Bilgii.net

Gut Hastalığı Nedir, Gut Hastalığı için Bitkisel Çözümler

16.10.2018
Gut Hastalığı Nedir, Gut Hastalığı için Bitkisel Çözümler

Genellikle zengin hastalığı olarak bilinen bu hastalığın geçmişi oldukça eskiye dayanmaktadır. Öyle ki eski zaman da birkaç padişah dahi bu hastalıktan dolayı vefat etmiş ve bu nedenle de hastalığın bilinen bir diğer adı padişah hastalığı olmaktadır. Gut hastalığı yeme ve içmeye bağlı olarak oluştuğu sanılan bir hastalık olsa da aslında hastalığa neden olan birçok faktör mevcuttur.

1.Gut Hastalığı Nedir?

Hastalık bilindiği üzere metabolizma hastalığıdır ve normal koşulda vücuttan atılması gereken ürik asidin, vücuttan atılmayarak kan da ve eklemler de depolanması sonucu oluşan iltihaplanma sorununa verilen addır. Ürik asit genellikle protein deposu olan besinlerin vücuttan atılırken dönüştüğü asit çeşidi olmaktadır. Gut hastalığına zengin hastalığı isminin verilmesi de bu duruma dayanmaktadır. Çünkü hastalık biraz da aşırı protein tüketmekten kaynaklı olarak meydana gelmektedir.

2.Gut Hastalığının Belirtileri

Bu hastalık kendini genel olarak sabahları ekrem ağrısı olarak göstermektedir. Bunun dışında ayrıca sık görülen bazı belirtileri daha bulunmaktadır. Bu belirtiler şu şekildedir.

  • Özellikle sabahları eklemler de ağrı hissi ve şişme meydana gelmektedir.
  • Uykunuzdan uyandırabilecek derecede aniden gelen acı hissi
  • Hastalık her zaman metabolik olmayabilir ayrıca böbreklerden kaynaklı da olabilir. Bu durum söz konusu olduğunda yani sorun böbreklerden dolayı ise özellikle bel ve karın bölgelerin de oluşan ağrı ve idrarınızda kan olması gibi durumlar önemli belirtiler arasında bulunmaktadır.

3.Gut Hastalığının Nedenleri

Hastalığa neden olan birden fazla faktör bulunmaktadır. Bu nedenlerin ne olduğunu doğru tespit etmek tedavi sürecinde başarı elde etmeyi oldukça etkilidir. Hastalığa neden olan durumların her biri için uygulanacak farklı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Hastalığın bilinen en yaygın nedenleri şu şekildedir.

  • Vücutta gıdaların sindirilerek atılması esnasında dönüştüğü ürik asidin, iyi sindirilememesi veya aşırı bulunması ve eklemler de iltihaba neden olması
  • Hastalığın bilinen en yaygın nedenlerinden biri de başka hastalıklara bağlı olarak oluşan metabolik hastalıklardır. Bu hastalıklar genellikle obezite, diyabet ve diğer metabolizmayı etkileyen rahatsızlıklar olmaktadır.
  • Bu hastalık henüz bilinmeyen bir neden ile daha çok erkekler de görülmektedir. Ayrıca genel olarak da 30 yaşından sonra ortaya çıkmaktadır. Kadınlar da ise genellikle menopoza girdikten sonra zaman zaman karşılaşılan bir hastalık olmaktadır.
  • Son olarak bazı insanlar da bulunan ve doğuştan var olan rahatsızlıklar da gut hastalığına neden olabilmektedir.

4.Gut Hastalığına Bitkisel Çözümler

Gut hastalığının tedavisinde doğal ve bitkisel olarak uygulanabilecek birçok formül bulunmaktadır. Bunlardan biri ve son derece etkili olanı kereviz sebzesi olmaktadır. Hafta 2 eya 3 kez kereviz yemeği yemek hastalığın tedavi edilmesinde oldukça faydalı olacaktır. Ayrıca sıklıkla kullandığımız karbonatlar da bu konuda etkili olmaktadır. Şöyle ki 1.5 tatlı kaşığı karbonatı 1 bardak su ile karıştırp günde 4 bardağa kadar içebilirsiniz. Bu vücutta bulunan ürik asidinin azalmasını sağlamaktadır. Gut hastalığına iyi gelen diğer doğal gıdalar ise, elma sirkesi, limon suyu, zencefil, kiraz ve muz hastalığın iyileşmesinde faydalı olmaktadır. Bunların dışında hastalığın tedavi aşamasında protein deposu olan et, mercimek gibi gıdalardan olabildiğince uzak durmak gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net