Bilgii.net

Güneş Işınlarının Zararları ve Korunma Yolları İle İlgili Bütün Bilgiler

23.11.2018
Güneş Işınlarının Zararları ve Korunma Yolları İle İlgili Bütün Bilgiler

Güneş Işınlarının Zararları

Güneş canlı yaşamında çok önemli bir yer tutar. Yaşamın devam etmesi için zorunludur. Ayrıca insanoğluna birçok faydası vardır. Bedensel ve zihinsel faydaları olan güneş ışınlarının yokluğu insanda hastalıkların oluşmasına neden olacaktır. Güneş ışığı kişilerin enerjilerinin yükselmesini sağlar. Bu da kişilerin psikolojik olarak daha sağlıklı olmalarına yardımcı olur. Ayrıca güneş ışını D vitamini üretimi sağlar. Güneş ışınları insan tenine temas ettiğinde vücut D vitamini üretecektir.

Bu faydalardan yararlanmak için güneş ışığına 15 dakika maruz kalmak yeterlidir. Fazlası insana fayda yerine zarar getirecektir.

Güneşin İçerisinde UV Işınları

Güneş ışığı bileşenlerinde UV (mor ötesi) ışınlar vardır. Bu ışınlar insanoğlu için zararlıdır. Bu ışınlar çok yüksek enerji taşırlar. Bu ışın insanoğluna temas ettiğinde taşıdığı yüksek enerjiden dolayı temas ettiği hücrelere zarar verecektir.

Bu ışınlar kansere sebebiyet verebilirler. Bu ışınların deri kanserine neden olabildiği saptanmıştır. Ayrıca gözde de katarak oluşumunu tetikleyebilir.

Ayrıca ultraviyole ışınları ciltte kırışık ve yanıklara sebep olurlar. Güneşe fazla maruz kalmak cildi erken yaşlandırır. Cilt kırışır ve lekelenir. İstenmeyen görüntüler ortaya çıkar.

Güneş Işınlarından Korunma Yolları

Güneş ışınlarından korunmak için birçok yöntem vardır. En önemlilerinden birisi güneş ışınlarının etkili olduğu saatlerde güneşe maruz kalmaktan kaçmaktır. Saat 11:00 ile 15:00 arası güneşin en etkili olduğu saatlerdir. Bu saatlerde özellikle güneş ışınlarına maruz kalmamak gerekir.

Güneş gözlüğü kullanmak da başka bir korunma yöntemidir. Güneş gözlükleri gözleri ultraviyole ışınlarından koruyacak ve güneş kaynaklı katarak oluşumuna engel olacaktır.

Gölgelik alanlar da sizi ultraviyole ışınlarından koruyacaktır. Fakat gölgelik alanlarda doğrudan gelen ışınlardan korunurken dolaylı gelen ışınlardan korunamazsınız. Asfalttan yansıyan ışınlar da zararlıdır. Yani dolaylı yoldan UV ışınlarına maruz kalmaktan da sakınmalıyız.

Güneşin zararlı etkilerinden korunmak isteyen kişiler şapka kullanabilirler. Şapka sayesinde yüzün bazı kısımları güneşten korunur. Ayrıca güneşin zararlı ışınlarının göze doğrudan gelmesini de engeller. Güneşin etkili olduğu yerlerde güneş şapkası kullanarak güneş ışınlarından korunabilirsiniz.

Güneşli bir günde dışarı çıkıyorsak ne giydiğimize de dikkat etmeliyiz. Güneş ışınlarını rahatlıkla geçiren bir giysiyle dışarı çıktığımızda güneş ışınlarına daha fazla maruz kalırız. Güneşten korunmak için güneş ışınlarını az geçiren kumaştan yapılma bir giysi tercihimiz olmalıdır.

Güneş Kremleri

Güneş ışınlarının etkili olduğu bir günde hem rahatça dışarıda dolaşıp hem de güneşin zararlı ışınlarından korunmak istiyorsanız güneş kremi kullanmalısınız. Güneş kremini dışarı çıkmadan yarım saat önce giysilerinizin dışında kalan bölgelerinize sürmelisiniz. Tabi ki güneş kreminin yanında yukarıdaki saydığımız diğer önlemleri de uygularsanız sizin için çok daha faydalı olacaktır. Güneş kremi kullanırken bolca sürülmeye özen gösterilmelidir. Denizde ya da havuzdaysanız suya girdikten sonra güneş kremini tekrar sürmelisiniz. Suya girmek güneş kreminin etkisini azaltacaktır.

Güneş kremlerinin hepsi aynı değildir. Farklı koruma özellikleri vardır. Kremlerin üzerinde koruma faktörleri yazmaktadır. Koruma faktör rakamı o kremin kaç dereceye kadar koruyucu olduğunu gösterir.

50 faktör ve üzeri güneş kremi kullanmakta fayda vardır. %0 faktör güneş kremlerinin koruyucu özellikleri yüksektir. Sizi güneş ışınlarından etkin şekilde koruyacaktır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net