Bilgii.net

Guatr Nedir, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

12.10.2018
Guatr Nedir, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Tiroid bezi boyunda âdemelması denilen kısmın altında bulunan bir salgı bezidir. Bedensel fonksiyonları devam ettirmeye yarayan hormonların salgılanmasına yardımcı olur. Aynı zamanda kalp atışını, solunum ve sindirim sistemini düzenler. Tiroid bezinin ise normalden fazla büyümesine guatr denir. Guatr tedavi olmadan da kendiliğinden düzelebilir. Bu rahatsızlık bazen tiroid bezinin fonksiyonlarını etkiler ve insan hayatını zorlaştırır. Genel olarak ağrısız bir hastalıktır. Fakat bazen öksürme, yutkunma ve nefes alma zorluğuna neden olabilir. Guatr rahatsızlığının en büyük nedeni iyot eksikliğidir.

Guatr Belirtileri

 

Guatr hastalığının belli başlı belirtileri vardır. Bu belirtilerden en yaygın olanı boyunun ön kısmında oluşan şişliktir. Nefes alıp verme sırasında ve yutkunmada zorluk yaşanır. Guatr rahatsızlığı olan insan çok fazla öksürür. Seste kısılma ve boğulma gibi belirtiler vardır. Fakat şu da bilinmelidir ki guatr her zaman belirti gösteren bir hastalık değildir. Guatr hastalığının yanı sıra tedavisinde çok fazla yol vardır.

Guatr Tedavisi

İlaç sektörü son yıllarda aşırı bir hızla gelişmektedir. Hemen hemen her hastalık için çare bulunmaya başlanmıştır. Guatr da bunlardan bir tanesidir. Günümüzde başarılı bir şekilde tedavi edilen hastalıktır. Guatr hastalığının türüne, boyuna göre tedavisi çeşitlilik gösterir. Doktorlar genellikle tedavi için aynı yöntemleri kullanırlar. Bu tedavi yöntemlerini aşağıda sıraladık.

  • Eğer guatr çok büyük ve rahatsız edici değil ise doktorlar zaman içerisinde incelemelerde bulunmayı ve müdahale etmemeyi düşünürler.
  • Guatr boyu büyük ise doktorlar ilaç ile müdahale etmeyi uygun görebilirler. Tiroid eğer iltihaplı ise aspirin içerikli ilaçlar kullanırlar.
  • Nefes almada ve yutkunmada sorun yaşıyorsanız genel olarak bu aşamada doktorlar ameliyatı tercih ederler. Çünkü bu aşamada tiroid bezinizin boyutu çok büyük olabilir. Doktorlar tiroid bezinin belirli bir kısmını almakta çözüm görebilirler. Ameliyat sonrası ise ilaç ile tedaviye devam ederler.
  • Bazı hastalarda ise radyoaktif iyot gerekli olabilir. Ağız yolu ile alınan bir ilaçtır. Buradan lan yolu ile tiroide ulaşır ve tahrip olan dokuyu onarır. Sonuçta guatr boyunda küçülme olur.

Doktor tarafından yapılan tedaviler dışında doğal bazı yöntemlerde guatr tedavisinde sizlere yardımcı olabilir. Özellikle sarımsak tiroid hormonunun sağlıklı bir düzeyde salgılanmasına yardımcı olur. Boyundaki şişmeyi küçültür. Yeşil çay gün içerisinde iki üç bardak içildiği zaman guatr hastalığının tedavisine yardımcı olur. Antioksidan özelliği olduğundan tiroid bezinin daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Kuzukulağı yaprağı iyot ve mineral açısından zengin bir kaynak olduğu için guatr rahatsızlığına en fazla engel olan bitkidir. Masaj yaparak boyuna sürüldüğü zaman müthiş bir fayda gösterecektir. Bunların dışında günlük hayatta yapılabilecek bazı değişikliklerde guatr hastalığının tedavisine ufakta olsa yardımcı olur. İyot içeren besinler tüketiniz. Kabuklu deniz hayvanları, et, tavuk gibi besinler tüketiniz. İşlenmiş besin, alkol, sigara ve kahve gibi şeylerden uzak durun. Düzenli olarak egzersiz ve bol su içmek çok faydalıdır. Ek olarak B vitaminleri kullanın. Musluk suyu kullanmayınız. Genellikle Hindistan cevizi yağı kullanınız. Ağır yemekler yerine hafif yemekler tercih ediniz. Bunları elbette ki doktorların önerdiği tedaviler dışında günlük hayatınızda yapmalısınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net