Bilgii.net

Halı Örtüsü Nedir? Hangi Amaçlar İçin Kullanılmaktadır?

23.11.2018
Halı Örtüsü Nedir? Hangi Amaçlar İçin Kullanılmaktadır?

Birçok sebeple zarar görebilecek kalabilecek halılar için halı örtüsü kullanmak zor lekelerle uğraşmamak adına faydalı olabilmektedir. Günümüzde kullanımı yaygınlaşmaya başlayan halı örtüsü, dört köşeli lastikli halı üzerine sererek kullanabileceğimiz ve halıdan çokta farklı görülmeyen kullanışlı bir eşyadır. Genel olarak halının dış etkenlerden dolayı zarar görmesini engellemek amacıyla kullanılmaktadır. Halı örtüsü lekelerin halı üzerine emilmesine engel olarak halılarda leke oluşmasını engellemektedir. Ayrıca bu ürünü halınızdan daha kolay bir şekilde ayırarak temizliğini sağlayabilirsiniz.

Herhangi bir leke oluşması durumunda halı örtüsünü halınızdan ayırarak temizleyebilirsiniz. Ayrıca halı örtüsü 30 derecede ve sıkma yapılmadan makinede yıkanarak da temizlenebilen bir üründür.

Her ne kadar kullanışlı bir ürün olsa da kullanımı tercih edilmeyebilir. Bu sebeple halınızda oluşan lekeleri gidermek farklı yöntemlere başvurabilirsiniz.

Halıdaki Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

Halılar çay, kahve veya yemek dökülmesi sonucu oluşan lekelere en çok maruz kalan eşyalardan biridir. Halıdaki lekelere erken müdahale edilmesi lekenin daha kolay çıkarılması açısından oldukça faydalıdır. Fakat yine de kurumuş lekelerin bazı yöntemlerle çıkarılması mümkün olabilmektedir.

Halınızda en fazla oluşan lekelerden biri olan kahve lekesini çıkarmak için yapılması gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Kağıt havlu veya beyaz bir bez yardımıyla halıda lekenin oluştuğu bölgeye bastırarak nemin alınması sağlanmalıdır. Çok fazla bastırılması lekenin halının alt kısımlarına yayılmasına neden olabilmektedir. Bu sebeple nem alınana kadar hafif bir baskı uygulamak yeterli olacaktır.
  • Ardından bir bardak deterjan ve sirke kullanarak hazırladığınız karışıma temiz ve ıslak bir bezi batırarak lekenin üzerine dairesel hareketler şeklinde uygulayın. Temizleme esnasında çok sert şekilde halının ovalanması yıpranmalara sebep olabilmektedir. Bu konu da halı temizliği yaparken dikkat edilmesi gerekenler arasında yer almaktadır.
  • Deterjan ve sirkeli su kullanarak yaptığınız işlemin ardından ıslak duru bir bez yardımıyla halı üzerindeki deterjanlı olan bölgeyi temizleyin. Ardından kuru bir bez yardımıyla tekrar halı üzerindeki nemin alınmasını sağlayın.
  • Bu işlemlerin ardından halının kurumasıyla lekeler tekrar ortaya çıkabilmektedir. Halının temizliği sırasında uygulanan baskının fazla olması lekenin halının alt kısımlarına inmesine ve kurumanın ardından tekrar ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Bu durumda yukarıda saydığımız işlemleri tekrar etmelisiniz.
  • Halıdaki kahve lekesini çıkarmak için başka bir yöntem olarak beyaz sirke de kullanabilirsiniz. Halıdaki nemi dikkat etmeniz gerekenlere uyarak aldıktan sonra beyaz sirke ve su karışımı lekenin üzerine dökülür ve temiz bir bez yardımıyla ovalanarak lekenin çıkartılması sağlanır. Deterjan ve sirkeli su kullanarak yaptığımız işlemler sırasında dikkat etmemiz gerekenlere beyaz sirke kullanarak yaptığımız temizlik işleminde de dikkat etmemiz gerekmektedir.

Halıdaki Kahve Lekesi Çıkartılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  • Açıcı deterjanlar halınızın renginde değişmelere sebep olabilmektedir. Bu sebeple halıdaki kahve lekesi çıkartılırken kullanılan deterjanın açıcı özelliğinin olmamasına dikkat etmelisiniz.
  • Kahve lekesine hızlı müdahale edilmesi lekenin daha kolay çıkarılmasını sağlamaktadır. Fakat anında müdahale edilemeyecek durumlarda kahve lekelerinin üzerine tuz dökmeniz lekedeki rengin çekilmesini sağlamaktadır. Daha sonrasında aynı yöntemler uygulanarak lekenin çıkarılması sağlanabilir.
  • Temizliğin ardından halının ıslak bir şekilde bırakılması kokulara neden olabilir. Bu sebeple halıdaki nemin alınması sağlanmalıdır. Sıvının çok altına geçmesi durumlarında halının altına bir havlu konulabilir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net