Bilgii.net

Hafızayı Güçlendirme Yolları

25.11.2018
Hafızayı Güçlendirme Yolları

Günlük hayatımızda, iş hayatımızda veya aklınıza gelebilecek en küçük bir işlemde bile beynimizin komutları hayati derecede önem arz eder. Çoğu zaman yetersiz beslenmeden kaynaklanan vitamin eksikliklerinin neden olduğu unutma, hatırlamada güçlük çekme gibi durumlar günlük işlerimizde hep aksamaya neden olur. Bazen kısa süreli bilgileri bazen de uzun süreli bilgileri unuturuz. Yeni tanıştığımız bir insanın ismini unutmak kısa süreli bilgiyi hatırlamada güçlük çekmek sayılırken, geçen ay yaptığımız bir planı üzerinden zaman geçtiği için unutmak uzun süreli bilgi saklamada güçlük çektiğimizi gösterir. Kendimizi daha iyi hissetmek ve işlerimizi aksatmamak için hafıza güçlendiren bazı yöntemler mevcuttur. Bu yazıda bunlardan bir kaçını sizler için anlatacağız.

Uyku ve Beslenme Düzeninizi Ayarlayın

Beynimizin daha sağlıklı çalışması için en gerekli noktalardan birisi vücudumuza giren besinlerdir. Düzenli işleyen bir sisteme sahip olmak için B12 vitamini ve potasyum elementi gibi kaynaklar yönünden zengin olan besinleri tercih etmeliyiz. Balık yağı, ıspanak, ceviz hafıza güçlendirmede akla gelen ilk yiyeceklerdendir. Daha ileri vitamin ve kan eksikliği durumunuz varsa zaten doktorun ilaç takviyesini uygulamanız gerekir.

Görsel Hafızanızı Güçlendirin

Hikâye anlatıp onu hayal dünyanızda görsel hale getirmek bu yöntemlerin en başında gelendir. Okuduğunuz kitapta geçen karakterleri ve olay yerlerini olabildiğince detaylı şekilde hayal etmeye çalışın. Yapacağınız planları düşünürken kendinizi onları yaparken hayal edin. Duyduğunuz bir kelimenin sizde yaptığı çağrışıma bağlı olarak hemen onu görsel bir şekilde hafızanıza kaydedin. Mesela arkadaşınız iş yerine elma götürüp yediğini anlatıyorsa, bunu kurgulayın. Oturduğu masayı, elmanın yeşil veya kırmızı oluşunu tamamen hayal gücünüze bırakarak bir film karesi gibi düşünün.

Bulmaca Çözerek Daha Hızlı Hatırlayın

Bulmacalar, bilmeceler hatırlaması kolay olan soruları içerir. Bazen de bir bulmacanın cevabını bulmanız için birçok labirent çizip, doğru cevaba ulaşmaya çalışırsınız. Bulmacalar bu yönden günlük hayatınızda en az 15 dakika zaman ayırmanız gereken aktivitelerden biridir.

Hafıza Egzersizleri ile Beyninizi Aktif Tutun

Görsel ve işitsel alanda bulabileceğiniz bu egzersizlerin her biri beyninizin farklı bir noktasını uyararak düzenli tekrar edildiğinde hafızanızı güçlendirecektir. Bu testler için ayrı dergiler olduğu gibi, internet de bu alanlarda testler bulmanız mümkündür.

Şiir Ezberlemek

Belirli bir şemayı ve sonu aynı uyaklarla biten dizeleri ezberlemek beynimizde kalıcı hafızada kendine yer bulacak, bunun için en kolay yollardan biri şiir ezberlemek. Haftada bir tane orta uzunlukta şiir ezberleyip belirli aralıkla bunları tekrar ettiğinizde, dağarcığınızda kayıtlı kalacak şiirler hatırlamanızı güçlendirecek ve günlük hayatınızda da hafızanızı daha etkin kullanmanızı sağlayacak.

Ezberlemek için Kodlama Yapın

Belirli bir grup bilgiyi aklımızda tutmak için en etkili yöntemlerden biri aynı şiir ezberlemede olduğu gibi, birbiriyle bağlantılı cümleleri veya kelimeleri hatırlamak için kafanızda küçük hatırlatıcı notlar yaratmaktır. Beyninizde sakladığınız bilgiye ulaşmak istediğiniz anda onları yerinden çıkarmak daha kolay olacaktır. Mesela market listenizdeki meyve, ampul, süt ve ayna gibi baş harflerini birleştirebileceğiniz kelimeler varsa öncelikle “masa”    kelimesini kodlamanız ve her harfin açılımına listeden karşıt gelen kelimeyi yerleştirmeniz gerekir. Bu yöntemle hem alacaklarınızı daha sağlıklı bir şekilde hatırlarsınız hem de bu yöntemi tekrar ederek hafızanızı daha güçlü şekilde çalıştırabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net