Bilgii.net

Grip Nasıl Geçer? Çabuk İyileşmek için Öneriler

13.10.2018
Grip Nasıl Geçer? Çabuk İyileşmek için Öneriler

Sonbaharın gelmesi ile birlikte soğuyan havalar grip sezonunun başladığının habercisi. Grip konusunda bilmemiz gereken en önemli konu gribe nasıl yakalandığımızı öğrenmektir. Grip virütik bir hastalıktır ve bu hastalığa sebep olan virüsün adı enfluenzadır. Virüs vücudumuza girdiği zaman özellikle bağışıklığı düşük bireylerde sonuç ölüme kadar uzanan ciddi neticelerle sonuçlanabilmektedir. Risk grubundaki kişiler arasında küçük yaş grubundaki çocuklar, diyabet hastaları, onkoloji hastaları, kalp hastaları, ileri yaş grubundaki bağışıkığı zayıf bireyler, kronik hastalığı olanlar ve şeker hastaları başta gelmektedir. Soğuk algınlığı ile benzer belirtiler gösterse bile gribi ayrı bir kategoride ele almamız gerekir. Grip soğuk algınlığına kıyasla oldukça ciddi sonuçlar oluşturabilecek bir hastalıktır. Uygun tedavi uygulanmayan hastalarda ağır klinik vakalarla karşılaşmak mümkündür.

Grip Olduğumuzu Nasıl Anlarız

Genel itibari ile grip vakalarında altında yatan başka bir hastalık olmadığı sürece hemen hemen aynı belirtiler gözlenmektedir. Peki grip olduğumuzu gösteren belirtiler nelerdir? Grip virüsü vücudumuza girdikten birkaç gün sonra düşme eğilimine girmeyen yüksek ateş, baş ağrısı, halsizlik, bulantı ve kusma, iştahsızlık, uykululuk hali, mide bulantısı, kusma, öksürük ve boğaz ağrısı gibi problemler yaşamaya başlarız.

Grip Nasıl Bulaşır

Gripten korunmanın en temel unsuru şüphesiz bulaşıcılığı önlemektir. Virütik bir enfeksiyon olduğunu söylediğimiz grip nasıl bulaşır? Grip virüsü taşıyan bireylerin öksürük ve hapşurukları ile havaya yayılan grip virüsü solunum yolu ile sağlıklı bireylere bulaşmaktadır. Grip olan kişilerin toplu yaşam alanlarına bulaşıcılığın en çok olduğu ilk 72 saat boyunca çıkmamaları, toplu alanlara çıkmanın mecburi olduğu durumlarda maske yada mendil kullanılması özellikle kişisel hijyen kurallarına özenle dikkat etmeleri oldukça önemlidir.

Grip Nasıl Geçer

Başka bir sağlık probleminiz olmadığı durumlarda grip genellikle bir hafta sonunda belirtileri azalarak geçmektedir. Bununla birlikte bağışıklığı azaltan kronik hastalığı olan bireylerde süre uzayabileceği gibi iyileşme eğilimi göstermeyerek kötüye de gidebilir. Grip belirtilerini hissettiğin anda bir sağlık kurumuna başvurarak uygun medikal tedaviye başlamalısınız. Grip tedavisinde kullanılan ilaçlar genellikle semptomlara yönelik kullanılır ve süreci rahat geçirmenizi sağlar.

Çabuk İyileşmek İçin Öneriler

Grip olduğunuz zaman hekime başvurdunuz ve medikal tedaviye başladınız. Bunun yanında iyileşme sürecini hızlandırmak ve daha konforlu hale getirebilmek için evde uygulayabileceğiniz basit ama etkili yöntemlerde bulunmaktadır. Grip olduğunuz zaman çabuk iyileşmek adına evde yapabileceğiniz en önemli şey bol bol istirahat etmektir. Dinlenerek gücünüzü boş yere harcamaz ve tedaviye olumlu destek verirsiniz. Bahsedeceğimiz önemli bir diğer husus ise bol sıvı tüketimi olacaktır. Öncelikle bol temiz su sonrasında taze sıkılmış meyve suları ve bitki çayları tedavi açısından önemli bir etki yaratacaktır. C vitamini içeren portakal, limon, greyfurt gibi meyveleri ve koyu yeşil yapraklı sebzeleri beslenme rutininize eklemelisiniz. Bitki çaylarından zencefil ve okaliptüs çayını özellikle tavsiye edebiliriz Tedavi sürecinde çok ağır gıdalarla beslenmek yerine midenizi rahatlatacak hafif yiyecekler tüketmek bulantı ve kusmalarınızı önlemede etkili olacaktır. Tavuk suyuna çorba, mevsim sebzelerinden yapılan yemekler tüketmek iyileşme sürecinizi hızlandıracaktır. Bir diğer tavsiyemiz ise çay, kahve ve kola tüketimini kısıtlamanız olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net