Bilgii.net

Güneş Gözlüğü En İyi Şekilde Nasıl Temizlenir?

22.11.2018
Güneş Gözlüğü En İyi Şekilde Nasıl Temizlenir?

Eskiden daha çok yaz aylarında kullandığımız güneş gözlükleri artık nerede ise her mevsim yanımızdan ayırmadığımız önemli aksesuarımız olmuştur. Hatta birçok kişinin güneş gözlüğü almak hastalık seviyesine gelmekte ve koleksiyon dahi yapmaktadır. Ancak herşey de olduğu gibi güneş gözlüğünde de kullanmak son derece zevkli ve hayatımızı kolaylaştırmakta iken temizlemek de bir o kadar önemli ve zor olmaktadır. Özellikle iyi bir paraya satın aldığımız güneş gözlüklerini uzun süre kullanma arzusu taşıyoruz. Durum böyle olunca da eğer güneş gözlüklerimizi uzun süre kullanmak istiyor isek rutin olarak hem bakımını hem de temizliğini yapmamız gerekmektedir. Güneş gözlüğünü temizlemek ve bakım yapmak isteyenlerin merak ettiğin ve kafasına takılan bazı noktalar bulunmaktadır.

Güneş Gözlüğü Temizlerken Temizleme Spreyi Kullanılmalı Mı?

Kullanıma bağlı olarak zamanla güneş gözlüklerinin camların da lekeler oluşabilmektedir. Durum böyle olunca gözlük camlarının temizlenmesinde sıradan bir bez ile silmek işe yaramamaktadır. Bu soruna çözüm arayan kişilerin kafasına takılan önemli soru güneş gözlüğü temizliği yaparken sprey kullanmanın doğru olup olmadığıdır. Öncelikle güneş gözlüğü temizlenirken temizleyici sprey kullanılabilir ancak bu konuda kullanılacak olan spreyin seçimi son derece önemli olmaktadır. Temizlikte kullanacağınız spreyin mutlaka güvenilir ve bilindik yerlerden ve markalardan temin edilmesi gerekmektedir. Aksi halde ucuz ve ara yerlerden alınan spreyler gözlüklerin camlarına zarar verebilmektedir.

Güneş Gözlüğü Ne İle Silinmelidir?

Güneş gözlüğünün temizliğin de bir başka önemli nokta da temizliğin ne ile yapılacağıdır. Güneş gözlüğünüzü sileceğiniz ürün tişört, ıslak mendil, kağıt havlu ve gazete kağıdı kesinlikle olmamalıdır. Bu ürünler gözlüklerin camlarının çizilmesine ve hasar görmesine neden olmaktadır. Camı çizilen gözlüğünüz güneşten koruyu etkisini ve dolayısı ile de işlevini yitirecektir. Bu neden ile güneş gözlüğü temizlerken kullanacağınız ürünü özenle seçmeniz gerekmektedir. Seçeceğiniz bez öncelikle kesinlikle bu amaca yönelik üretilmiş bir bez olmalıdır. Tabi bunun için üretilen bezlerin arasında da bir takım kalite farkları da bulunmaktadır. Seçim yaparken yumuşak dokulu ve en önemlisi su tutan bir bez almanız gerekmektedir. Ayrıca kullandığınız bezin de düzenli olarak yıkanması ve temizlenmesi gerekmektedir.

Güneş Gözlüğü Suyla Yıkanır Mı?

Bu konuda birçok kişini kafası karışıktır çünkü bu yöntem oldukça pratik görünmek ile birlikte çoğu kişi zarar vermekten korkmaktadır. Ancak gönül rahatlığı ile güneş gözlüğünüzü yıkayabilirsiniz. Eğer güneş gözlüğünüz aşırı kirli ise bu yöntem bez ile silmek de çok daha faydalı olacaktır. Bunun nedeni aşırı kirli gözlükler de bez ile temizleme cama zarar verebilmektedir. Bunun yerine direk yıkamak ve ondan sonra bez ile hafif hafif kurutmak daha isabetli olacaktır. Bu işlemi yaparken hatta sabun bile kullanabilirsiniz bunun da her hangi bir zararı olmamaktadır. Bu sayede gözlüğünüz daha derin ve sağlıklı temizlenmektedir. Bu yöntemler dışında güneş gözlüğünüzü temizlemekten korkuyor iseniz, gözlük firmalarının sunmuş olduğu ultrasonik temizleme işlemi son derece etkili olmaktadır. Hatta bu konuda en sağlam ve hijyenik yöntemlerden olmaktadır. Özel temizleyiciler ile uzman ekip tarafından yapılan bu işlem ayrıca birçok firma tarafından ücretsiz olarak gerçekleştirilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net