Bilgii.net

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir?

22.11.2018
Güneş Yanığına Ne İyi Gelir?

Yaz aylarında kişilerin en büyük sorunlarından bir tanesi de güneş yanıklarının oluşmasıdır. Güneş yanıklarının önlenmesi için birçok farklı yol bulunmaktadır. Bu yüzden güneşli bir ortama girmeden önce, yapılması gerekilen en önemli konu güneş koruyucu önlemleri almaktır. Güneş yanığı oluşmuşsa, acıyı hafifletecek derecede çözümlerin uygulanması gerekecektir. Ciddi bir şekilde sağlık problemi oluşturacak güneş yanıkları, gerekli önlemlerin alınması gerektiğinin en güzel uyarıcısıdır. Güneş yanığı oluşmadan önce kullanılacak kremleri faktörünün yüksek olması gerekecektir. Güneş yanığına iyi gelen bitkisel ve doğal yoldan bir sürü çözüm vardır. Elbette güneş yanıklarında yapılması gerekilen ilk adım, mutlaka uzman bir doktor tedavisine girmektir. Bu sayede kişilerin daha ciddi problemler oluşmadan önce gerekli tedbirleri alması daha kolay bir hal alacaktır.

Güneş Yanığına Ne İyi Gelmektedir?

Güneş yanığı, öncelikle ciddi boyutlara ulaştıysa, tıp literatüründeki tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Doktorun yazacağı reçeteye harfiyen uyulması halinde, güneş yanıklarının en hızlı şekilde iyileşmesi hızlı bir çözüm olacaktır. Güneş yanığına iyi gelecek bir sürü farklı doğal ve alternatif tıp şifa reçetesi bulunmaktadır. Bunlar uygulanarak basit şekilde oluşan güneş yanıkları tedavi edilebilir.

Salatalık

Salatalığın kabukları ile birlikte rendelenmesi ile birlikte suyunun sıkılması gerekir. Bu sayede ciltte oluşmuş olan güneş yanığının üzerine bu su sürülmelidir. Ayrıca bu sayede yanık geçmekle kalmayacak, cildin tazelenmesi sağlanacak ve yanma ağrısı da geçmiş olacaktır.

Zeytinyağı

Güneş yanıklarından oluşan problemlerde kullanılabilecek en iyi çözümlerden bir tanesi de zeytinyağı olacaktır. Zeytinyağı güneş yanıkları için adeta bir mucize görevi görmektedir. Yanıklardan dolayı oluşan ağrı hissi sebebiyle, ciltte oluşan gerginlikler de sona erecektir. Ciltteki yumuşama ve canlılık hissi de, zeytinyağının faydalarından sadece bir tanesidir.

Yoğurt

Klasik olarak herkesin bildiği uygulamalardan bir tanesi olan yoğurt, güneş yanıklarından dolayı oluşan ağrıların ve tahrişin azalmasında büyük bir öneme sahiptir. Günde 3- 4 kere sürülecek yoğurdun, soğuk ve susuz olması daha iyi bir sonuç vermesini sağlayacaktır. Bu sayede bölgedeki acı ve ağrı da azalmış olacaktır. Ciltte kalıcı olarak güneş lekesi olması engellenecektir.

Aloe Vera

Güneşten kaynaklanmış olan yanıklar için de, aloe vera büyük bir iyileştirme kaynağı olacaktır. Bu sayede bölgedeki nem ihtiyacını tamamıyla karşılayacak olan aloe vera, iyileştirici özelliğini de yanık üzerinde gösterecektir. Aloe vera jelleri sayesinde, ağrı ve acı hisleri ortadan kaldırılacaktır. Cildin rahatlamasını ve nemlenmesini sağlayacaktır.

Elma Sirkesi

Formunda bulunan vitaminler sayesinde elma sirkesi, acıyı dindirme özelliğine sahiptir. Yanık olan bölgelerde rahatlıkla kullanılabilir. Bu bölgelerde nemlendirmeyi arttırır ve hücrelerin yenilenmesini sağlayacak hormonları harekete geçirir. Acıyı ve ağrıyı da azaltarak, güneş yanığına iyi gelecek bir özellik gösterilir.

Lavanta Yağı

İyi sonuçlar elde edilmek istendiğinde, eldeki en iyi seçeneklerden bir tanesi de lavanta yağı kullanmaktır. Yanık oluşan bölgedeki ağrıların ve acıların hafifletilmesi için lavanta yağı iyi bir çözüm olacaktır. Aynı zamanda hücrelerin gözeneklerini açarak daha iyi bir şekilde nemlenmelerini sağlayacaktır. Güneş yanığı olan bölgelere uygulanan lavanta yağının, hücreler tarafından tamamen emilimi sağlanacaktır. Bu sayede bölgede güneş yanığına ait bir leke kalmayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net