Bilgii.net

Güneş Yanığı Neden Olur? Nasıl Geçer – Uzman Cevaplıyor

15.10.2018
Güneş Yanığı Neden Olur? Nasıl Geçer – Uzman Cevaplıyor

Yaz dönemi sıcaklardan hepimiz mustarip oluruz. Bazılarımız fazla hassas teniyle her dönem de güneşe karşı hassasiyet gösterirken, bazılarımız da güneşte fazla zaman geçirerek cildimizde deformasyonlar olmasına neden oluruz. Kışın dört gözle beklediğimiz güneş yavaş yavaş kendini göstermeye başladığında hemen kendimizi altına atarız ve etkisini çok hissettiğimizde kaçınılmaz olarak uzak durmak isteriz. İşte bu kötü hissettiren ışınlar ultraviole ışınlarıdır ve cildinizde hasarlara sebep olduğu için gözle görmeseniz bile kaçma ihtiyacı duyar ve güneşten bıkarsınız. Ama güneş altında durmaktan kaçınmak maalesef herkes için mümkün değildir. Bu yüzden güneşin zararlı ışıkları derimizle fazla temas ettiğinde derimiz üzerinde yanıklara sebep olur. Kimisi yürüme mesafesinde teninde yanıklar oluşmasına tanık olurken, kimisi bütün gün güneş altında çalıştığı için bu yanıklardan kaçınması mümkün değildir.

Öncelikle bilinçsiz şekilde ve korunmadan güneş altında kalmak güneş yanıklarının başında gelen sebeplerdendir. Güneş ışınlarından UVA derinizde hemen gözle fark edilecek bir iz bırakmasa da zaman içinde derinizin erken yaşlanmasına, sarkmasına ve hassasiyet göstermesine sebep olacaktır. Bu ışınlara çok maruz kalmak ileriki yıllarda daha kolay şekilde güneş yanığı olmanıza sebep olur.

Zaman içinde ten renginde değişikliğe de neden olabilecek bu yanıklar ileri derecede oluşursa ciddi cilt hastalıklarına da sebep olmaktadır. Güneş altında durduğunuz saatleri bilinçli bir şekilde ayarlamadığınızda ve güneşten koruyacak gölge alan veya krem tercih etmediğinizde güneş yanıkları ile tanışmanız uzun sürmeyecektir. Daha ciddi aşamalarda kızarıklık ile beraber deride yanık baloncukları da oluşturabilen güneş ışınları derinizde sızlama ve ağrıya neden olacaktır. Bu tip vakalarda genelde maruz kalınan ışın UVB ışınlarıdır ve güneşin en tepede olduğu saatlerde UVB ışınlarından yüksek derecede koruyan kremler tercih etmeniz gerekir.

Güneş Yanığı Nasıl Geçer

Güneş yanığı öncelikle kızarıklık, sızlama gibi başlasa da bazı vakalarda su toplama, yara gibi kabuk tutma, ateşlenme ve kusma yapabilir. Deriniz daha sıcak ve gergin olur. Eğer güneş yanığının derecesi daha hafif düzeyde ise, ilk olarak soğuk su ile duşa alabilir ve derinizdeki gerginliğin ve sıcaklığın düşmesini sağlayabilirsiniz. Güç içinde soğuk bezlerle cildinizi silip bu etkiyi arttırabilir ve sızlamayı bir nebze olsun dindirebilirsiniz. Cildimizin dışardan olduğu kadar içerden de aldığı besinlerden etkilendiğini herkes bilir. Bu yüzden bu günlerde bol bol su tüketmeniz deri altınızı da rahatlatacak ve iyileşme sürecinizi hızlandıracaktır.

Eğer deriniz sadece soyuluyorsa, nemlendirici kremler yeterli olacaktır. Derinizin nefes almasını önlemeyen yağ oranı az ama nemlendirici oranı yüksek kremler tercih etmelisiniz. Ama derinizde yaralar ve su baloncukları oluştuysa hasarlı deri söküldükten veya soyulduktan sonra antibiyotik kremler kullanmanız gerekir. Deride tahriş oranını azaltmak ve mikrop kapmasını engellemek için mutlaka eczaneden antibiyotik veya yanık kremi isteyin. Eğer ki deriniz sup topladı ve soyulma, dökülme yaşamadıysa acı çekmemeniz ve derinizde iz kalmaması için mutlaka bir sağlık kuruluşuna gidin.

Unutmayın, yoğurt veya diş macunu gibi maddeler halk arasında çok önerilse de bunlar acınızı saniyelik dindirip iyileşme sürecinize katkıda bulunmaz. Hatta bazı vakalarda yaranızın mikrop kapmasına bile sebep olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net