkmaya başlayınca bez değiştirilir. Böylece spreyin tekrar uygulanması ihtiyacı doğar. Peşinden yapılacak ikinci temizleme işlemi sayesinde herhangi bir leke, halı üzerinde kalmayacaktır.

Çamur Lekesi: Çamur lekeleri, halı üzerinde çok kötü durur. İyice çıkması için öncelikle tamamen kurutulması gerekir. Kuruyan çamur süpürge ile çekilir. Bölge tabanında kalan çamurlar ise deterjan ile silindikten sonra, tamamen kurulanır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net