Bilgii.net

Halı En İyi Şekilde Nasıl Yıkanır?

23.11.2018
Halı En İyi Şekilde Nasıl Yıkanır?

Evimiz de sürekli kullandığımız halılar çok sık kirlenen ve yıkanması gereken ev eşyaları arasında yer almaktadır. Evlerimiz de kullandığımız halılar tam bir bakteri ve mikrop yuvası olmaktadır. Genel olarak halılar yıkandığında temizlenmiş gibi gözükse de bu bakteri ve mikroplar halının diplerinde kalır ve orada kalarak sağlımıza zarar vermektedir. Artık genellikle evde halı yıkama konusunda her geçen gün azalmalar meydana gelse de halen evde halı yıkayanlar da bulunmaktadır.  Halı yıkarken doğru ve hijyenik bir biçimde yapılabilmesi dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır.

Evde Halı Yıkamak

Her geçen gün halı yıkamak için açılan fabrika ve işletmelerin sayısı artmaktadır. Buna rağmen çoğu kişi halen halısını kendi yıkamayı tercih etmekte ve bunun daha sağlıklı olduğunu düşünmektedir. Çoğu kişi halıyı evde yıkamanın fabrikalar da yıkanmaya göre daha temiz olduğuna inanmaktadır. Bu konuda ev hanımları oldukça haklı olmakta ve fabrikalar da yıkanan halılar yeterince sağlıklı yıkanmamaktadır. Hem ne koşulda yıkandığı belli olmamakta hem de kullandığı kimyasal ürünlerin kalitesi çok iyi olmadığından sağlıklı temizlemekten ziyade tam tersi sağlığınıza zarar vermektedir. Fabrikalar da yıkatmanın sağlık dışında bir başka zararı da gereksiz masraf olmaktadır. Durum böyle olunca sürekli üzerinde vakit geçirdiğimiz bebeğimizin üzerinde oyunlar oynağı halımızın bu biçimde sağlıksız yıkanması hem bizim hem de çocuklarımızın sağlığını tehlikeye atmaktadır. Böyle olunca en doğrusu halımızı evde kendimiz yıkamamız daha doğru olacaktır.

Evde Halı Nasıl Yıkanır?

Evde halı yıkayacak olanların uygulayacağı birkaç basit yöntem ile daha temiz ve sağlıklı bir temizlik sağlanmaktadır. Bu hassas ve dikkat etmemiz gereken noktalar şu şekildedir.

-Halılarınızı yıkama dışında düzenli olarak silmeniz kısa vadede temiz tutmanızı ve yıkama aşamasına geçtiğiniz de daha kolay ve rahat temizlenmesi sağlanmaktadır. Bu silme işlemini de yaparken kullanacağınız halı şampuanları son derece etkili ve iyi ürünler arasında yer almaktadır. Bu şampuan ile sildiğiniz halınızı daha sonra durulamanız halınızın üzerinde şampuan kalıntısı kalmasını ve daha temiz olmasını sağlayacaktır.

-Halı yıkarken ise dikkat etmeniz gereken önemli nokta kullanacağınız deterjan ve temizlik ürünleri son derece önemli olmaktadır. Uzmanlar tarafından bu konu da en çok önerilen temizlik ürünü eskilerden kalma olan arap sabunu ve saf sabunlar olmaktadır. Bu malzemeler ile yıkamak hem daha hijyenik olacak hem de özellikle halılarınızın doku ve rengini koruyacak düzeyde olmaktadır.

Halılarda Doğru Temizlik Ürünü

-Halınızı doğru temizlik ürünü ile yıkadıktan sonra geçeceğiniz durulama aşaması da oldukça önem arz etmektedir. Doğru durulama yapılan halılar da deterjan kalıntıları kalır ve bu da halınızın hem iyi temizlenmemesine hem de bu deterjanın zamanla bakteri ve mikrop üretmesine neden olmaktadır. Doğru durulama yapmak için halınızı hem sararken iyi yıkamalı hem de yüksekçe bir yere sarkıtarak orada bol su dökerek durulama yapmanız gerekmektedir.

-Halınızı kurutma aşamasına geçtiğiniz de ise mutlaka açık hava da kurutmanız gerekmektedir. Ancak mümkün olduğu kadar gölge bir alanda kurutma yapmanız ve kesinlikle güneşe maruz bırakmamanız gerekmektedir. Aksi halde güneş ışınları halınızın renginin ağarmasına neden olabilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net