Bilgii.net

Grip Nedir? Tedavi Yöntemleri

22.11.2018
Grip Nedir? Tedavi Yöntemleri

Virüslerin sebep olduğu bir solunum yolu hastalığıdır. Grip olan bir kişinin öksürmesi, hapşırması ya da yakın temasta bulunmak yolu ile etkinliğini gösterir. Bulaşıcı bir hastalıktır. Yetişkin insanlarda hastalık belirtileri olmadan bir gün öncesi ile yedi gün sonrasına kadar hastalığı bulaştırabilir. Bu nedenle bir kişinin gribe yakalanması ile etrafındaki herkese grip virüsü dağılmasına neden olur. Grip hastane yatışlarına, yüksek ateş sebebiyle sinir sisteminde kalıcı hastalıklara ve ölümlere sebep olmaktadır. Ölüm tehlikesi en çok 65 yaş üstü bireylerde görülmektedir.

Grip Belirtileri Nelerdir?

Griple soğuk algınlığı ortak belirtileri bulunmaktadır. Bu nedenle birbiri ile karıştırılmaktadır. Gribin kendine ait olan belirtilerinin en başında yüksek ateş, soğuk terleme ve titreme yer almaktadır. Şiddetli baş ağrısı ve eklem ağrıları da bu belirtiler arasında yer almaktadır. Bitkinlik hissi ve yorgunlukta grip belirtilerindendir. Çocuklarda bulantı, kusma ve ishal en belirgin özellik olarak bilinir ve yetişkinlere göre daha belirgindir. Belirtiler bir haftaya kadar sürebilir fakat yorgunluk ve bitkinlik hissi iki ya da üç hafta devam edebilir.

Grip Nasıl Tedavi Edilir?

Antibiyotikler grip tedavisinde etkili değildir. Virüs sebebi ile meydana gelen bir hastalık olduğundan gribin sebep olduğu diğer hastalıklarda kullanılır. Baş ağrısı için ağrı kesici kullanılabilir. Hastalık belirtileri ortaya çıktığı andan itibaren evde dinlenerek grip etkisini azaltır ve virüs dağılmasını engellemiş olursunuz. İnsanlar ile yakın temastan kaçınınız. Sıcak ortam ve yeteri kadar sıvı besinler tüketiniz. Alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıklarınızı grip etkisi yok olana kadar kullanmayınız.

Gribe Karşı Etkili Olan Besinler

C vitamini bakımından zengin olan besinleri grip süresinde olduğu kadar normal zamanlarda da tüketmek sağlık açısından önemlidir. Gripten korunmanızı sağlar, soğuk algınlığına iyi gelir ve antioksidan etkisi ile vücut savunmasına yardımcı olur. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Probiyotik kaynağı olan yoğurt ve kefir bağırsak güçlenmesi ve düzenlenmesine yardımcı olur. Yoğurt vücut savunmasında önemli rol oynamaktadır. Virüs ve mikroplara karşı direnç sağlar. Ada çayı ise grip sebebiyle oluşan boğazda oluşan iltihabı engeller ve enfeksiyon oluşumunu durdurur. Bir miktar ada çayını kaynatıp günde bir fincan içmeniz yeterli olacaktır. Omega3 içeriği ile protein bakımından zengin içerisinde bulunan A ve B vitaminleri sayesinde bağışıklık sistemini destekler. Haftada 2 veya 3 defa balık tüketimi kış mevsiminde özellikle gribe karşı hastalıklara karşı koruyucu destek sağlar. Ispanak C ve E vitamini deposudur. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve enfeksiyonu önler. Kanserler ile savaşan maddeleri içerisinde depo eder. Kalsiyum ve demir desteği ile kemik güçlenmesine de yardımcıdır. Badem, fındık ve fıstık gibi yağlı tohumlar bulunduran omega3, çinko ve magnezyum içeren bağışıklık sistemini güçlendiren besinler gribe karşı direnç kazandırır.

Antosiyanin birleşeni sayesinde bağışıklık sistemine en büyük destekçi olan nar da gribe karşı iyi gelen besinlerdendir. Narı sıkılmış şekilde değil içerisinde bulunan çekirdekli taneleri ile birlikte tüketmelisiniz. Portakal, mandalina ve limon besinleri C vitamini deposudur. Tüketimi gripten en iyi korunma yollarıdır. Suları sıkılarak değil posası ile tüketilmelidir. Çinko desteği sağlayacak kuzu eti, brokoli ve susam tüketilmelidir. Brokoli, karnabahar, şalgam, roka, sarımsak, soğan ve turp gibi sebzeler bol tüketilmelidir. Sebze ve tavuk suyu ile yapılan çorbalarda vitamin deposu olduğu için grip dönemin de tüketilmesi gerekenlerdendir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net