Bilgii.net

Grip Tedavisine İyi Gelen Bitkisel Karışımlar

13.10.2018
Grip Tedavisine İyi Gelen Bitkisel Karışımlar

Halk arasında çok bilinen bir deyiş vardır. İlaç kullanırsan bir haftada, kullanmazsan yedi günde iyileşirsin. Bu cümlenin muhatabı sizseniz, zorlu bir hastalık süreci sizi beklemektedir. Hafif geçiren şanslı kişilerin bir iki gün de atlatabildiği, ancak çoğumuzun bir haftaya yakın bir süre yatağa düşmesine neden olan ve en sık görülen hastalıktır grip.

İnfluenza adı verilen virüsün yol açtığı bir rahatsızlık olan gribin belirtileri; ateşin 39 dereceye kadar yükselmesi, vücutta halsizlik yapması, kas ve eklemlerde ağrı olması, baş ağrısı yapması, kuru öksürük ve ateşe bağlı titreme durumlarıdır.

Özellikle bebek ve yaşlılar, bağışıklık sistemi zayıflamış ve kronik hastalığa sahip kişiler için ölümcül sonuçlar doğurabilen gribe karşı uygulanabilecek tedavi, bazen bir hekime dahi gitmeden eczaneden temin edilebilecek ilaçlar vasıtasıyla uygulanabilmektedir. Grip hastalığında doktor tarafından uygulanan tedavi mutlaka önemsenmelidir. Ancak bazı durumlarda doktor tarafından verilen veya doğrudan eczaneden temin edilen ilaçlar ile uygulanan tedavi yerine evde çeşitli bitkisel karışımlar ile benzer ve hatta daha etkili bir tedaviyi daha maliyet etkin bir yöntemle elde etmek tercih sebebi olabilmektedir. Bu noktada akla ilk gelen belki de kullandığımız ilaçların bir kısmının da hammaddesi olan bitkiler ve bu bitkilerden oluşan evde hazırlanabilen karışımlar olacaktır.

  Gribe İyi Gelen Bitkisel İçecekler

Bitkisel çaylar önemli miktarda antioksidan ve vücuda güç kazandıran vitamin ve mineraller içermektedir.   Grip için; adaçayı, ıhlamur, kuşburnu ve papatya gibi bitkisel çaylar ile bunların karışımlarının içilmesi hem rahatlatıcı olması hem de vücuda su alınması bakımından oldukça etkilidir. Ayrıca gribin etkilerini hafifleten zencefil, nane, okaliptüs ve mate çayları farklı etken maddeler sahiptir. Örneğin zencefil çayı göğsü rahatlatır, ağrıları hafifletir, kan dolaşımını güçlendirir ve solunum yollarını açar. Ayrıca zencefil bal ile de karıştırılarak tüketildiğinde gribe karşı çok etkilidir. Bu karışıma bir de tarçın veya karabiber ilave edildiğinde tam bir doğal ilaca sahip olunacaktır. Okaliptüs çayı, ayrıca öksürüğe ve boğaz ağrısına iyi gelir. Mate çayı içeriğinde bulunan yüksek C vitamini sayesinde vücudu canlandırır ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Lavanta çayı, antibakteriyel özelliği ile tanınır.

Hastalıktan korunmanın, hasta bünyeleri bir an önce iyileştirmenin halk arasında en çok bilinen yöntemlerinden biri de nane – limondur. Nane limonu karışımını biraz çeşitlendirerek daha etkin hale getirmek mümkündür. Hatmi çiçeği, çörek otu, tarçın ve zencefil kullanarak nane limon karışımını Barış Manço’nun bol şifalı şarkısındaki gibi zenginleştirirsek çok daha etkili bir doğal ilaca kavuşmak mümkün olacaktır.

Gribe İyi Gelen Yiyecekler

Gribe karşı en etkili çözümlerden birisi önleyici hekimliktir. Bu kapsamda gribe karşı vücudu güçlendirmek önem arz etmektedir ve vücudun bağışıklık sistemi güçlü olmak zorundadır. Özellikle C vitamini içeren turunçgiller yanında kırmızı, koyu yeşil ve sarı renkli meyve ve sebzeler ile bunların karışımı vücudun direncini arttırmak bakımından çok önemlidir. Özellikle brokoli ve taze elma C vitamini deposudur. Ayrıca sebze çorbaları ile portakal, greyfurt, mandalina ve limon gibi turunçgiller en faydalı gıdalardır. Ayrıca soğan ve sarımsağın vücudun bağışıklık sisteminin güçlenmesinde son derece etkili olduğu göz önüne alındığında, soğan ve sarımsağın taze olarak veya yukarıda belirtilen sebzelerin yanında tüketilmesi çok büyük fayda sağlayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net